Naujienų srautas

Lietuvoje2016.09.30 13:26

D. Grybauskaitė ir L. Linkevičius dalyvavo Izraelio prezidento Sh. Pereso laidotuvėse

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2016.09.30 13:26

Lietuvai pagerbiant velionį Izraelio prezidentą Shimoną Peresą, Jeruzalėje rengiamose laidotuvėse dalyvavo prezidentė Dalia Grybauskaitė ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. 

93-ejų metų Nobelio taikos premijos laureatas mirė trečiadienį, praėjus dviem savaitėms po insulto. Vilniečiai pareikšti užuojautas gali Izraelio ambasadoje Vilniuje nuo 13 iki 15 val.

2013 metais Sh. Peresas lankėsi Lietuvoje. Vizito metu jam buvo suteiktas Vilniaus garbės piliečio vardas.

Pasak D. Grybauskaitės, Sh. Peresas buvo neeilinė asmenybė, siekusi peržengti religinius bei etninius nesutarimus ir kurti taiką bei santarvę tarp tautų. Taip pat ji sakė, kad Izraelio prezidentas Lietuvai buvo labai svarbus.

„Lietuvą ir regioną aplink Lietuvą jis laikė savo gimtine. Jį mes vadinome ir jis pats save vadino litvaku. Tai buvo pasididžiavimo pavadinimas. O mums jo vizitas prieš kelis metus, taip pat – ir mano vizitas Izraelyje, parodė, kad būtent nuo jo prasidėjo žymus santykių tarp mūsų valstybių pagerėjimas, žvelgiant ne tik į ateitį, bet ir įvertinant mūsų skausmingą praeitį. Tokio žmogaus buvimas Lietuvoje parodė, kad ateitis yra svarbiau už viską, kas buvo sunkaus tarp mūsų tautų“,– prisimena prezidentė. 

Laidotuvėse Jeruzalėje dalyvavo daug pasaulio lyderių, tarp jų – JAV prezidentas Barackas Obama, Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as, Didžiosios Britanijos princas Charlesas. Laidotuvėse Sh. Pereso atminimą pagerbė ir palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu penktadienį per laidotuvių ceremoniją gyrė „didį pasaulio žmogų“ Sh. Peresą ir pažadėjo, kad taika Artimuosiose Rytuose bus pasiekta.

„Shimonas nugyveno prasmingą gyvenimą“, – sakė B. Netanyahu per laidotuvių ceremoniją Izraelio nacionalinėse kapinėse ant Theodoro Herzlio kalvos Jeruzalėje susirinkusiems pasaulio lyderiams ir kitiems gedintiems žmonėms.

„Jis prasiveržė iki neįtikėtinų aukštumų. Jis buvo puikus Izraelio ir pasaulio žmogus. Jo gedi Izraelis ir visas pasaulis, tačiau ir mes, ir pasaulis rasime viltį jo palikime“, – sakė jis apie Sh. Peresą, kuris kadaise buvo premjero politinis konkurentas.

B. Netanyahu prisiminė vėlų vakarą vykusią diskusiją, kai jiedu kalbėjosi apie Izraelio ateitį.

„Jis sakė, kad taika yra tikrasis saugumas – jei bus taika, bus ir saugumas“, – sakė B. Netanyahu apie buvusį premjerą ir prezidentą, kuris pelnė Nobelio taikos premiją už savo vaidmenį derybose dėl Oslo taikos susitarimų su palestiniečiais.

„Sakiau jam: „Shimonai, Artimuosiuose Rytuose saugumas yra pagrindinė taikos kūrimo ir įtvirtinimo sąlyga.“... Draugai, žinote, kokią netikėtą išvadą padariau? Mes abu buvom teisūs“, – kalbėjo jis.

Vėliau Izraelio premjeras pasakė: „Taika tikrai bus, brangus Shimonai, neeilinis lyderi. Nuoširdžiai tau tai sakau.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi