Lietuvoje

2021.09.19 22:13

Viešviliečiai priešinasi migrantų įkurdinimui miestelio centre: siūlomoje vietoje mieliau matytų senelių namus

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.19 22:13

Vyriausybei siekiant iki spalio migrantus iš palapinių užkardose perkelti į šildomas patalpas sulaukiama bendruomenių pasipriešinimo. Jurbarko rajono, Viešvilės gyventojai nenori, kad migrantai būtų perkelti į buvusius vaikų globos namus.

Nors prieš savaitę turto bankas surengė pastato pardavimo aukcioną, paaiškėjus Vyriausybės planams jame įkurdinti migrantus, sutartis su investuotoju dar nepasirašyta. Gyventojai pritartų investuotojų ketinimams vaikų globos namuose įkurdinti senelius ir sukurti naujų darbo vietų.

Žinios. Rinkimai Rusijoje: per 2 dienas fiksuota 3600 pažeidimų, balsavo tik per 30 proc. tai daryti galinčiųjų

Viešvilėje jau 50 metų gyvenanti Aldona Palavinskienė buvo viena iniciatorių, rinkusių gyventojų parašus dėl migrantų apgyvendinimo buvusiuose vaikų globos namuose. Moteris aplankė 40 šeimų.

„Nė vieno nebuvo, kad mes esam prieš migrantus. Tokio nei sakinio, nei minties tokios nebuvo. Visi buvo prieš nevykusiai parinktą vietą migrantų apgyvendinimui“, – sako vietos gyventoja.

Surinkta 340 parašų. Viešvilietė sako, gyventojų nuomonė būtų kitokia, jei pasirinktas pastatas stovėtų ne centre, o miestelio pakraštyje.

„Kai penki šeši metrai nuo gatvės iškiltų dviejų metrų tvora, virš jos sargybiniai, nu atsiprašau, nu kur žmonių protas ir akys padaryti tokią nesąmonę Viešvilėje“, – sako Aldona.

Viešvilėje esantis 4 tūkstančių kvadratinių metrų pastatas tuščias jau kelerius metus. Prieš savaitę įvyko jo aukcionas, tačiau paaiškėjus planams čia įkurdinti migrantus, turto bankas pardavimo procedūrą sustabdė. Vardo viešintis kol kas nenorintis investuotojas ketina čia įsteigti senelių namus.

„Jei sutartis būtų pasirašyta, jau kitą vasarą norėtumėme pradėti veiklą. Senelių namuose galėtų gyventi apie 200 senelių, ketintume įdarbinti apie 50 žmonių“, – sako investuotojas.

„Visi senstam, paslaugos reikės. Senelių namai ir darbo vietos ir užimtumas, produktų statymas, vienu žodžiu, senelių namai patrauklesnis variantas“, – sako kalbintas vietos gyventojas Valentinas.

Jurbarko meras sako apgyvendinus migrantus tikėtasi spartesnių Vyriausybės investicijų miestelyje. Tačiau gyventojams nesutikus, nuspręsta diskusijų su ministerija nebetęsti.

„Tam tikrų investicijų reikia miesteliui, kurios būtų skirtos greičiau daugiau ir jos būtų skirtos tiems patiems migrantams, nes pastatas šildomas katilinės, kurią reikia pertvarkyti, tai reikėjo tų lėšų, bet gyventojai pasirinko tikėjimą investuotojais, jų valia“, – sako Skirmantas Mockevičius.

Pažeidžiamų grupių perkėlimu iš palapinių užkardose besirūpinanti socialinės apsaugos ir darbo ministerija šeimas su mažamečiais vaikais šią savaitę pradėjo apgyvendinti Rukloje. Moduliniuose nameliuose turėtų įsikurti apie 400 migrantų. Dar tiek Vilniuje, Naujininkuose. Apie 400 migrantų planuota apgyvendinti ir Viešvilėje.

„Stebime kaip keičiasi situacija tiek palapinėse tiek užkardose kaip tie žmonės persiskirsto, kur vežami pagal tai ir įsivertiname tą poreikį, o pastatų kurių galėtų prireikti ir kitiems siūlo turto bankas“, – teigia Tomas Kavaliauskas, SADM ministrės patarėjas.

Iš užkardose esančių palapinių į šildomas patalpas iki spalio turėtų būti perkelti visi migrantai. Iš Kybartų pataisos namų iškėlus nuteistuosius ten ketinama pervežti asmenis iš Rūdninkuose esančios stovyklavietės. Į Lietuvą šiemet neteisėtai atvyko daugiau kaip 4 tūkst. migrantų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI