Lietuvoje

2021.09.21 22:21

Veryga žeria kritiką valdžiai: vaistinės neįveiklintos, šeimos gydytojai neįveiklinti, tai – pradelsta vasara

Aistė Valiauskaitė, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.21 22:21

Lietuva įžengė į „juodąją“ pandemijos zoną. Premjerės Ingridos Šimonytės teigimu, siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą ir galvojant grįžti prie visiems privalomo apsauginių kaukių dėvėjimo patalpose, trečiadienį Vyriausybė svarstys, ar nereikėtų šalyje vėl įvesti karantino. Pasak sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, svarbiausia paskatinti skiepytis vyresnius žmones. Buvęs ministras Aurelijus Veryga negaili kritikos strėlių dabartinei valdžiai.

Klaipėdos mobiliajame punkte žmonės keičia vienas kitą. Testų poreikis didelis. Tie, kurie nesiskiepijo, o dabar testuojasi dėl darbo, sako, kad tenka palaukti.

Tačiau kai kurios užimtos vietos taip ir lieka tuščios – į Klaipėdos mobilųjį punktą kasdien neatvyksta apie penktadalis užsiregistravusiųjų. Žmonės aiškina, kad nuolat testuotis labai nepatogu, bet skiepo vis vien atsisako,.

„Būtų patogiau, bet nenoriu skiepytis“, – sako viena pašnekovė.

„Šiuo metu neplanuoju, per visą laiką nesirgau, tai nematau poreikio“, – tikina kita LRT pašnekovė uostamiestyje.

Tačiau užsikrėtusiųjų – tik daugėja. Prie testavimo vietų, kur tiriami turintys simptomų – nusidriekusios eilės. Nuo antradienio Lietuva jau juodojoje COVID-19 zonoje. Kasdien vidutiniškai nustatoma po daugiau nei 1000 atvejų, miršta po keliolika žmonių. Beveik visi – nesiskiepiję.

O vakcinavimo vietos tuščios – skiepijimo tempai gerokai sumažėję.

„Tai žinoma, kad manęs netenkina. Klausimas – ką aš galiu padaryti, ką aš galiu padaryti, jei paštininkas atėjęs į namus su slaugytoju atėjęs paskiepyti vyresnio žmogaus susiduria su situacija, kai žmogus skambina vaikams, vaikai atkalbinėja nuo skiepo, Tai ką aš turiu padaryti t senų žmonių vaikams, kad pradėtų saugoti savo tėvus? Atsiprašau už emocijas“, – Vyriausybėje kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.

Praėjusią savaitę Trakų rajone, kai su laiškininku į namus pas senjorus važiavo pasirengusi skiepyti slaugytoja, per savaitę paskiepyta vos 12 žmonių.
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad dabar šalis juoduoja dėl pradelstos vasaros.

„Bet kada dabar yra skiepijama? Kada tie paštininkai važinėja? Vienam rajone tik – sako pilotas (pilotinis projektas – LRT.lt). Tai tą reikėjo daryt birželį – tą, ką ministerija daro dabar. Vaistinės neįveiklintos, šeimos gydytojai neįveiklinti, į namus neatvažiuota, tai – pradelsta vasara, o dabar tai kainuos be proto brangiai“, – savo nuomonę dėsto A. Veryga.

Dabartinis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys dėl pandemijos valdymo aiškinosi opozicijai. Ką daryti, kad COVID-19 atvejų skaičius neaugtų dar sparčiau, ministras teigė, kad dar reikia bandyti skiepyti vyresnio amžiaus žmones. Dabar pasiskiepiję maždaug 6 iš 10-ties vyresni nei 80 metų gyventojai.

„Pirmas dalykas – kokių galėtume imtis priemonių, kad paskatintume skiepijimąsi 75+ grupėje žmonių, nes 80-90 procentų visų mūsų problemų, susijusių su pandemija – ligoninės, reanimacijos, pasekmės mirčių susijusios su šita grupe žmonių“, – sako A. Dulkys.

Įvedus galimybių pasą kaukės viduje tapo rekomendacija, o ne būtinybe. Prekybos, pramogų vietose kiekvienas tai vertina savaip, tačiau netrukus viduje kaukes gali reikėti užsidėti visiems. O jei bus nutarta, kad tokio sugriežtinimo reikia, su juo tektų svarstyti vėl įvesti karantiną.

„Turbūt, kad reikėtų. Apie tai kalbėsime rytoj. Labai gali būti, kad tai bus vienas iš didesnių pokyčių, kuriuos Vyriausybė siūlys nustatyti. Turbūt tuo tikslu reikės vėl įvesti karantiną, kadangi pagal ekstremalią situaciją tokio reikalavimo nustatyti negalime, o rekomendacijos Lietuvoje, skirtingai nuo Skandinavijos šalių, suprantamos kaip tai, ko visiškai nereikia laikytis“, – antradienį dieną kalbėjo I. Šimonytė.

Paskutinis karantinas šalyje baigėsi liepos 1 dieną – prieš mažiau nei tris mėnesius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt