Lietuvoje

2021.09.21 17:08

Kauno centriniame pašte siūloma įkurti architektūros centrą, jam išlaikyti per metus reikėtų šešiaženklės eurų sumos

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.09.21 17:08

Kauno centriniame pašte galėtų veikti architektūros centras. Tai paskelbta viešajame Kauno centrinio pašto pastato galimybių studijos pristatyme. Kaip pristatyme kalbėjo architektas Andrius Ropolas, ši vieta yra tinkama dėl pastato architektūros, lokacijos ir vietos potencialo. Taip pat rekomenduojama, kad architektūros centrui būtų skiriamas kone visas pastato plotas, o tokiu atveju įstaigos išlaikymui reikėtų apie 629 tūkst. eurų.

Kaip skelbta pristatyme, architektūros centro tikslai būtų pristatyti Kauno tarpukario architektūros modernizmo paveldą, ugdyti visuomenės sampratą apie architektūrą bei pristatyti visuomenei Lietuvos ir užsienio šalių architektūros tendencijas.

Architektas Vytautas Buinevičius pristatyme kalbėjo apie kelias alternatyvas įveiklinant pastatą, kurio plotas yra apie 4,8 tūkst. kvadratinių metrų. Viena jų – kad architektūros centras galėtų užimti tik ketvirtadalį viso pastato ploto. Kitur galėtų veikti, pavyzdžiui, biurai, konferencijų salė, kavinė. Per metus tokio centro išlaikymas atsieitų preliminariai 216 tūkst. eurų.

Kita alternatyva – architektūros centras apimtų 80 proc. viso pastato ploto, o greta liktų vietos kavinei arba restoranui. Tokia idėja per metus kainuotų preliminariai 436 tūkst. eurų.

Paskutinioji alternatyva: kad architektūros centrui būtų skirtas kone visos Kauno centrinio pašto erdvės. Tokiu būdu išlaikymui prireiktų preliminariai 629 tūkst. eurų. Kauno centrinio pašto pastato galimybių studijos rengimą koordinuojančios viešosios įstaigos „Idėjos miestui“ vadovė, architektė Inga Urbonaitė-Vadoklienė minėjo, kad rekomenduojama svarstyti šią mintį, nes kuriama socioekonominė nauda.

Jos teigimu, centrą galėtų valdyti biudžetinė įstaiga. Tai būtų finansiškai stabilu, paprasčiau planuoti veiklą ir platesnės galimybės valdyti turtą. Steigėja galėtų būti Kultūros ministerija, bet prisidėti siūloma ir Aplinkos ministerijai: dėl to būtų galima teikti paraiškas dėl papildomo finansavimo, kurios būtų susijusios su aplinkosauga, žaliuoju kursu.

A. Ropolas, kalbėdamas apie centro finansavimą, siūlo, kad pinigai būtų skiriami iš valstybės biudžeto. Lėšų taip pat tikimasi iš ES veiksmų programos. Pajamos galimos iš bilietų pardavimų, ekspozicijų, patalpų nuomos. Finansavimas dar galėtų būti galimas ir iš užsienio šalių ambasadų ar savivaldybės programų, užsienio fondų.

Preliminariai, toks architektūros centras Kauno centrinio pašto rūmuose galėtų veikti nuo 2025 metų. Kapitalinis jo remontas galėtų vykti 2024–2025 m. Kultūros viceministras Rimantas Mikaitis teigė, kad bus siūloma studiją pristatyti Vyriausybei.

Buvo trylika idėjų

Birželio pabaigoje buvo pristatytos Kauno centrinio pašto pastato galimybių studijos rengėjų įžvalgos. Anuomet buvo užsiminta apie trylika variantų, kas galėtų veikti tarpukario architektūros simboliu vadinamame pastate: Taip pat teigta, kad į pastatą preliminariai reikėtų investuoti apie 10 mln. eurų. Didžiausios sumos atsieitų bendrai tvarkybai, remontui bei inžineriniams tinklams tvarkyti.

Kauno centrinio pašto pastato galimybių studijos rengimą koordinuojančios viešosios įstaigos „Idėjos miestui“ vadovė, architektė Inga Urbonaitė-Vadoklienė rugpjūtį sakė, kad pastate rekomenduojama steigti valstybės valdomą architektūros centrą, kuris beveik visas būtų skirtas visuomeninėms funkcijoms.

Vasarą LRT TELEVIZIJA skelbė, kad Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų galimybių studijos kainavo 80 tūkst. eurų.

Tarpukario architektūros simboliu vadinami buvusio Kauno centrinio pašto rūmai į dėmesio centrą pateko 2019 m.– kai trūkęs vandentiekio vamzdis užliejo dalį patalpų. Vėliau kilo diskusijos dėl prastos pastato būklės bei išsaugojimo. Jau daugiau nei metai, kai ten nebeliko pašto, tačiau Laisvės alėjoje stovintis pastatas – vis dar tuščias, nors šiemet kurį laiką ten nuo COVID-19 buvo vakcinuojami gyventojai.

Anksčiau Lietuvos paštas buvo nusprendęs parduoti šį pastatą, tačiau po kurio laiko šie ketinimai buvo pristabdyti. 2019 m. vasarą Vyriausybė paskelbė Kauno centrinio pašto rūmus kultūros paminklu. Toks statusas įgalina rengti naujus teisės aktus, įrašant šį objektą į Valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašą. Kaip pernai buvo teigiama Kultūros ministerijos pranešime, tai reiškia, kad bus galima užtikrinti Kauno centrinio pašto rūmų prieinamumą visuomenei ir jų išsaugojimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt