Lietuvoje

2021.09.17 21:32

Rūdninkų apylinkių gyventojų pastarųjų savaičių kasdienybė: kiekvieną vakarą – į patruliavimą ieškant pabėgusių migrantų

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRTlt2021.09.17 21:32

Rūdninkų apylinkių gyventojai, šalia įkurdinus migrantus, pastarąjį mėnesį kiekvieną vakarą patruliuoja. „Saugios kaimynystės“ programa leidžia jiems artimai bendradarbiauti su pareigūnais ir padėti žvalgyti teritoriją, kad susiruošę bėgti migrantai taip lengvai nepaspruktų. Patys gyventojai sako, taip jaučiasi saugiau.

Kiekvieną vakarą – į žvalgybą

Laikrodis muša 19 valandą. Į Rūdninkuose esančią laisvalaikio salę pamažu atvyksta vis daugiau gyventojų. Jie ruošiasi nakties patruliavimui. Gyventojai paskirstomi į grupes, kurios penkiais maršrutais išvyksta stebėti apylinkių. Ir taip – iki 1 val. nakties.

Žinios. Rūdninkų gyventojai padeda pareigūnams sulaikyti bandančius pabėgti migrantus

Gyventojai vilki ryškiaspalves liemenes, o ant automobilių plevėsuoja specialios vėliavėlės. Tai – skiriamieji ženklai. Nuo rugpjūčio pradžios žmonės, sulaukę policijos pasiūlymo, susibūrė į „saugią kaimynystę“.

„Paskutines pora savaičių, galime pasakyti, gyvenimas eina ramiai. Jokių tokių incidentų nėra. Čia, aišku, reikia dėkoti gyventojams. Tiek ir subūrė, padarė tą „saugią kaimynystę“, kiekvieną dieną dirba ir čia yra didelė pagalba gyventojams.“ – sako Baltosios Vokės seniūnas Genadij Baranovič.

„Mes esame papildomos policijos akys ir ausys“ – taip sako patruliuoti išvykstantys gyventojai. Lietingi orai sąlygas sunkina, todėl ekipažai dabar daugiau juda automobiliais.

Kartu su „Saugios kaimynystės“ pirmininke Julija Janonyte važiuojame, pirmiausia, apsidairyti prie migrantų stovyklos. Čia vakarais atvyksta ir policijos pareigūnų, bet jų kol kas nematyti. Julija sako, stovykloje nėra migrantų šeimų, jie nepažįstami, neprognozuojami, o tai verčia jaustis neramiai.

„Dėl tokios situacijos mes susiburiame. Šiaip tai, mes ir taip pažįstam vienas kitą. Mes bendraujam, gyvenam šalia, mūsų vaikai eina į vieną mokyklą ar darželį.“ – apie bendruomenės vienybę pasakoja J. Janonytė.

Įsukame į mišką – keliukai siauri ir duobėti. „Saugios kaimynystės“ pirmininkė sako, yra tekę rasti kuprinių su drabužiais, gyventojai ėmė fiksuoti ir svetimų automobilių. Sako, ne kartą teko matyti ir mašinų su vokiškais numeriais. Apie visus įtartinus asmenis praneša policijai.

„Dabar, aišku, jų mažiau, daug mažiau. Kaip ir pabėgimų. Gal tam įtaką daro šaltis jau, o gal būt ir daugiau policijos.“ – pasakoja J. Janonytė

Važiuodami per miškus atvykstame prie kelių namų nutolusių nuo stovyklos per maždaug 300 metrų. Gyventojai sako, ir čia reikia stebėti situaciją. Gyvena ir senyvo amžiaus žmonių, ir šeimų su vaikais. Aplink viskas skendi tamsoje, o tolumoje matyti ryškios stovyklos šviesos. Julija priduria, žmonėms čia gyvenantiems, itin nemalonu, nes dažnai girdisi ir migrantų šūkavimų. Stovint ant tilto per Merkį gyventojai teigia, esame netoli tos vietos, kur dar visai neseniai migrantai galėjo sprukti iš stovyklos. Toje vietoje nėra gilu, tačiau situacija dabar jau pasikeitė – upė pakilo, galiausiai stovyklavietę perskyrė ir koncertina.

Maršrutas toliau tęsiasi per pačius Rūdninkus. Staiga kelyje pamatome Lietuvos ir Lenkijos pareigūnus. Julija sako, jų kaip tik ir laukėme. Vykstame iš paskos atgal prie įvažiavimo į stovyklą. „Saugios kaimynystės“ pirmininkė netrukus pasilabina su pareigūnais.

„Labai norėtume jūsų telefono numerio, kad galėtume tiesiogiai susisiekti – jeigu kažką pamatysim, pastebėsim, gerai? Tuoj, sekundėlę mes užsirašysime.“ – J. Janonytė bendrauja su policijos pareigūnu.

Šalia – ir būrelis Lenkijos pareigūnų. Iš viso, pagal dvišalį susitarimą Lietuvoje dirba 53 Lenkijos policijos pareigūnai su sava ekipuote. Jie 2 mėnesius talkins Lietuvos policijai. Gyventojai, pasakoja, su savimi nešiojasi dujų balionėlių, tačiau tik dėl savigynos. Dar nė sykio neteko pasinaudoti, tačiau pabrėžia, kad jų svarbiausias ginklas – informacija, kurią gali perduoti pareigūnams ar įspėti saviškius.

„Mūsų ginklas yra žodis. Mūsų ginklas yra užsienio kalba, kurią mes mokame, nes mes galime susikalbėti su kitataučiais žmonėmis ir perduoti tą informaciją žmonėms. Tai yra irgi ginklas, nes gali apsisaugoti.“ – sako „Saugios kaimynystės“ pirmininkė Julija Janonytė.

Rūdninkų ir jų apylinkių gyventojai sako, patruliuos tol, kol migrantai bus iškelti. Bet kol kas dar nėra aišku, kada tai įvyks.

Iš policijos – priminimas

Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas praneša, kad Šalčininkų rajono policijos komisariate oficialiai įregistruotos 7 „Saugios kaimynystės“ grupės. Policija primena, kad Saugios kaimynystės grupių pagrindinė veikla turėtų būti nukreipta į aktyvų bendradarbiavimą su policijos pareigūnais saugiai aplinkai formuoti. Esą iniciatyvi žmonių grupė fiksuoja pažeidimus, stebi aplinką ir informuoja policiją ar atitinkamas įstaigas apie pastebėtas neteisėtas veikas.

Policija teigia, kad dalyvavimas „Saugios kaimynystės“ grupių veikloje jų nariams nesuteikia jokių policijos pareigūnų įgaliojimų, todėl stabdyti automobilius ir tikrinti asmenis patruliavimo funkciją atliekantys gyventojai neturi teisės. Už tokią neteisėtą veiką yra numatyta atsakomybė.

Policijos atstovai teigia, pareigūnai visada vertina žmonių norą prisidėti prie saugesnės aplinkos kūrimo ir dėkoja už pagalbą pareigūnams, tačiau primena, kad būtina laikytis įstatymų numatytų normų ir veiklą vykdyti neperžengiant teisės aktų reikalavimų ribų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt