Lietuvoje

2021.09.21 10:22

Dulkys: Lietuvai įžengus į juodąją zoną, bus svarstoma grąžinti privalomą kaukių dėvėjimą

atnaujinta 11.20
Milena Andrukaitytė, BNS2021.09.21 10:22

Lietuvai įžengus į juodąją pandemijos spalvinę zoną, bus svarstoma kai kuriomis sąlygomis grąžinti privalomą kaukių dėvėjimą, patvirtino sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Jis teigė kol kas nenorintis svarstyti, kur kaukės taptų privalomos, tačiau pažymėjo, kad bus siekiama išvengti visuotinio privalomo kaukių grąžinimo, nes kai kuriose situacijose tokie reikalavimai yra pertekliniai.

„Kai buvo visuotinis horizontalus visuotinis kaukių visur nešiojimas, jis lygiai taip pat sulaukdavo daugybės kritikos, nes buvo labai daug situacijų, kur sveiku protu aišku, kad čia nereikia tos kaukės. Tikrai norime surasti tą aukso vidurkį ir nekartoti tų klaidų, nes vis tik didelė dalis visuomenės pasiskiepijusi, turime testavimo algoritmus, tai norime visas priemones naudoti proporcingai ir adekvačiai“, – teigė ministras.

Dulkys dėl Lietuvos patekimo į juodąją zoną: Vyriausybė spręs dėl skatinimo skiepytis ir kaukių dėvėjimo

Klausiamas, ar dėl prastėjančios epidemiologinės situacijos svarstoma grąžinti veiklų ribojimus, A. Dulkys teigė, jog svarbiausia yra paskatinti vakcinuotis nepasiskiepijusius, nes „80–90 proc. visų situacijų, susijusių su pandemija, yra susijusios su nepasiskiepijimu“.

Pasak A. Dulkio, bus ieškoma būdų, kaip paskatinti pasiskiepyti to dar nepadariusius vyresnius nei 75 metų asmenis, nes su šia amžiaus grupe siejama daugiausiai mirčių, ligoninių užimtumas.

„Svarstysime, kokių dar galėtumėm imtis priemonių, kad paskatintume skiepijimąsi būtent 75+ grupėje, nes 80–90 proc. problemų, susijusių su šios dienos pandemijos rezultatais, ligoninės, reanimacijos, mirtys būtent susijusios su būtent šia amžius grupe, reiškia čia yra rizikos grupė, kur turėtume dėti pastangas, kad paskatintume“, – kalbėjo ministras.

Ministras: sieksime, kad ugdymo sritis būtų paskutinė, kuri pereitų į nuotolį

A. Dulkys sako, kad Vyriausybė sieks, jog ugdymo sritis būtų paskutinė, kuri pereitų į nuotolį dėl prastėjančios epidemiologinės situacijos.

„Mūsų pozicija yra ta, kad ugdymo sritis, jei ir toliau labai prastėja situacija, kad būtų ta pati paskutinė, kuri išeitų į nuotolinį. Mūsų pozicija yra ta, kad darytume viską, kad padėtume, kad vyktų kontaktinis mokymas“, – antradienį Seime susitikęs su Demokratų frakcija sakė ministras.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad savivaldybėms skirtingai sekasi tvarkytis su epidemiologine situacija ugdymo įstaigose: vienose mokyklose pakankamai daug vaikų testuojasi ir nėra židinių, kitos susiduria su sunkumais.

„Bėda yra tai, kad turime labai skirtingą savivaldybių organizacinį mechanizmą, vienos savivaldybės sako, kad sistema veikia puikiai ir sklandžiai, ir tikrai yra pavyzdžių mokyklų, kur ir susirgimų nėra, bet yra mokyklų, kur situacija yra kitokia. Bandoma ieškoti protingo vidurio tarp epidemiologinių dalykų ir organizacinių dalykų, nes kai kur yra tiesiog mokyklų gebėjimas organizacinėmis priemonėmis tai padaryti“, – kalbėjo A. Dulkys.

Tarp Europos Sąjungos (ES) šalių Lietuva iki šiol buvo viena tų, kur nuotolinis ugdymas mokyklose tęsėsi ilgiausiai.

Šiuo metu mokyklose fiksuojama daugiausiai aktyvių koronaviruso židinių.

Pasiskiepiję yra maždaug šeši iš dešimties gyventojai, kuriems yra per 80 metų, vakcinacijos lygis 75–79 metų amžiaus grupėje yra per 70 proc., 65–69 ir 70–74 metų grupėse ši dalis siekia maždaug 78 procentus.

Lietuva antradienį įžengė į blogiausią, juodąją, pandemijos spalvinę zoną. Iki šiol šalis buvo priskiriama raudonajai zonai.

Spalvinės epidemiologinės situacijos zonos apibrėžiamos pagal naujų atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų rodiklį bei teigiamų diagnostinių testų dalį. Lietuvoje jie šiuo metu atitinkamai siekia 504,5 atvejo ir 6,1 proc., per parą pakilo abu šie rodikliai.

Anksčiau su spalvinėmis zonomis buvo siejami pandemijos valdymo sprendimai, tačiau šiuo metu Vyriausybė akcentuoja ligoninių užimtumo svarbą sprendžiant dėl pandeminių griežtinimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt