Lietuvoje

2021.09.20 17:21

Kasčiūnas apie migrantų mirtis Baltarusijos-Lenkijos pasienyje: Lukašenkai gyvybės nekainuoja ir tokių situacijų gali būti vis daugiau

Simona Vasiliauskaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2021.09.20 17:21

Baltarusija sekmadienį pranešė pasienyje su Lenkija aptikusi mirusią migrantę, tą pačią dieną lenkų pareigūnai pasienyje rado tris kūnus. Tai komentuodamas Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis tvirtai teigė, kad apgręžimo politikos, taikomos ir Lietuvoje, šalis nekeis. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sako, kad Lietuvos pasieniečiai visuomet vertina sieną kirsti mėginančių migrantų būklę, jog tokios situacijos nesikartotų.


Pasak sekmadienį pasirodžiusio Baltarusijos tyrimų komiteto pranešimo, prie pat sienos su Lenkija Gardino srityje rasta mirusi moteris, kuri, kaip netrukus paaiškėjo, buvo Irako pilietė. Moteris rasta be batų, todėl neatmetama tikimybė, jog ji galėjo mirti dėl sušalimo, o mirties priežastis nustatys pradėtas tyrimas. Skelbta, jog šalia mirusios moters buvo trys vaikiai nuo 7 iki 15 metų amžiaus, taip pat vyras ir pagyvenusi moteris.

Savo ruožtu Lenkijos pasienio apsaugos tarnyba pranešė, jog pasienyje su Baltarusija rado trijų migrantų kūnus. „Rugsėjo 19-ąją teritorijoje, besiribojančioje su Baltarusija, buvo rasti trijų mirusių žmonių kūnai. Tolesnį šios bylos tyrimą atlieka prokuratūra“, – teigiama Lenkijos tarnybos pranešime.

LRT RADIJO bendradarbis Lenkijoje Laurynas Vaičiūnas sako, kad šalies žiniasklaida ir nevyriausybinės organizacijos negali pačios patikrinti institucijų teikiamos informacijos ir ar iš tikrųjų daroma pakankamai, jog tokių atvejų būtų išvengta.

„Mes, kaip žiniasklaida ir pilietinės organizacijos, neturime jokių kitų šaltinių – visa prieinama mums informacija yra pateikiama būtent Vyriausybės, nes, primenu, Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje yra nepaprastoji padėtis ir neleidžiama jokioms žiniasklaidos priemonėms ten patekti. Ką mes žinome šiandien, tai kad vakar patvirtinta trijų migrantų mirtis – jie mirė skirtingose pasienio vietose, daugiausia pelkėse, nuo peršalimo ir kitų sveikatos sutrikimų. Žinome, kad aštuoni migrantai buvo išgelbėti ir dabar yra gydomi Suvalkuose ir Augustave“, – LRT RADIJO laidai „Lietuvos diena“ sakė L. Vaičiūnas.

Lenkijos valdantieji išreiškė apgailestavimą, tačiau leido aiškiai suprasti, jog dabar taikomų neteisėtos migracijos suvaldymo priemonių neatsisakys.

„Lenkijos premjeras pabrėžia, kad tai yra aiškus, suplanuotas, surežisuotas veiksmas Maskvoje ir Minske, kad Lenkija nepasiduos jokiam šantažui ir tvirtai saugos savo sienas. Mažiau dėmesio skiriama migrantų aukoms, premjero kalboje labiausiai buvo pabrėžiama, kaip svarbu saugoti sieną ir neleisti, kad panašios situacijos kartotųsi, kad šį mėnesį buvo rekordinis skaičius bandymų kirsti Lenkijos sieną – jau daugiau kaip 4 tūkst. (...) Lenkijos premjeras labai kietai sako, kad nėra jokios kalbos, negalima pasiduoti Maskvos šantažui ir Lenkijos sienų saugumas yra pats svarbiausias klausimas. Žinoma, tiems migrantams, taip pat ir keletui vaikų, kuriuos pavyko išgelbėti pelkėse, buvo suteikta pagalba, dabar jie jau iš ligoninės išrašyti ir perkelti į pabėgėlių centrus“, – sakė LRT RADIJO bendradarbis.

Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas Vytautas Valentinavičius sako, kad patikimų žinių apie situaciją pasienyje trūksta ir Lietuvoje, mat patikrinti tai, ką skelbia institucijos, žiniasklaida ar NVO negali.

„Labai sunku vertinti, ar valstybė yra pasiruošusi, atsakant į jūsų klausimą, kad tokių mirčių būtų išvengta. (...) Viešumas yra demokratinės vertybės principas, net ir rašant ataskaitą mes neturime duomenų patikrinti ir patvirtinti tas aplinkybes“, – sakė V. Valentinavičius.

Gyvybių apsaugos klausimas tampa ypač aktualus šąlant orams.

„Tų aplinkybių nustatyti, kad tai yra faktas, kad dalinami rūbai ir panašiai, mes neturime (galimybių). Ir negalime naudotis žiniasklaidos suteikta informacija, nes neturime informacijos iš žiniasklaidos, kurią galėtume panaudoti“, – pridūrė Žmogaus teisių biuro vadovas.

L. Kasčiūnas, Seimo NSGK pirmininkas, sako, kad migrantų būklė pasieniečių yra vertinama ir apgręžimas taikomas į ją atsižvelgiant. Politiko teigimu, Baltarusijos režimo vadovas Aliaksandras Lukašenka tokiomis situacijomis kaip pasienyje su Lenkija gali naudotis.

„Ar Lenkija padarė viską, kad gyvybė būtų išsaugota, be abejo, yra reikalingas klausimas, bet nepamirškime esminio dalyko, kad organizuoja nelegalią migraciją ir taip žmonių likimus daužo, nuvesdama juos į tokias tragiškas situacijas, kurios baigiasi mirtimi, Lukašenkos režimas. Nepameskime akcentų, tai yra labai svarbu. Lukašenka padarys viską, nes jam gyvybė nekainuoja, jis nemato gyvybės kaštų, todėl gali kurti tokių situacijų vis daugiau, kad torpeduotų Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos labai griežtą, bet labai efektyvų sprendimą grąžinti, apsukti atgal nelegalius migrantus“, – LRT RADIJUI sakė L. Kasčiūnas.

Apgręžimo politika turėtų būti taikoma ir toliau, derinant tai su „humaniškumo principais“, pridūrė parlamentaras.

„Grįžkime į rugpjūčio pirmas dienas – po 150-200 nelegalių migrantų kasdien į Lietuvą. Kur mes būtume šiandien, jeigu netaikytume šitos politikos? Man net sunku įsivaizduoti, kokie procesai vyktų Lietuvoje. Tęsti apgręžimo politiką reikia, bet kaip visi pastebėjome, tą reikia daryti per humaniškumo principus vertinant žmonių sveikatą ir visus kriterijus, kurie leistų mums išvengti tokių situacijų pasienyje“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Lietuvos diena“ įraše“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI