Lietuvoje

2021.09.19 21:19

Šiugždinienė: kitą savaitę izoliacija moksleiviams bus sutrumpinta

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“2021.09.19 21:19

Mokslo metus mokyklos pradėjo kontaktinėmis pamokomis, mokiniai susirinko į klases. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pranešė, kad net ir esant blogiausiam pandemijos scenarijui, nuotolinis ugdymas nebūtų taikomas ikimokyklinio ir pradinio ugdymo klasėms bei abiturientams.

Ministerija taip pat įspėjo, kad gali taip nutikti, jog bus vėl pereinama prie nuotolinio mokymo, bet tik išbandžius visas kitas pandemijos valdymo priemones. Šiandien galima pasakyti, kad besiizoliuojančių mokinių skaičius auga, kaip ir židinių ugdymo įstaigose. Premjerė šią savaitę patvirtino, nauji ribojimai gali rastis, jei epideminė situacija blogės.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Savaitė“ – pokalbis su švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene.

Savaitė. Vyriausybės ribojimai situacijos nepakeis? Pandemija sugrąžino į praėjusio rudens niūrią realybę

– Kokią vietą galimų ribojimų sąraše, apie kuriuos perspėjo premjerė, užima nuotolinio mokymo sugrąžinimas?

– Kol kas tikrai nediskutuojame apie tai, jog galėtų būti grąžinamas nuotolinis mokymas. Tai tokia diskusija kol kas nevyksta išvis.

– Prašau, pasakykite, kokios turi būti sąlygos, kad būtų vis dėlto grįžtama į nuotolinį mokymą?

– Man tikrai šiandien būtų sunku pasakyti, nes tai nėra visai mano kompetencija, kada jau būtų situacija tokia bloga, kuomet reikėtų vėl pereiti į nuotolinį ugdymą. Šiuo metu tie skaičiai, atrodo, nemažėja, tai yra jau 130 protrūkių, jau beveik 150. Tai atrodo, kad dideli skaičiai, bet šiaip, mokinių skaičiais žiūrint, tai tiktai 1 procentas mokinių šiandien yra izoliacijoje.

– Aš teisingai supratau, jūs kol kas nežinote, kokios turėtų būti sąlygos? Jas siūlysite ne jūs, o jums siūlys, aš taip suprantu, turbūt Sveikatos apsaugos ministerija, kada jau būtų galima grąžinti nuotolinį mokymą?

– Žinoma, tai yra ekspertų ir Sveikatos apsaugos ministerijos, pirmiausia, kompetencija, koks kriterijų kompleksas. Mes žinome, kad tai yra ir aišku, reanimacijos lovos ir turbūt svarbiausias dalykas, kaip mūsų sveikatos apsaugos sistema gali atlaikyti pandemiją.

– Prašau pasakyti, o hibridinis mokymas, kai toje pačioje klasėje dalis mokinių – nuotoliu, dalis – sėdi klasėje ir kontaktinės pamokos vyksta, jis yra numatytas?

– Taip ir šiandien, jeigu turi mokykla hibridinio ugdymo įrangą, gali būti taip vykdomos hibridinės pamokos. Apie tai sprendžia mokyklos vadovas.

– Ar jūs žinote, kiek yra dabar tokių mokyklų, kurios jau taiko tokį mokymą – hibridinį?

– Ne, tikrai skaičių tikslių nežinau. Tai yra nemažai mokyklų.

– Premjerė leido suprasti, kad Vyriausybė greičiausiai siūlys kai kurioms specifinėms grupėms taikyti darbuotojo nušalinimą, jeigu jis nėra pasiskiepijęs, kaip Prancūzija padarė su medikais. Ar jūs pritartumėte, kad tai būtų taikoma ir tiems pedagogams, kurie nėra pasiskiepiję? Ir aš kalbu ne apie tuos, kurie dėl kažkokių objektyvių priežasčių negali pasiskiepyti.

– Tai yra tikrai labai sudėtingas klausimas, nes mums trūksta mokytojų.
Mokykla yra labai svarbi institucija ir mums reikia, kad ugdymo procesas vyktų, todėl tikrai šis sprendimas turėtų būti labai gerai apgalvotas.

– Tai jūs nelinkusi kol kas tokio sprendimo imtis?

– Na, tai nebuvo diskutuota, todėl aš tikrai nesiimčiau, aš toje diskusijoje kol kas nedalyvavau, todėl aš tikrai nesiimčiau dabar teigti, kad taip galėtų būti, nes man labai rūpi, kad ugdymo procesas vyktų ir aš labai tikiu, kad jau mes matome 4 procentai vakcinavosi papildomai vienu skiepu, tai aš tikiu, kad dar didesnė dalis mokytojų vakcinuosis arba testuosis, ir tikrai tokių sprendimų nereikės.

– Gerai, tada apie moksleivius, dalis tėvų iš viso neleidžia vaikų testuoti ir aš, kaip suprantu, net keturiasdešimties procentų nėra tokių mokinių, kurie testuojasi. Tai ar ministerija galvoja testavimą skelbti būtinybe?

– Testavimas yra savanoriškas. Kol kas mes nediskutuojame apie tai, kad jis galėtų būti privalomas, nes mums labai rūpi visų vaikų gerovė, ir tikrai vaikas neturėtų tapti tėvų įkaitu, ir ugdymo procesas jo konstitucinė teisė. Taigi, man pirmenybė yra vaikas mokykloje. Jeigu mes pasiekiame apie 50 procentų besitestuojančių, tai jau epidemiologiniu požiūriu yra labai gerai. Taigi, šiandien mes turime vidutiniškai 38 procentus, žinome mokyklas, kuriose testavimas dar šiandien, deja, nevyksta arba vyksta prastai. Mes su jomis kalbame individualiai, kalbame su savivaldybėmis.

– Bet mano klausimas buvo, ar ministerija galvoja testavimą paskelbti būtinybe?

– Ministerija negalvoja apie tai, nes tai irgi nėra mūsų kompetencija, bet aš sakau, kad mano mūsų prioritetas ir mano prioritetas, jog vaikai būtų mokykloje, nes jeigu mes įvesime privalomą testavimą, mes turime susitaikyti su situacija, jog dalis mokinių tikrai bus nuotolyje.

– Ponia ministre, nuo rugsėjo 13-ios, t. y., nuo šios savaitės mokykloms yra leista didinti mokinių srautus, nebeliko to reikalavimo, jog vieną srautą sudarytų daugiausia 100 mokinių. Kodėl imtasi tokio sprendimo, juk situacija blogėja, o čia tarsi lengvinimas sąlygų?

– Na, yra labai įvairios mokyklos, yra labai įvairūs mokinių skaičiai ir tiesiog kai kuriose mokyklose tų reikalavimų, kuriuos mes buvom nustatę, neįmanoma laikytis. Visgi apsisprendėme, kad kartu su mokyklos vadovais savivaldybės užtikrina, jog srautas būtų minimalus įmanomas, ir valdo tą situaciją tiesiogiai, kaip sakoma, ten, kur vyksta procesas. Nes mes galime nustatyti 100 mokinių srautą, bet mes žinome, kad mokyklose dėl statybos ypatumų, konstrukcijos ypatumų kai kurių tikrai neįmanoma laikytis to sprendimo.

– Labai dažnai šita Vyriausybė, jūsų ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija pirma priima sprendimą, tada praeina 10 dienų, jis yra keičiamas, nes jūs sakote, mes priėmėme tai, ko neįmanoma įgyvendinti. Kodėl jūs priimate tai, ko neįmanoma įgyvendinti, o paskui labai greitai esate priversti keisti? Nejau jūs manote, kad tai nė kiek nekenkia jūsų reputacijai ir nedaugina tų nepatenkintųjų skaičių?

– Mums sunku yra turbūt žinoti visų mokyklų specifiką, kaip yra organizuojamas, kiek yra durų, kiek yra įvairių klasių viename aukšte, todėl yra svarbu pripažinti, jog mes, nustatydami tokius griežtus reikalavimus, turbūt suklydome ir man visiškai... turbūt geriau yra pripažinti ir ištaisyti klaidą, negu jos neištaisyti. Todėl su Sveikatos apsaugos ministerija vis dėlto aplankę mokyklas ir dar kartą įsivertinę, pasikalbėję dar kartą su vadovais nusprendėme priimti tokį sprendimą ir ištaisyti tą pirminį, tokį griežtesnį sprendimą dėl srautų.

– Dar geriau būtų, kad jums nereikėtų dažnai taisyti savo klaidų, iškart priimti teisingus sprendimus. Bet šią savaitę, pone ministre, aš dar užsiminėte, kad artimiausiu metu bus priimti sprendimai, kurie leis sumažinti mokinių izoliacijos trukmę. Apie ką jūs kalbėjote? Kas čia per sprendimai?

– Taip, mes esame kreipęsi į Sveikatos apsaugos ministeriją ir šiuo metu kitos savaitės pradžioje bus priimti sprendimai mažinti izoliacijos trukmę. Taigi, savaitės pradžioje iki savaitės vidurio turėsime sprendimus, kurie leis sumažinti izoliacijos trukmę, kuri šiandien yra 14 dienų.

– O iki kiek ir kokiomis sąlygomis, prašau pasakyti.

– Bet tikrai negalėčiau komentuoti. Sprendimas Sveikatos apsaugos ministerijos bus priimtas pasitarus su mūsų ministerija.

– Tai čia jūs siūlote? Ar Sveikatos apsaugos ministerija izoliacijos trukmę mažinti siūlo?

– Žinoma, visus sprendimus, kurie susiję su sveikatos apsauga ir su pandemijos valdymu, kas susiję su sveikata, juos priima Sveikatos apsaugos ministerija. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kompetencija yra ugdymas ir ugdymo kokybė, tai mes inicijuojame, mes kreipiamės, jeigu matome problemą, ir kartu su Sveikatos apsaugos ministerija pasitarę, žinoma, tarėmės, daug bendradarbiaujame, bet galutinis sprendimas ir siūlymas yra Sveikatos apsaugos ministerijos.

– Šį kartą kas inicijuoja?

– Nežinau, ar tai yra labai svarbu, kas pirmas inicijavo. Sakysime, abi ministerijos inicijuoja šitą sprendimą, jog būtų sutrumpinta izoliacija.

– Iki kiek dienų bus sutrumpinta izoliacija, ponia ministre, nuo 14 iki kiek? Iki 10?

– Tikrai negaliu pasakyti, sprendimas bus priimtas savaitės pradžioje ir bus informacija apie tai. Galimai iki 10 dienų, tai bus pranešta, kuomet Sveikatos apsaugos ministerija pateiks ir mes patvirtinsime tą sprendimą. Bet kad trumpinimas bus, tai tikrai taip.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI