Lietuvoje

2021.09.17 19:38

Nuo spalio nelieka kitų numerių – skubią pagalbą bus galima išsikviesti tik 112

Dovilė Lisauskaitė , LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt2021.09.17 19:38

Nuo spalio 1 dienos vienintelis numeris, kuriuo bus galima išsikviesti skubią pagalbą bus 112. Visi kiti pagalbos numeriai negalios. Bendrasis pagalbos centras primena, kad skambinti reikia, kai gresia pavojus sveikatai ar turtui. Skambinantys papokštauti gali sulaukti baudų.

Pusmetį Bendrojo pagalbos centro darbuotojai sulaukia daugiau skambučių. Nuo balandžio specialiųjų tarnybų pagalbą kvietę žmonės kitais numeriais buvo nukreipiami į 112.

Svarbi valanda. Ar privalomi skiepai gali tapti realybe?

„Visi senieji skubios pagalbos numeriai, tokie kaip 01, 02, 03, kurie buvo iki šiol dar naudojami spalio 1 bus išjungti, kad gyventojai negaištų laiko rinkdami tuos numerius, kai reikia skubios pagalbos iškarto skambintų“, – teigia Bendrojo pagalbos centro viršininkas Audrius Čiuplys.

Per parą bendrasis pagalbos centras sulaukia iki 7 tūkstančių skambučių, savaitgaliais dar daugiau. Dalis jų - nieko bendro neturi su skubia pagalba.

Tokie skambinantieji gali gauti baudą, o dažnai tai darančių telefono numeriai nukreipiami į priimamų skambučių galą, todėl atsitikus nelaimei gali tekti gerokai palūkėti.

„Procentriškai paėmus prieš 6 metus turėjome daugiau kaip pusę tokių skambučių, tai dabar jau gyventojai supranta daugiau ar mažiau tą numerio paskirtį ir rečiau skambina ir trukdo. Gal iki 20-30 proc. skambučių kurie trukdantys arba ne pagal paskirtį“, – sako A. Čiuplys.

Telefonu 112 būtina skambinti, jeigu gresia pavojus sveikatai ar gyvybei, turtui ir reikalinga medikų, policininkų, ugniagesių gelbėtojų ar aplinkosaugininkų pagalba.

Visais kitais atvejais reikia skambinti konsultaciniais specialiųjų tarnybų numeriais. Policija sako sulaukianti apie tūkstantį tokių skambučių per parą.

Telefonu konsultuoja ir medikai, bet informacijos, kaip gydytis, vartoti vaistus neteikia, nes nemato skambinančiojo ligos istorijos.

„čia gali būti, kad pasiūlys nuvažiuoti į skubios pagalbos priėmimo skyrių pačia, nueiti pas šeimos gydytoją arba dar kažkokie patarimai arba dar kažkokie patarimai, kur matome, kad būtinosios pagalbos nėra“, – sako Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Zdislavas Skvarciany.

Maždaug penktadalis tokių konsultacijų pasibaigia greitosios pagalbos išsiuntimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt