Lietuvoje

2016.09.29 18:53

Siūlo suregistruoti visas SIM korteles

Vyriausybė jau netrukus svarstys siūlymą suregistruoti visas SIM korteles. To nepadarę vartotojai tiesiog liks be ryšio – paslaugos jiems teikiamos nebus. Tokiam Vidaus reikalų ministerijos (VRM) parengtam siūlymui neprieštarauja tik vienas mobiliojo ryšio operatorius – „Omnitel“. O labiausiai skundžiasi „Tele2“, tarp operatorių turintis daugiausia išankstinio apmokėjimo SIM kortelių.

Lietuvoje išankstinių mokėjimo kortelių yra apie 2 mln. Planus siūlo visos telekomunikacijų bendrovės – „Tele2“ turi „Pildyk“, „Omnitel“ – „Ežį“, „Extra“, o „Bitė“ – „Labas“. Labiausiai planai piktina „Tele2“, kuriai priklauso daugiau nei pusė visų išankstinių mokėjimo kortelių. Bendrovė aiškina, kad dėl naujos tvarkos galėtų augti mobiliojo ryšio kainos.

Neužsiregistravę liks be ryšio

VRM tikina, kad išankstinio mokėjimo telefono kortelėmis dažniausiai naudojasi nusikaltėliai – jie kasdien ar net kelis kartus per dieną keičia telefonus, SIM korteles, o tai sunkina ir lėtina atliekamus kriminalinės žvalgybos ir ikiteisminius tyrimus.

Išankstinio mokėjimo paslaugų vartotojų duomenų kaupimas jau privalomas Vokietijoje, Ispanijoje, Italijoje, Graikijoje, Slovakijoje, Bulgarijoje, Norvegijoje, Lenkijoje. VRM teigimu, telefonais padaromų nusikaltimų žala siekia 240 tūkst. Eur per metus, turtinį nuostolį patiria policija, specialiosios tarnybos, trukdoma valstybės institucijų ar ūkio subjektų veikla. SIM kortelių registravimas esą padėtų veiksmingiau tirti nusikalstamas veikas ar net užkirsti joms kelią.

„Atsižvelgus į nusikalstamumo tendencijas ir geopolitinę situaciją, siūlomas reguliavimas sudarys sąlygas efektyviau reaguoti į organizuoto nusikalstamumo ir ypač į terorizmo grėsmes ar galimas apraiškas“, – teigiama VRM atsiųstame atsakyme 15min.

Užsiregistruoti turės ne tik naujų kortelių pirkėjai, bet taip pat ir tie vartotojai, kurie išankstinę mokėjimo kortelę yra nusipirkę jau seniai. Jeigu to nepadarys iki 2018 metų liepos pirmosios, paslaugos teikimas vartotojams bus nutrauktas.

Neveiks signalizacijos

Išankstinio mokėjimo telefono kortelės reikalingos norint ne tik skambinti ir rašyti trumpąsias žinutes. Tokios kortelės taip yra naudojamos ir signalizacijoms. Taigi tokių kortelių neužregistravus per dvejus metus, kartu su ryšiu išsijungs ir signalizacija.

VRM to nesureikšmina: „Pažymime, kad registracijai paliktas pakankamai didelis 2 metų laikotarpis. M2M (signalizacijos ar kita įranga) paslaugas dažniausiai turi socialiai orientuoti asmenys ir jie per dvejus metus tikrai išgirs, kad įvesta privaloma judriojo ryšio išankstinio mokėjimo SIM kortelių registracija.

Be to, aiškina ministerija, kortelių sąskaitos privalomai pildomos kas 180 dienų, todėl pranešus apie registraciją jų pildymo metu (SMS ar pildymo formoje), žmonės pamatys ir sužinos. Savo ruožtu klientus apie pasikeitusią tvarką galės informuoti ir patys operatoriai.

Pastarieji, tiksliau, „Tele2“, turintis daugiausia išankstinių planų vartotojų, tikina, kad nauja tvarka kainuos papildomai, ir kaštus teks pasidalinti ne kam kitam, o tokių paslaugų vartotojams.

„Tele2“ gąsdina išlaidomis

„Tele2“ atstovas spaudai Andrius Baranauskas kalbėjo, kad išankstinio apmokėjimo telefono kortelių populiarumą lemia jų kaina – jomis naudojasi ne tik vaikai, bet ir pastovaus darbo, pajamų neturintys asmenys, pensininkai, daugiavaikės šeimos ir pan.

„Kodėl jų tiek daug? Todėl, kad tai pigiausia ryšio priemonė. Nereikia įsipareigoti mėnesiniam mokėjimui, o ir prakalba tokie klientai vidutiniškai porą eurų mažiau nei sudarę mėnesinio mokėjimo sutartis. Būtent – žmonės, kuriems pora eurų per mėnesį yra reikšminga suma, Lietuvoje skaičiuojami milijonais“, – aiškino A. Baranauskas. Jo teigimu, dėl naujos tvarkos gali padidėti paslaugų kaina. Mat kiekvienas išankstinę mokėjimo kortelę turintis žmogus turės ateiti į operatoriaus saloną ir užsiregistruoti. Dėl to eilės, A. Baranausko manymu, gali išaugti trigubai.

„Turėsime arba susitaikyti su trigubai ilgesnėmis eilėmis (nesitaikysim), arba samdyti daugiau darbuotojų. Tai kainuoja, o kas mokės? Teisingai, klientai. Jūs. Bet milijonas žmonių šiaip sau į saloną juk neateis: juos reikės ten pakviesti ir paaiškinti, kodėl tai svarbu. Taigi teks skirti milijonus papildomai informacinei kampanijai. Kas už tai mokės? Valstybė, kuri užsako projektą, ar tie patys klientai?“, – aiškino A. Baranauskas.

„Tele2“ paskaičiavo, kad kortelių suregistravimas – naujų žmonių samdymas, sistemų diegimas, informacinė kampanija – įmonei kainuos apie 8 milijonus eurų.

Be to, A. Baranausko manymu, sutramdyti telefoninių sukčių, kurių dauguma veikia iš įkalinimo įstaigų, tai nepadės.

Supranta, bet nedžiūgauja

Konkurentai, turintys gerokai mažiau išankstinio mokėjimo kortelių vartotojų nei „Tele2“, yra nuosaikesni. „Taip pat norėtume pažymėti, kad tik vienas operatorius nesutinka su išankstinio mokėjimo SIM kortelių registracija, t. y. UAB „Tele 2“. Tiek UAB „Bitė Lietuva“, tiek UAB „Omitel“/AB „TEO LT“ registracijai pritaria ir ją skatina“, – laiške 15min rašo VRM. Tačiau tai nėra visai tiesa. Nedžiūgauja ir „Bitė“.

„Bitė“ supranta priežastis, kuriomis aiškinama iniciatyva pradėti registruoti išankstinio mokėjimo SIM korteles, ir veiks pagal galiojančius įstatymus. Įvairios iniciatyvos registruoti išankstinio mokėjimo SIM korteles buvo iškeliamos ne kartą, tačiau pasigendame išsamesnės analizės, ar tokia praktika padeda pasiekti norimų tikslų. Be to, toks įpareigojimas mobiliojo ryšio bendrovėms kainuos šimtus tūkstančių ir daugiau eurų kasmet”, – 15min sakė „Bitės“ Korporatyvinių reikalų ir ryšių su visuomene vadovė Žana Jakevičienė.

Tik „Omnitel“ reaguoja teigiamai ir aiškina, kad paslaugų kainos dėl to neaugs. „Pritariame VRM iniciatyvai registruoti išankstinio mokėjimo SIM korteles. Tinkamai pasirengus ši priemonė disciplinuotų rinką ir gerokai sumažintų galimybes pasinaudoti neregistruotomis kortelėmis nusikalstamai veiklai, o jų registracija neturėtų jokios įtakos „Omnitel“ paslaugų kainai“, – 15min sakė bendrovės atstovas Audrius Stasiulaitis. „Omnitel“ turi 300 tūkst. išankstinio mokėjimo kortelių vartotojų, „Bitė“ – apie 400 tūkst.