Lietuvoje

2021.09.17 19:24

Šimonytė tikisi išsaugoti JAV dėmesį regionui po naujo aljanso susikūrimo

Saulius Jakučionis, BNS2021.09.17 19:24

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako besitikinti, kad Baltijos šalims ir Lenkijai pavyks išsaugoti Jungtinių Valstijų dėmesį.

Taip ji kalbėjo Vašingtonui pranešus apie naują karinį aljansą su Jungtine Karalyste ir Australija. Šia nauja struktūra siekiama atsverti išaugusią Kinijos įtaką Tolimuosiuose Rytuose.

I. Šimonytė sako naują JAV žingsnį Varšuvoje penktadienį aptarusi su Lenkijos vyriausybės atstovais.

„Mes apie tai kalbėjome ir manau, kad mūsų regiono valstybėmis, Baltijos valstybėmis ir Lenkijai yra be galo svarbu, kad JAV dėmesys regionui išliktų didelis“, – BNS telefonu iš Varšuvos sakė ministrė pirmininkė.

„Iš savo pusės esame sutarę ir darysime viską bendromis jėgomis, kad tas dėmesys nemažėtų“, – pridūrė ji.

JAV, Australija ir Jungtinė Karalystė šią savaitę paskelbė apie sudarytą naują trišalę partnerystę saugumo srityje – AUKUS. Pagal susitarimus Australija gaus atominių povandeninių laivų su amerikietiškomis technologijomis.

Naujasis aljansas laikomas bandymu atsverti augančią Kinijos ekonominę ir karinę galią regione, tačiau Europoje pakurstė nerimo balsus, teigiančius, jog tai dar vienas įrodymas apie slopstantį amerikiečių dėmesį senajam žemynui.

I. Šimonytė pabrėžė, kad šią savaitę kalbėjosi su JAV prezidento nacionalinio saugumo patarėju Jake'u Sullivanu (Džeiku Salivanu), o užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Vašingtone susitiko su JAV diplomatijos vadovu Antony Blinkenu.

„Iš tų dvišalių kontaktų tikrai neatrodo, kad tos grėsmės, kurios šiame regione kyla, (...) būtų nesuvokiamos“, – kalbėjo premjerė.

JAV Lietuvoje nuo 2019 metų dislokuoja rotacinius batalionus, kuriuos sudaro maždaug pusė tūkstančio karių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt