Lietuvoje

2021.09.18 23:32

Nuotolinės notarų paslaugos tampa vis populiaresnės, tačiau atkreipiamas dėmesys – tik skambučio neužteks

Kristina Jackūnaitė, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.18 23:32

Teisingumo ministerija skelbia, kad nuo liepos, kai įteisintos nuotolinės notarų paslaugos, galimybe gauti įgaliojimą, patvirtinti būsto įsigijimo paslaugą ar santuokos liudijimą nepakilus nuo kompiuterio pasinaudota beveik 200 kartų. Pirmoji Lietuvoje šią paslaugą pradėjusi teikti Prienų notarė atkreipia dėmesį, kad skambučio notarui neužtenka – turi būti pasirengęs ir klientas.

Prienuose gyvenantis Darius Kulieša norėjo patvirtinti įgaliojimą žmonai, kad ji galėtų tvarkyti jo reikalus. Jis nusprendė ne žingsniuoti į notarų biurą, o pasinaudoti liepą atsiradusia galimybe šį reikalą sutvarkyti prie savo kompiuterio per sistemą e.notaras.

„Man užteko įsijungti kompiuterį, prisijungti prie notarės sistemos kvalifikuotu parašu ir aš tiesiog užsisakęs veiksmą laukiau, kol notaras patvirtins laiką, kada mes galim atlikti veiksmą ir mes jį atlikom“, – pasakoja D. Kulieša.

Panorama. Į Lietuvą evakuoti afganistaniečiai nerimauja dėl artimųjų: realybė baisesnė, nei gali pateikti vakarų žiniasklaida

Įgaliojimą išdavė Prienuose dirbanti notarė Rasa Vidžienė, kuri šalyje pirmoji pradėjo paslaugas teikti nuotoliniu būdu. Nepakilus nuo kompiuterio jau galima patvirtinti nekilnojamojo turto pirkimo, pardavimo sandorius, vedybų sutartis, įkeisti turtą ar gauti paveldėjimo teisės liudijimą.

„Dažniausia ir populiariausia šiuo metu užsakoma nuotolinė paslauga yra įgaliojimai, sutikimai, pakvitavimai, kitaip tariant – vienašaliai sandoriai“, – LRT TELEVIZIJAI teigia notarė.

R. Vidžienė pasakoja, kad dažniausiai kreipiasi didžiuosiuose miestuose ir užsienyje gyvenantys klientai. Dažnai skambina žmonės, kurie tikisi, kad susitars telefonu ir reikalingus dokumentus notaras atsiųs elektroniniu paštu, tačiau taip nėra.

„Taip notaras turi būti pasirengęs atlikti nuotolinę paslaugą, tačiau ir klientas turi būti pasirengęs ją gauti. Kitaip tariant, klientas turi būtinai turėti kvalifikuotą elektroninį parašą – tai galėtų būti „Smart ID“, pakelta iš bazinio lygio iki aukštesnio lygio, tai galėtų būti Registrų centro kriptografinė USB laikmena ir mobilusis elektroninis parašas“, – tikina notarė.

„Tokiu notariniu veiksmu yra perleidžiama nuosavybė ar sprendžiamas turtinis klausimas, kuris gali turėti įtakos pačiam žmogui ir jo piniginei. Nėra taip, kad tai būtų labai paprasta ir niekada taip nebus, nes saugumas yra pirmoje vietoje“, – aiškina Notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis.

Teisingumo ministrė sako, kad Seimas įteisino nuotolines notarų paslaugas, kad laiko sutaupytų ir bet kuriame mieste ar miestelyje dirbančio notaro paslaugomis galėtų pasinaudoti ne tik šalyje gyvenantys, bet ir svetur išvykę Lietuvos piliečiai.

„Turbūt svarbiausias irgi elementas, kad Lietuvos piliečiai, kurie yra ir užsienyje, ir kai jiems prireikia notaro paslaugų, jie būdami Lietuvoje, kai lanko gimines, išsiimtų arba mobilų parašą, arba elektroninę bankininkystę, tokiu būdu būdami užsienyje jie galės pasinaudoti ir notaro paslaugomis“, – teigia teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

Ir ministrė, ir notarai sako, kad nuotolinės paslaugos kaina yra lygiai tokia pati kaip ir atėjus į biurą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt