Lietuvoje

2021.09.20 11:13

Buvę Kybartų pataisos namai paruošti migrantams: bus apgyvendinami pagal tautybę, planuojamos maldos patalpos

atnaujinta 11.33
LRT.lt, Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS2021.09.20 11:13

Įgyvendinant migrantų apgyvendinimo planą uždaromi Kybartų pataisos namai tampa Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) padaliniu – Kybartų užsieniečių registracijos centru. Čia artimiausiu bus perkelti migrantai, šiuo metu besiglaudžiantys Rūdninkų vasaros stovyklavietėje, rašoma Vidaus reikalų ministerijos pranešime žiniasklaidai.

Užsieniečiai gyvens padidinto saugumo sąlygomis. Numatyta, kad iki spalio pradžios visi neteisėtai į Lietuvą atvykę asmenys turi būti perkelti iš laikinų apgyvendinimo vietų į šildomas patalpas.

„Atšalus orams ir artėjant žiemos sezonui, privalėjome kuo greičiau pasirūpinti Rūdninkų stovyklavietėje įkurdintais migrantais, nes čia sąlygos bene prasčiausios iš visų Lietuvoje įkurtų laikinų migrantų apgyvendinimo vietų. Tie sprendimai, kurie kitomis sąlygomis galbūt būtų įgyvendinami kelis mėnesius ar savaites, dabar turėjo būti įgyvendinti per kelias dienas. Dėkoju pareigūnams, kurie padėjo greitai įgyvendinti būtinuosius sprendimus“, – sako Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės vado pavaduotojas Rimantas Petrauskas.

Rengiant migrantų apgyvendinimo planą, po susitikimų su Vilkaviškio savivaldybės ir Kybartų bendruomenės atstovais, Kybartų gyventojų saugumui skirtas ypatingas dėmesys – gyvenvietėje patruliuos papildomos policijos pajėgos.

Uždaromiems Kybartų pataisos namams tapus VSAT padaliniu – Kybartų užsieniečių registracijos centru, bus išsaugotos ir darbo vietos: apsaugos, medicinos, socialinių ir kitų paslaugų darbuotojai, taip pat pareigūnai Kybartuose yra ir bus reikalingi nuolat.

Buvusių pataisos namų teritorijoje yra šildymo sistema, elektra, interneto ryšys, tiekiamas vanduo ir karštas maistas, veikia medicinos punktas. Čia įrengtos ir laisvalaikiui skirtos patalpos – biblioteka, amatų centras, treniruoklių salė, atviroje pataisos namų teritorijoje sportuoti galima futbolo stadione ir krepšinio aikštelėse.

Migrantams persikėlus į Kybartuose esančius pastatus, nebus taikomas įkalinimo įstaigų režimas – jų apgyvendinimas, apsauga bus vykdoma pagal Užsieniečių teisinės padėties įstatymo nuostatas.

Pagal migrantų apgyvendinimo planą bus įsteigti keli centralizuoti migrantų apgyvendinimo centrai, pritaikyti skirtingiems poreikiams. Visi migrantai iki spalio mėnesio iš pasienio užkardų, savivaldybių teritorijose laikinai suteiktų pastatų ir palapinių stovyklaviečių bus perkelti į šildomus arba apšiltintus pastatus ir šildomus modulinius namelius.

Skirstys pagal tautybę

Kybartuose bus apgyvendinami vyrai. Jie bus paskirstyti sektoriuose pagal tautybę, skirtingų sektorių gyventojai tarpusavyje nesimaišys. Čia gyvens irakiečiai, šrilankiečiai ir kitų tautybių migrantai.

„Po stovyklavietės teritoriją jie vaikščios laisvu režimu, išskyrus tai, kad vis dėlto kadangi jie gyvens atitinkamais sektoriais suskirstyti, pagal tautybes, siekiant išvengti tam tikrų grėsmių, tai atitinkamu laikotarpiu kažkiek valandų vienam sektoriui bus skirtas stadionas, sporto salė ar biblioteka, kitomis valandomis kita grupė žmonių galės leisti laisvalaikį“, – kalbėjo rinktinės vado pavaduotojas.

Jis pabrėžė, kad tai neturėtų migrantams kelti diskomforto, nes kiekvienas sektorius turės savo kiemą. Iš centro teritorijos migrantai išeiti negalės.

Maistas jiems bus gaminamas įstaigoje esančioje virtuvėje – šiuo metu ieškoma tam reikiamų pajėgumų, nes nuteistųjų čia buvo gerokai mažiau – apie 300. Migrantams bus siūlomas skirtingas maistas, taip pat ir vegetariškas.

Įstaigoje bus įrengtas šiltas vanduo, planuojama įrengti maldos patalpas kitų konfesijų atstovams – kol kas čia yra maldos kambarys krikščionims. Įstaigoje taip pat veikia biblioteka.

Dalis pareigūnų liko

Paskutiniai nuteistieji iš Kybartų iškelti penktadienį, tačiau dalis pareigūnų apsisprendė likti įstaigoje ir tapti pasieniečiais.

Vienas iš jų – Andrius Bindokas, dirbęs pataisos namuose 19 metų, sakė, kad likti įstaigoje nusprendė, nes norėjo pakeisti darbo specifiką, todėl net nedvejojo.

„Buvo siūlyta pereiti į Marijampolę dirbti, bet aš tenai nenorėjau: čia šaknys įleistos, čia ir dirbsime“, – sakė pareigūnas.

Kybartuose dirbs apie 260 pareigūnų, vienu metu įstaigoje dirbs 10–15 iš jų, tačiau su socialiniais ir kitais darbuotojais įstaigoje vienu metu bus apie 30–40 migrantus prižiūrinčių žmonių.

Pataisos namų Kybartų padalinyje dirbo 175 darbuotojai. Vidaus reikalų ministerija yra skelbusi, kad 54 proc. iš jų išreiškė norą dirbti Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT), 31 proc. darbuotojų pageidauja dirbti Marijampolės pataisos namuose, du pareigūnai palieka tarnybą šalių susitarimu.

19 darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis ir nesutinkančių dirbti pakeistomis darbo sąlygomis, nors buvo siūlytos naujos pareigos, įteikti įspėjimo pranešimai.

9 proc. pareigūnų, po VSAT Imuniteto patikrinimo rezultatų, buvo nerekomenduoti perkelti į VSAT.

Kybartuose kalinti 294 nuteistieji, didžioji dalis jų bausmę tęs Marijampolės pataisos namuose, kiti paskirstyti kitose įkalinimo įstaigose.

Pagal susitarimą su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiuo metu socialiai pažeidžiamiausios grupės, t. y šeimos su mažais vaikais, besilaukiančios moterys, negalią turintys žmonės, įkurdinamos Rukloje – Pabėgėlių priėmimo centro pastate ir modulinių namelių stovyklavietėje bei Vilniuje – uždaromuose Naujininkų nakvynės namuose.

Skirtingos migrantų grupės apgyvendinamos Medininkų Pasieniečių mokyklos ir Pabradės Užsieniečių apgyvendinimo centro teritorijose įrengtuose moduliniuose nameliuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt