Lietuvoje

2016.09.30 12:06

„Mokslo salos“ Kaune konkurso nugalėtojais tapo ispanai

15min.lt, BNS 2016.09.30 12:06

Penktadienį Kaune paaiškėjo architektūrinio konkurso „Mokslo salos“ konkurso nugalėtojas. Konkursą laimėjo komandos iš Ispanijos pasiūlytas projektas.

Nemuno saloje, netoli „Žalgirio“ arenos Kaune bus statomas Nacionalinis mokslo ir inovacijų centras. Kauno miesto savivaldybės kartu su Didžiosios Britanijos kompanijos „Malcolm Reading Consultants“ paskelbtam tarptautiniam mokslo populiarinimo centro architektūrinių idėjų konkursui pasiūlymus pateikė net 146 architektai bei architektų biurai iš viso pasaulio.

Prieš savaitę patekti darbai buvo pristatyti visuomenei, darbą pradėjo vertinimo komisija. Penktadienį prieš vidurdienį paskelbtas architektūrinio konkurso nugalėtojas. Komisija išrinko tris vietas.

Pirmąją vietą užėmė Ispanai, antri liko britai, o treti architektai iš Kinijos. Konkurse dalyvavo 44 komandos iš įvairių valstybių. Jų tarpe 14 lietuviškų. Po rezultatų paskelbimo Kauno miesto savivaldybė pradės derybas su pirmąją vietą užėmusiu architektų biuru.

Deryboms susiklosčius sėkmingai, bus pasirašoma sutartis. Priešingu atveju bus pradėtos derybos su antrosios vietos laimėtojais. Konkurso nugalėtojams atiteks atsakinga užduotis – parengti mokslo populiarinimo centro statybų techninį projektą.

Konkurso rezultatų paskelbimo atvyko stebėti LR premjeras Algirdas Butkevičius, Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, Švietimo ir mokslo viceministrė Svetlana Kauzonienė, Mokslų akademijos prezidentas Valdemaras Razumas, konkurso vertinimo komisijos pirmininkas Malcolmas Readingas ir kt. Konkurso nugalėtojų projektas pasižymi tuo, kad visa pastato erdvė bus įrengta iki 13 metrų po žeme. Virš žemės iškils tik veidrodinis simbolis. „Jis buvo vieningai atrinktas komisijos. Jis paremtas patirtimi, o koncepcija yra įkvepianti“, – apie pirmosios vietos projektą sakė komisijai vadovavęs Malcolmas Readingas.

Antrosios vietos projektas, pasak M. Readingo, „išsiskiria stipriu siluetu ir dramatiškai ryškiais profiliais“. Trečiosios vietos nugalėtojas, komisijos pirmininko teigimu, atskleidžia gilų analizės lygį. „Komisija jautė, kad projektas rodo stiprų naratyvą architektūros ir mokslo kaip nuolatinio atradimo“, – kalbėjo M. Readingas.

„Norėjome, suprasdami, kad tai yra nacionalinės reikšmės objektas, padaryti, kad miestas sulauktų daugiau dėmesio iš pasaulio architektūrinės bendruomenės. Ir su baime, ir su nežinojimu darėme paieškas, kas galėtų suorganizuoti tokį konkursą, kad jis tikrai būtų tarptautinis. (...) Ir nesuklydome, nes pasižiūrėkite, koks aktyvumas: 44 šalys atvyko į šį konkursą Kaune ir pateikė 144 darbus. Tai rezultatas, kurio mes nelabai tikėjomės“, – renginyje kalbėjo architektas, Kauno miesto savivaldybės tarybos narys Jonas Audėjaitis.