Lietuvoje

2021.09.21 12:33

Šimonytė apie privalomą kaukių dėvėjimą: tuo tikslu reikės vėl įvesti karantiną

atnaujinta 12.43
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.09.21 12:33

Premjerė Ingrida Šimonytė neatmeta, kad šalyje vėl gali tekti skelbti karantiną, nes to reikia, kad kaukių dėvėjimas uždarose patalpose vėl taptų privalomu.

Ministrė pirmininkė antradienį paklausta, ką reikia daryti, kad COVID-19 situacija šalyje taisytųsi, atsakė vienu žodžiu: „Skiepytis.“

Premjerė neslėpdama emocijų teigė, kad būna atvejų, kuomet pašto darbuotojui ir slaugytojui atvykus į senyvo amžiaus gyventojo namus ir pasiūlius skiepytis, senjoras paskambina vaikams ir šie pradeda jį nuo skiepo atkalbinėti.

„Čia yra ne mano pasitenkinimo klausimas, čia yra žmonių suvokimo apie tai, kokia rimta yra situacija klausimas. Kiekvieną dieną vėl miršta po keliolika žmonių, iš tų žmonių absoliučiai didžioji dalis būna neskiepyti. Tai yra vyresnio amžiaus žmonės, kuriems apsaugą vakcina garantuoja labai stiprią ir tą mūsų statistikai yra parodę pirštais, grafikais, skaičiais.

Galiu tik pacituoti prezidentą Bideną ir paklausti, kokių įrodymų dar kam reikia? Žinoma, kad manęs netenkina, Klausimas, ką aš galiu padaryti. Ką aš galiu padaryti, jeigu paštininkas ateina su slaugytoju paskiepyti vyresnio žmogaus, susiduria su situacija, kai vyresnis žmogus skambina savo vaikams ir vaikai atkalbinėja tą žmogų nuo skiepo. Tai ką aš turiu padaryti tų senų žmonių vaikams, kad jie pradėtų saugoti tėvus?“, – neslėpdama emocijų pakeltu tonu tvirtino premjerė.

Augant susirgimų skaičiui pradėta vėl kalbėti apie tai, kad kaukių dėvėjimas uždarose patalpose turėtų tapti vėl privalomu. Šiuo metu jis yra rekomenduojamas. I. Šimonytė teigė, kad toks sprendimas gali būti svarstomas, bet norint kaukių dėvėjimą padaryti privalomu, šalyje vėl gali tekti skelbti karantiną.

Apie grįžimą prie privalomo kaukių dėvėjimo ketinama Vyriausybėje spręsti trečiadienį: „Labai tikėtina, kad tai vienas iš didesnių pokyčių, kuriuos Vyriausybė siūlys nustatyti, bet tuo tikslu reikės vėl įvesti karantiną, kadangi, kaip žinia, pagal ekstremalią situaciją tokio reikalavimo nustatyti negalima.

O rekomendacijos Lietuvoje, skirtingai nuo Skandinavijos šalių, yra suprantamos kaip kažkas, ko visai nebūtina laikytis, nors rekomendacija tam ir yra, kad jos laikytis yra labai rekomenduojama.“

I. Šimonytė teigia, atsižvelgiant į tai, kad rekomendacijų jau nepakanka, kyla klausimas, kokių reikalavimų dar trūksta, kad žmonės imtų labiau saugoti save ir kitus. Anot jos, paprasčiausias reikalavimas yra dėvėti apsaugines kaukes uždarose patalpose, nes atvejų skaičius yra itin didelis, ypač Vakarų Lietuvoje.

„Matome epideminę situaciją, ligoninių situaciją tokią, kad ten situacija, skirtingai nuo likusios Lietuvos, yra prastesnė nei buvo balandžio mėnesio paspartėjimo metu. Jei negalime įtikinti, išprašyti ar kažkaip kitaip susitarti su žmonėmis, kad jie saugotųsi patys savo iniciatyva, tai tuomet belieka nustatyti tokį reikalavimą“, – kalbėjo premjerė.

Ji teigė, kad trečiadienį vyks neformali ministrų diskusija dėl galimų reikalavimų pakeitimų, tačiau, anot premjerės, netikėtų sprendimų neturėtų būti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt