Lietuvoje

2021.09.17 10:01

Dėl etikos pažeidimų VDU dekano pareigas praradęs Krupavičius atsistatydina iš MRU instituto vadovų

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.09.17 10:01

Viešojoje erdvėje kilus diskusijoms dėl prof. dr. Algio Krupavičiaus paskyrimo laikinuoju Mykolo Romerio universiteto (MRU) Politikos mokslų instituto vadovu, profesorius priėmė sprendimą atsistatydinti, rašoma MRU komentare LRT.lt.

LRT.lt primena, kad etiką pažeidusiu pripažintas dėstytojas A. Krupavičius nuo rugsėjo pradžios laikinai ėjo MRU Politikos mokslų instituto direktoriaus pareigas. Apie tai LRT.lt rašė trečiadienį. Praėjus dviem dienoms nuo LRT.lt publikacijos, penktadienį, pranešta, kad A. Krupavičius priėmė sprendimą atsistatydinti.

Praėjusių metų birželį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbė neskundžiamą nutartį ir paliko galioti Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus padarytą išvadą, kad A. Krupavičius mokslinėje publikacijoje neetiškai citavo tuo metu buvusio doktoranto Giedriaus Žvaliausko tekstą.

MRU palaiko sprendimą

MRU vadovybė, siekdama atliepti ir dalies universiteto bendruomenės išreikštą poziciją bei įvertindama diskusiją viešoje erdvėje, palaiko tokį profesoriaus sprendimą, rašoma MRU komentare LRT.lt.

„Suprantame ir priimame viešoje erdvėje kilusias diskusijas dėl prof. dr. A. Krupavičiaus, tačiau tuo pačiu laikomės pozicijos, kad kiekvienas žmogus turi teisę į antrą šansą ir negali būti baudžiamas visą gyvenimą. Vertindami visas aplinkybes, patenkinome A. Krupavičiaus prašymą atleisti jį iš užimamų Politikos mokslų instituto l.e.p. vadovo pareigų.

Prof. dr. A. Krupavičius lieka dirbti MRU profesoriaus pareigose. Tikime, kad jo vykdoma mokslinė veikla politikos mokslų kryptyje bei būsimi tyrimai, mokslo darbai, atlikti dirbant MRU, bus reikšmingi ir aktualūs tiek akademinei bendruomenei, tiek ir visuomenei“, – sako MRU Viešojo valdymo ir verslo fakulteto dekanas prof. dr. Darius Štitilis.

Dar antradienį MRU Komunikacijos ir rinkodaros centro vadovė Jurga Strimaitienė LRT.lt sakė, kad „A. Krupavičiaus pasiekimai mokslinėje ir administracinėje veikloje akademinėje bendruomenėje yra svarūs“, o A. Krupavičius turi terminuotą darbo sutartį iki 2022 metų rugpjūčio 31 dienos.

Anot jos, universitetas įvertino Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartį bei Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus išvadą: „Skirdami A. Krupavičių į atitinkamas pareigas laikinai, esame įvertinę Jūsų minimus sprendimus.

Atkreipiame dėmesį, kad įsiteisėjusia teismo nutartimi nėra uždrausta eiti administracinių pareigų. Šiuo metu vyksta ir kiti teisminiai procesai, nesiimame jų vertinti ar komentuoti, kol nėra pasibaigę, o A. Krupavičiaus veiklų, nesusisiejusių su MRU, negalime komentuoti“.

Portalas LRT.lt taip pat bandė susisiekti su A. Krupavičiumi, tačiau to padaryti nepavyko. Sulaukę atsakymo, publikaciją tikimės papildyti.

Neteko dekano pareigų

LRT.lt primena, kad anksčiau A. Krupavičius buvo Vytauto Didžiojo universiteto dekanas, tačiau, praėjusių metų birželio pabaigoje priimtu VDU Senato sprendimu, dekanų pareigų A. Krupavičius nebeina. Rektoriaus įsakymu suspenduota A. Krupavičiaus veikla VDU doktorantūros komitetuose.

Vis dėlto šių metų vasario pabaigoje jis įtrauktas į VDU su Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, Kauno technologijos universitetu bei Klaipėdos universitetu Politikos mokslų krypties doktorantūros komitetą.

Praėjusių metų liepą A. Krupavičius sulaukė ir Lietuvos mokslo tarybos (LMT) kirčio – nuspręsta, kad ekspertu įvairiose darbo grupėse paskirtas profesorius nebegalės atstovauti tarybai.

„Teismo sprendimas pripažinti profesorių Algį Krupavičių pažeidus akademinę etiką yra susijęs su nepriekaištingos reputacijos nuostata, kurios laikomasi organizuojant Lietuvos mokslo tarybos ekspertinę veiklą – skiriant mokslininkus ekspertais vertinimuose, darbo grupėse, komisijose, komitetuose ir kitur.

Kadangi teismo sprendimas reiškia, kad profesorius praranda eksperto statusą, jo, kaip eksperto, veikla negalės būti tęsiama“, – tada sakė Lietuvos mokslo tarybos atstovė Giedrė Kojelytė.

Portalas LRT.lt taip pat primena, kad A. Krupavičius dalyvavo 2020-ųjų Seimo rinkimuose, kuriuose jis vedė partijos „Lietuva – visų“ sąrašą. Partija į Seimą nepateko.

Pripažino neetiškai citavus tekstą

LRT.lt primena, kad 2018 metais akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius nusprendė, kad A. Krupavičius ir Kauno technologijos universiteto dėstytoja Vitalija Simonaitytė neetiškai citavo buvusio doktoranto tekstą.

Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius paskelbtoje išvadoje buvo teigiama, kad A. Krupavičius ir V. Simonaitytė pažeidė savo aukštųjų mokyklų etikos kodeksuose įtvirtintą pagarbos intelektinei nuosavybei normą, kad akademiniam sąžiningumui prieštarauja plagijavimas ir mokslinei veiklai talkinusių žmonių arba organizacijų įnašo neigimas arba nutylėjimas.

Anot kontrolieriaus, taip pat pažeisti Mokslo ir studijų įstatyme įtvirtinti akademinės etikos ir intelektinės nuosavybės teisių užtikrinimo principai.

Toks akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus sprendimą dėstytojai apskundė. Vilniaus apygardos administracinis teismas 2018 m. rugsėjo 11 d. sprendimu pareiškėjų skundą atmetė.

Praėjusių metų birželį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbė neskundžiamą nutartį ir paliko galioti Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus padarytą išvadą, kad A. Krupavičius ir Kauno technologijos universiteto doktorantė V. Simonaitytė mokslinėje publikacijoje neetiškai citavo tuo metu buvusio doktoranto G. Žvaliausko tekstą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt