Lietuvoje

2021.09.21 23:16

Ministerijos planuose – nauja studijų galimybė: tikisi, kad trumposios studijos spręstų pažeidžiamų grupių problemas

Giedrė Skridailaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.21 23:16

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) rengia planą, kuriame numatyta nauja galimybė patekti į bakalauro studijas – trumposios studijos, kurios padėtų jaunuoliams iš socialiai pažeidžiamų grupių paprasčiau patekti į aukštojo mokslo sistemą. Tačiau Nacionalinio skurdo mažinimo tinklo vadovė įsitikinusi, kad tokie jaunuoliai dažniau nestudijuoja dėl kitų priežasčių.

Studentai jau gyvena studijų ritmu – skuba iš vienų paskaitų į kitas. Visa tai dėl aukštojo mokslo išsilavinimo. Tačiau šis gyvenimo etapas ne visiems jaunuoliams pasiekiamas.

„Pastebima, kad jis yra daugiau ar mažiau kažkiek elitinis, lengviau prieinamas žmonėms, kurie yra iš pasiturinčių šeimų“, – LRT TELEVIZIJAI sako Švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjas Andrius Zalitis.

Žinios. Šūviai Permės universitete Rusijoje – žuvo 6 žmonės

Socialiai pažeidžiamų grupių, iš nepasiturinčių šeimų, turintiems individualių poreikių ar tautinėms mažumoms galimybės patekti į aukštojo mokslo sistemą, pasak ekspertų, yra menkesnės.

„Šiuo metu stojimo į aukštąją mokyklą sistema Lietuvoje yra išskirtinai grįsta tik akademiniais rezultatais. Tai reiškia, kad tam tikro socialinio jautrumo, atsižvelgiant į jo situaciją, dėl kurios jis galbūt ir turėjo tuos prastesnius rezultatus, mes neturime“, – mano Studentų sąjungos prezidentas Vytautas Kučinskas.

Neįgiję išsilavinimo dažniau susiduria ir su įsidarbinimo sunkumais. Šiuo metu Užimtumo tarnyboje iš ieškančiųjų darbo maždaug 40 proc. neturi visai jokios profesinės kvalifikacijos.

„Išsilavinimas yra viena iš pagrindinių priežasčių visų tikslinių grupių. Dėl to, kad darbo vietų pasiūla nekvalifikuotam darbui, palyginti su kvalifikuoto darbo pasiūla, yra tikrai keletą kartų mažesnė“, – atsako Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė.

ŠMSM suburta grupė rengia planą, kuriame numatytas kitas kelias į bakalauro studijas – trumposios studijos: tarpinis modelis tarp profesinio mokymo ir bakalauro. Jos truktų pusantrų metų, o norint patekti užtektų žemesnio konkursinio balo.

„Kaip pavyzdys – programuotojai. Jeigu pabaigia bakalauro studijas, tai, sakykim, jis jau patenka maždaug į vidutinį lygį, o vėliau į aukštesnį lygį. O jeigu pabaigia trumpąsias studijas, mes jau kalbėtume apie jaunesnįjį programuotoją“, – supažindina Kauno kolegijos Technologijų fakulteto dekanas Giedrius Gecevičius.

Kol vieni ieško kelių, kaip užlopyti kvalifikuotų specialistų spragas, kiti sako, kad pažeidžiamos visuomenės grupės nestudijuoja dėl kitų priežasčių. Esą dalies jaunuolių šeimos neskatina mokytis. Todėl reikėtų atrasti būdų, kaip juos motyvuoti. Kitų – neišgali leisti į mokslus.

„Studijos nėra pigus dalykas ne dėl to, kad jos yra mokamos, bet dėl to, kad reikia kažkaip išgyventi, atvažiavus į kitą miestą“, – dėsto skurdo mažinimo tinklo vadovė Aistė Adomavičienė.

Užsienyje trumposios studijos – ne naujiena. Nyderlandai ir Danija turi ilgametę praktiką ir platų tokių studijų programų sąrašą. Ar į tokias studijas artimiausiais metais bus galima stoti ir Lietuvoje, tikimasi, paaiškės jau šioje Seimo sesijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt