Lietuvoje

2021.09.20 18:45

Jurbarkiškės sumušimo ir prievartavimo byloje apklausti jaunuolių tėvai, prokurorai prašo tirti teisiamojo psichinę būseną

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.09.20 18:45

Klaipėdos apygardos teisme toliau nagrinėjama nepilnametės iš Jurbarko sumušimo ir prievartavimo byla. Pirmadienį teismo posėdžio metu apklausti dar keli liudytojai, tarp jų – ir nukentėjusios merginos tėtis, ir teisiamojo mama. Pats vaikinas pirmadienį dar nepasisakė, tačiau tvirtinama, kad jis kaltę pripažįsta, o po nusikaltimo smarkiai išgyveno, jam prireikė specialistų pagalbos.

Teisme apklausta teisiamojo mama, nukentėjusios tėvas

Dalis liudytojų nepilnametės jurbarkietės sumušimo ir prievartavimo byloje buvo apklausti dar penktadienį. Tuomet kalbėjo vakarėlyje, kurio metu įvyko incidentas, dalyvavę jaunuoliai, sodybos šeimininkė.

Pirmadienį liudytojų apklausos Klaipėdos apygardos teisme tęsėsi toliau – liudijo teisiamojo mama, apklaustas ir nukentėjusios merginos tėvas.

To, ar apklausos atskleidė naujų detalių apie įvykį ar naujų įrodymų, nukentėjusiosios advokatas Mindaugas Vasiliauskas nebuvo linkęs detalizuoti, kadangi teismo posėdžiai yra uždari.

Kaltinamojo advokatas Osvaldas Martinkus teigė, jog apklausos iš esmės nieko naujo neatskleidžia.

„Nieko jos neatskleidė, kadangi visi žmonės patvirtino tuos parodymus, kuriuos buvo davę ikiteisminio tyrimo metu. Reikalas tas buvo, kad kai teismai nagrinėja sutrumpinto proceso būdu, neapklausiant jokių liudytojų ir nepasisakant pačiam teisiamajam. O Aukščiausiasis teismas pasakė, kad teisiamasis kaip ir ne viską pasakė ir galbūt negalėjo atsakyti, todėl negalima daryti sutrumpinto ir reikia nagrinėti iš esmės“, – aiškino advokatas.

O. Martinkaus teigimu, šiomis dienomis apklausiami liudytojai patvirtino ikiteisminio tyrimo metu duotus parodymus, dauguma liudininkų jau ne viską prisimena, nes nuo įvykio jau praėjo pora metų, tad teismui teko pagarsinti anksčiau duotus parodymus.

„Tai jie tuos parodymus tvirtino. Tai grubiai šnekant, nieko naujo ir negali paaiškėti. Bet dabar jau išklausėme tuos žmonės visi gyvai“, – pastebėjo pašnekovas.

Penktadienį vykusio teismo posėdžio metu O. Martinkaus ginamasis Mantas dar nebuvo apklausiamas.

Anot advokato, apklausiama teisiamojo motina pasakojo, jog vaikinas po įvykio smarkiai išgyveno, jam prireikė psichologų ir psichiatrų pagalbos.

„Tėvams buvo pasakyta, kad nepalikite jo vieno, kad jis kažko sau nepasidarytų. Tai tėvai paeiliui ėmė nedarbingumus, buvo namuose. Aš nedarau iš savo kliento aukos. Jis padarė nusikaltimą. Bet jis irgi nesijautė gerai. Na aišku, galima sakyti, jog dėl ko negerai – buvo baimė, kalėjimo bijo ir pan. Niekur nedingsi, tai yra teisybė. Bet faktas tas, kad jeigu laiką atsuktų, taip nesielgtų“, – sakė advokatas.

Prašė apklausti nukentėjusiąją

Kaltinamojo advokatas teismo prašė iškviesti pačią nukentėjusiąją apklausai, mat jos parodymuose esą taip pat yra tam tikrų epizodų, kurių mergina nepamena.

„Galbūt galėtų atvažiuoti, kažką pasakyti, nes jos parodymai irgi – ji ten kažko neprisimena. Nes pagal tai, ką jos draugai liudininkai pasakojo, matau, kad nelabai sutampa su jos parodymais. Būtų gerai išgirsti. Mano prašymą atmetė. Sako, jai bus stresas dėl to jos nereikia“, – LRT.lt sakė teisiamojo advokatas O. Martinkus.

Advokatas akcentavo tai, kad ne tik jo ginamasis galbūt kažko nepamena, tačiau taip pat ir nukentėjusioji ar kiti vakarėlio dalyviai ir tai esą normalu.

„Tai yra natūralus dalykas, kai vienam žmogui svarbūs vieni dalykai, kitam – kiti dalykai. Esmė yra tokia, kad jis, kiek buvome teismuose, visada pripažino savo kaltę“, – pabrėžė O. Martinkus.

LRT.lt jau skelbė, kad nors nepilnamečiai po tokių nusikaltimų dažnai nuteisiami lygtinai, tačiau, nukentėjusiosios advokato M. Vasiliausko nuomone, tokią praktiką metas keisti, nes, kaip žinia, nepilnamečių brendimas yra daug ankstesnis, tad nors vaikinas nusikaltimo metu formaliai ir buvo nepilnametis, jo poelgiai buvo ne kaip nepilnamečio, tad ir atsakomybė turėtų būti taikoma ne kaip nepilnamečiui.

Tokie argumentai kaltinamojo advokatui neatrodo priimtini ir jo ginamasis privalo būti teisiamas kaip nepilnametis.

„Jeigu mes taikome vienai pusei tokį argumentą, tai taikykime ir kitai pusei tokį argumentą. Negalima sakyti, kad tas, kuris nukentėjo yra nepilnametis ir mąstė kaip nepilnametis, o tas, kuris kaltininkas – tas, nesvarbu, kad nepilnametis, bet mąstė kaip pilnametis. Aš manau, čia deklaratyvūs teiginiai. Čia nerimtai“, – dėstė O. Martinkus.

Prašo tirti psichinę būseną

LRT.lt jau skelbė, kad Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Aurelijus Stanislovaitis pateikė prašymą tirti teisiamojo psichinę būseną, įrodinėjant aplinkybę dėl ko jis neatsimena įvykio aplinkybių.

„Procese yra versija, kad jis neatsimena, tai aš prašau į procesą įtraukti specialistus, kurie galėtų įvertinti jo būseną veikos metu, po veikos, konstatuotus jam sveikatos sutrikimus po veikos, ar jie yra teisingai konstatuoti, ar neteisingai ir, kad galėtume tame kontekste vertinti, ar tai yra gynybinė pozicija, ar iš tikrųjų įtakota kažkokios psichinės, emocinės būsenos“, – penktadienį dėstė A. Stanislovaitis.

Tačiau, pasak nukentėjusiosios advokato M. Vasiliausko, teismas dėl šios priemonės spręs kiek vėliau – po visų apklausų ir kai bus apklaustas pats teisiamasis.

„Buvo išsakyta gynėjo nuomonė, kad jo ginamasis kaip ir prisipažinti viską ruošiasi, neneigti, kad kažko neprisiminė ir išklausius jį būtų racionalu svarstyti tą prašymą. Matome, kad pozicija keičiasi“, – pastebėjo M. Vasiliauskas.

Pats teisiamojo advokatas patikino, kad gynyba tokį prokuroro prašymą palaiko.

Lietuvą sukrėtusi byla atversta iš naujo

LRT.lt jau skelbė, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) gegužės pradžioje nusprendė iš naujo grąžinti Klaipėdos apygardos teismui nagrinėti nepilnametės iš Jurbarko sumušimo ir prievartavimo bylą.

Tuomet išnagrinėjus skundus nuspręsta, kad byloje buvo nepagrįstai taikomas sutrumpintas įrodymų tyrimas, o jo pagrindu nepagrįstai sutrumpinta ir nuteistajam skirta bausmė.

Taip pat akcentuota, kad byloje atliktas įrodymų tyrimas savo apimtimi ir kokybe neatitiko apeliaciniuose skunduose nurodytų argumentų.

Šiuo sprendimu LAT visiškai patenkino nukentėjusiųjų skundą ir iš dalies patenkino prokuroro skundą. Kadangi byla buvo grąžinta apygardos teismui, dalies kitų skunduose nurodytų argumentų apie galimus pažeidimus Aukščiausiasis Teismas nenagrinėjo.

Tauragės apylinkės teismas šioje rezonansinėje byloje kaltu dėl pasikėsinimo išžaginti nepilnametę, seksualinio prievartavimo bei sveikatos sutrikdymo pripažintam taip pat nepilnamečiui vaikinui skyrė galutinę trejų metų ir keturių mėnesių laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant trejiems metams.

Apeliacine tvarka bylą nagrinėjęs Klaipėdos apygardos teismas nuteistajam papildomai skyrė įpareigojimą – vienus metus dalyvauti elgesio pataisos programoje bei dvigubai padidino nukentėjusiajai priteistą neturtinės žalos sumą. Šiuos nuosprendžius LAT tuomet apskundė tiek prokuroras, tiek nukentėjusieji.

Teisiamasis formaliai visiškai pripažįsta kaltę.

Kaip minėta, nukentėjusieji nori teisiamajam realios laisvės atėmimo bausmės, nes nemano, kad asmuo galėtų pasitaisyti, nenubaustas realia laisvės atėmimo bausme.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt