Lietuvoje

2021.09.18 14:39

Čmilytė-Nielsen apie prezidento rinkimus kol kas nemąsto: esu susikoncentravusi į partijos ir Seimo pirmininkės atsakomybes

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.09.18 14:39

Valdančiojoje koalicijos dirbantis Liberalų sąjūdis šeštadienį renką naują partijos vadovą. Tiesa, jau dabar kai kurie liberalai sako, kad dabartinė partijos pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen galėtų siekti vadovauti ne tik partijai ar Seimui, bet ir valstybei. Pati parlamento vadovė kol kas sako besikoncentruojanti tik į pareigas Seime ir partijoje.

Perrinkimo siekia dabartinė partijos lyderė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Jai iššūkį metė partijos vienas iš partijos pirmininkų, parlamentaras Andrius Bagdonas.

Pati V. Čmilytė-Nielsen sakė besitikinti, kad partijos nariai teigiamai įvertins jos vadovavimo partijai laikotarpį. Tuo metu A. Bagdonas teigė esantis patenkintas pirmininkės veikla, bet sako, kad ji negali skirti partijai tiek laiko, kiek galėjo skirti iki tapdama Seimo pirmininke.

Be to, A. Bagdonas sakė manantis, kad V. Čmilytė-Nielsen galėtų būti partijos kandidate prezidento rinkimuose, vyksiančiuose 2024-aisiais. Pati Seimo pirmininkė sakė, kad kol kas toks klausimas yra per ankstyvas.

Daugiau dėmesio skirtų partijai

Portalo LRT.lt paklaustas, kodėl nutarė kandidatuoti partijos pirmininko rinkimuose, A. Bagdonas vardijo keletą priežasčių. Jis dėstė, kad, jei partija deklaruoja demokratines vertybes, tai ir rinkti pirmininką iš vieno kandidato neturėtų. Politikas taip pat teigė, kad dėl darbo Seimo pirmininkės pozicijoje V. Čmilytė-Nielsen partijai gali skirti mažiau dėmesio, nei skirtų šių pareigų neinantis partijos vedlys.

„Mane tenkina esamos pirmininkė pirmininkavimas, esu jos komandos narys, tačiau kolegos, matydami manyje būsimą partijos pirmininką, iškėlė kandidatu. <...> Man atrodo, kad politinės partijos turi demonstruoti, kad yra demokratinės ir jose vyksta tikri lygiaverčių kandidatų rinkimai, išsirenkamas pats tinkamiausias kandidatas dvejus metus vesti partiją į priekį“, – komentavo A. Bagdonas.

Jis kalbėjo, kad visuomet yra kur tobulėti, tačiau, anot jo, išrinkus partijos pirmininke V. Čmilytę-Nielsen, Liberalų sąjūdis atsinaujino ir į ją atėjo nauji žmonės, neturintys nieko bendro su buvusia partijos istorija.

„Tai džiugina, mes matome visuomenės palaikymą, matome rinkimuose, kad visuomenė palankiai vertina ir Liberalų sąjūdį, ir dabartinę Seimo pirmininkę, kaip vieną iš geriausių šalies vadovių. <...>

Viktorija tikrai turi didžiulį palaikymą, tačiau šiuo metu ji savęs daugiau skiria darbui Seime, daugiau laiko skiriai darbui Lietuvai, o aš, tuo metu, labiau skiriu darbą savo partinei veiklai, važiuoju ir bendrauju su skyriais, esu atsakingas už skyrių veiklą ir manau, kad tam tikro palaikymo turėčiau sulaukti. Kolegos pasitiki manimi, tikiuosi, kad bus išrinktas pats tinkamiausiais kandidatas partijai šiuo metu“, – dar nežinodamas partijos pirmininko rinkimų rezultatų sakė A. Bagdonas.

V. Čmilytė-Nielsen: esame teisingame kelyje

Perrinkimo partijoje siekianti V. Čmilytė-Nielsen portalui LRT.lt sakė besitikinti, kad kolegos teigiamai įvertins pastarųjų dvejų metų jos vadovavimą Liberalų sąjūdžiui bei suteiks pasitikėjimą dar dvejiems metams.

„Manyčiau, kad mes esame pakankamai geroje trajektorijoje ta prasme, kad turime stabilų rinkėjų pasitikėjimą, tai reiškia, kad tokią nelabai svyruojančią bazę, pagrindą, nuo kurio, žinoma, galime atsispirti. Artimiausių metų uždaviniai yra stiprinti partijos skyrius, ruoštis savivaldos rinkimams.

Bet ta tendencija, ta trajektorija, kurią esame pasirinkę, man atrodo, yra teisinga. Būdami tokie solidūs, racionalūs valdančiosios kolaicijos partneriai, kažkuria prasme simbolizuojantys tokį brandų liberalizmą, man atrodo, esame teisingame kelyje“, – komentavo Liberalų sąjūdžio pirmininkė.

Paklausta, ar toliau randamas sutarimas su valdančiosios koalicijos partneriais, ypač kalbant apie jautrius ir mažųjų partnerių keliamus klausimus, V. Čmilytė-Nielsen teigė, kad nors koaliciją sudaro skirtingos, savas programas turinčias partijas, partnerius siejančių aspektų yra daugiau, nei skiriančių.

„Visais svarbiausiais klausimais kalbame ir randame sprendimus. Kartais tai būna kompromisai, tai yra natūralu. <...>

Kai pasirašinėjome koalicijos sutartį, sutarėme, kad yra dalis klausimų, dėl kurių turėsime dar dirbti Seime ir mėginsime išspręsti. Natūralu, partnerystė yra vienas iš tokių klausimų. Tai aš artimiausios ateities tikslu ir matau burti kuo didesnį, solidesnį palaikymą tokiems klausimams, kaip partnerystė, kitiems su žmogaus teisėmis susijusiems klausimams, siekti jų realizavimo Seime. Tačiau tai nėra labai greitas procesas ir jis nėra lengvas“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

Pirmininke patenkintas

Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas portalui LRT.lt komentavo, kad pats balsavo už V. Čmilytę-Nielsen ir abejonių dėl jos galimybių vadovauti partijai neturi. Anot parlamentaro, jai pradėjus vadovauti partijai įvyko proveržis partijoje.

E. Gentvilas priminė, kad jam būnant pirmininku partijoje buvo kilusios krizės, dalis partijos narių paliko Liberalų sąjūdį, nutarę savivaldos rinkimuose dalyvauti su visuomeniniais rinkimų komitetais.

„Buvo toks netikrumo jausmas, išsivaikščiojimas po rinkimų komitetus. Partijos vidinėse struktūrose atsirado toks netikrumas ir abejingumas. Viktorijai tapus pirmininke, apsiraminus partinėms aplinkybėms, žmonės nori save realizuoti, nebūtinai per valdybą, jei neišrenka, bet komitetų, turbūt, 17 turime, partijos viduje vis daug žmonių įsitraukia į partinę veiklą, realizuoja save“, – aiškino E. Gentvilas.

Jis teigė, kad V. Čmilytei-Nielsen tapus Seimo pirmininke, jos lyderystė pasidarė ryškesnė ir tvirtesnė. E. Gentvilas nesutiko su A. Bagdono svarstymais, kad dėl pirmininkavimo Seimui V. Čmilytė-Nielsen gali skirti mažiau veiklos partijai. Pasak frakcijos seniūno, vadovaujama parlamentui partijos pirmininkė sugeba bent porą kartų per savaitę apsilankyti partijos skyriuose. O tai, jo manymu, pavyksta ne visiems partijų pirmininkams, einantiems ministrų ar kitas aukštas politines pareigas.

„Tai visiems duoda įkvėpimo. Esu įsitikinęs, kad Viktorija gali sėkmingai vadovauti ir suderinti vadovavimą Seimui ir partijai“, – tvirtino E. Gentvilas.

Mano, kad galėtų kandidatuoti į prezidentus

Tiesa, iššūkį partijos pirmininko rinkimuose V. Čmilytei-Nielsen metęs A. Bagdonas teigė manantis, kad Seimo pirmininkė galėtų būti partijos keliama kandidate į prezidentės poziciją.

„Net neabejoju, kad mes turėsime kandidatę prezidento rinkimuose. <...> Ji galėtų būti viena iš kandidačių, kuri parodė, kad Seime sugeba suvienyti skirtingas pozicijas turinčius žmones, skirtingas frakcijas. Ji būtų tinkama kandidatė, viena iš mano favoričių“, – kalbėjo Seimo narys.

Pati V. Čmilytė-Nielsen, paklausta, ar svarsto apie galimybę dalyvauti prezidento rinkimuose, teigė, kad kol kas tokia diskusija dar per ankstyva.

„Dabar esu pilnai susikoncentravusi į partijos pirmininkės ir Seimo pirmininkės atsakomybes“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI