Lietuvoje

2021.09.22 09:43

Svarstymuose dėl alkoholio kontrolės valdantiesiems griežtai oponuoja ir dalis savų: liberalizmą alkoholio srityje vadina fiasko

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.09.22 09:43

Seime atsinaujinant svarstymams dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų, grupės valdančiųjų iniciatyvai liberalizuoti dabartinę tvarką oponuoja ne tik praėjusią kadenciją priimtų ribojimų autorius Aurelijus Veryga, bet ir konservatorius Linas Slušnys. Liberalas Andrius Bagdonas sako, jog nesutarimai tarp pačių konservatorių „stebina“ ir tikisi, kad palaikymo pokyčiams rasis daugiau.

Seimo Sveikatos reikalų komitete trečiadienį bus svarstomos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, kuriomis siūloma liberalizuoti alkoholio pardavimo laiką. Komitetas spręs, ar leisti prekiauti alkoholiu kasdien nuo 10 val. iki 20 val., o taip pat ar 18-19 metų jaunuoliams turėtų būti leidžiama vartoti alkoholį iki 15 proc. stiprumo.

Dabar sekmadieniais alkoholio galima įsigyti nuo 10 val. iki 15 val., kitomis dienomis – iki 20 valandos. Vartoti alkoholį, nepriklausomai nuo jo stiprumo, dabar galima nuo 20 metų.

Pataisas inicijuoja keturi liberalai – Andrius Bagdonas Edita Rudelienė, Raimundas Lopata ir Eugenijus Gentvilas – bei keturi konservatoriai – Vytautas Kernagis, Marius Maldeikis, Arūnas Valinskas, Kristijonas Bartoševičius – bei du Laisvės frakcijos nariai Vytautas Mitalas ir Ieva Pakarklytė, o prekybą alkoholiu kasdien nuo 10 val. iki 20 val. siūlo leisti „darbietis“ Andrius Mazuronis.

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys A. Bagdonas sako, kad reikia labiau pasitikėti visuomene ir atsisakyti „perteklinių“ draudimų, įvestų „valstiečių“ valdžios praėjusioje Seimo kadencijoje.

„Kyla daug nesusipratimų tiek Lietuvos svečiams, tiek patiems lietuviams, kurie, kartais užsimiršę, bando nusipirkti alkoholio 16 valandą ir pasijunta prie kasos nesmagiai. Neturėtume išskirti sekmadienio vien todėl, kad galbūt pirmadienį kažkas galimai ateitų neblaivus į darbą. Turėtume pasitikėti piliečiais, tuomet piliečiai pasitikės valstybe“, – pokyčių poreikį LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ trečiadienį aiškino jis.

L. Slušnys ne tik nepritaria siūlomiems prekybos alkoholiu kontrolės atlaisvinimams, jis yra registravęs siūlymą drausti prekiauti alkoholiu sekmadieniais.

„Kuo mes prieinamumą darome didesnį – pasaulis tą seniai žino – tuo daugiau turime ligų, susijusių su alkoholio vartojimu“, – savo nuostatą dėstė konservatorių frakcijai priklausantis parlamentaras. Jis pažymi, kad visi norintys vartoti alkoholį tuo metu, kai juo neprekiaujama parduotuvėse, vis tiek galėtų jo įsigyti bare ar kavinėje, o taip bent jau būtų paremiamas paslaugų sektorius.

„Šie dalykai man yra visiškai nepriimtini, aš jų nepalaikau ir net nemanau, kad tai yra draudimai. Daug kartų sakiau ir pakartosiu – tai yra turbūt vienintelis Aurelijaus Verygos sprendimas, kuriam aš pritariu, nes tai yra normalu. Abu esame psichiatrai, abu esame tame pačiame lauke ir nėra čia ko vaidinti, o aš dar esu vaikų psichiatras“, – dėstė L. Slušnys.

Jo teigimu, nėra keista, kad dabartinėje darbo grupėje Seime jo nėra, nes su juo „nėra apie ką kalbėtis“ – nuomonės dėl atlaisvinimų žalos jis nekeistų.

„Esu šioje vietoje nesukalbamas, nes mano duomenys, mano argumentai nėra paverkšlenimai, kad nepatogu nusipirkti alaus po 15 valandos. Aš turiu duomenis, apie kuriuos kalba Jungtinės Tautos, duomenis, kuriuos pateikia Pasaulio sveikatos organizacija ir kitos tarptautinės institucijos, mokslas“, – LRT RADIJUI sakė L. Slušnys.

A. Bagdonas sako besitikintis, kad konservatorių frakcijoje pozicija išsigrynins ir palaikymo įstatymo pataisoms atsiras.

„Stebina tie nesusitarimai, nesusikalbėjimai pačioje konservatorių frakcijoje, aš tikiuosi, kai ateis lemiami balsavimai, mes sulauksime palaikymo“, – sakė jis.

Liberalas akcentuoja, kad su griežtesne alkoholio kontrole esą susijusi didesnė alkoholio kontrabanda, fiksuota praėjusiais metais.

„Gerbiamas kolega sako, kad sekmadieniais žmonės gali įsigyti kavinėse tris-keturis kartus brangesnių gėrimų, tai iš esmės kalbama apie tai, kad kolega nori ištuštinti žmonių pinigines, kad jie sekmadieniais neįsigytų alkoholinių gėrimų mažmeninės prekybos parduotuvėje, o didintų kavinių pajamas ir tuo pat metu ištuštintų žmonių pinigines. (...) Mes labai dažnai kalbame apie statistinius duomenis, tačiau kodėl niekas iš oponentų nekalba apie tai, kad praėjusiais metais muitinė sulaikė 14,5 tonų nelegalaus alkoholio, užpernai – tik 2,5 tonos. Nelegalaus alkoholio sulaikymas muitinėje padidėjo beveik šešis kartus. Kodėl nekalbama apie tai, kad draudimai iš esmės skatina ne tik alkoholio įvežimą į Lietuvą, bet ir jo nelegalų pardavimą?“, – kalbėjo A. Bagdonas.

L. Slušnys, kaip ir buvęs sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, teigia, kad prekybą alkoholiu reglamentuojančių sugriežtintų įstatymų naudą rodo vartojimo, o taip pat susirgimų ligomis, siejamomis su pertekliniu alkoholio vartojimu, skaičiai.

„Tai nėra koalicinis susitarimas, esame sutarę ir pačioje frakcijoje esu deklaravęs, kad nekišiu nagų prie Alkoholio kontrolės įstatymo ir nesutiksiu su tuo, ką siūlo liberalai. Liberalizmas alkoholio srityje yra pasaulyje patyręs fiasko, tą tiksliai žinau pagal skaičius. Lietuvoje yra tyrimai, rodantys, kad tai, kas buvo padaryta, dabartinis status quo, jaunimui tinka ir jiems visiškai neberūpi – nuo kelių metų ir visa kita“, – sakė L. Slušnys.

A. Veryga atkreipia dėmesį, kad Lietuva, viena problemiškiausių pagal alkoholio vartojimą visai neseniai įvardintų šalių, yra padariusi pažangą šioje srityje.

„Pigus alkoholis, geriamas namuose, yra sovietmečio paveldas. Kai visas pasaulis eina kažkur pabūti, praleisti laiką kažkur kavinėse, mūsų žmonės sovietmečiu dažniausiai pildavo namie. Tai yra taip vadinamas buitinis alkoholizmas. Ir tie argumentai, kuriuos girdime iš suinteresuotų pusių – 14 tonų, na, nueikite į vieną didesnį prekybos centrą, ten vienoje lentynoje rasite panašų kiekį. Pagal tuos kiekius efektyvumas tikrai nematuojamas, jis yra matuojamas žiūrint į vartojimo pokyčius, susirgimų ligomis pokyčiais. Ir jie yra tikrai teigiami, Lietuva yra gerai vertinama tarptautinių ekspertų už tai, ką padarė. Pripažįstant, kad kelios Vyriausybės ar Seimai padarė pažangą, dabar susigalvoti tą pažangą nubraukti ir sugriauti, yra mažų mažiausiai neatsakinga“, – sakė Seimo narys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI