Lietuvoje

2016.10.02 16:47

Derlių šiemet tikrina ir dėl glifosato

Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.10.02 16:47

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), nustatinėjanti pesticidų likučius maisto produktuose, šiemet atlieka atskirą plačiai augalų apsaugai naudojamo glifosato tyrimą. Patikrinus maistinių grūdų ir ankštinių augalų mėginius, glifosato likučių, viršijančių leistinas norams, nenustatyta. To imamasi, atsižvelgiant į kitų šalių  patirtį bei visuomenės nerimą.

Glifosatas – vienas iš dažniausiai naudojamų chemikalų  piktžolėms naikinti. Tačiau kitų šalių tyrimai rodo, kad šis pesticidas gali kauptis, jo likučių randama produktuose, gana didelės glifosato koncentracijos aptiktos ir tirtų žmonių šlapime.

Žemdirbiai Lietuvoje glifosatą naudoja ne tik kovai su piktžolėmis – neretai, likus kelioms savaitėms ar net mažiau iki javapjūtės,  purškiami javai, kad grūdai išdžiūtų.

Tad VMVT šiemet atskirai ėmėsi glifosato. Derliaus supirkimo metu tikrinti maistiniai kviečiai, rugiai, pupos, netrukus bus tiriami ir grikiai.

„Kadangi šiemet buvo ir Vokietijoje skandalas dėl glifosato likučių aluje, ir mūsų gyventojų skundų, kad jie mato važiuojančius purkšti javų, nusprendėme atlikti daugiau tyrimų, kad įsitikintume grūdinių produktų saugumu. Kol kas  viršijimo nėra nustatyta, keletas mėginių buvo šiek tiek aukštesnės koncentracijos, bet atvejų, kad viršytų didžiausią leistiną koncentraciją, nebuvo nustatyta“, – pasakoja MVMT Maisto sk. vedėja Jurgita Bakasėnienė.

Tarnyba dar šiemet numato tikrinti, ar nėra glifosato likučių ir piene. To imamasi, atsižvelgiant į kitų šalių  patirtį bei visuomenės nerimą. Pasaulio Sveikatos Organizacija glifosatą priskiria  prie galbūt vėžį sukeliančių medžiagų.

„Darome prielaidą, kad glifostas į organizmą patenka su maistu, kito kelio nėra. Dabar turima naujų mokslo studijų, kurios rodo, kad glifosatas sukelia vėžį, skatina krūties vėžio ląstelių dalijimąsi. Lietuvoje tik nuo kitų metų bus uždrausta purkšti javus prieš javapjūtę glifosatu“, – sako Lietuvos žaliųjų judėjimo tarybos narys Andrėjus Gaidamavičius.

Šią vasarą Europos Komisija pratęsė prieštaringai vertinamo glifosato naudojimo terminą tik iki 2017-ųjų pabaigos. Komisija siūlė ilgesnį terminą, tačiau nesulaukė reikiamo šalių narių palaikymo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt