Lietuvoje

2021.09.17 16:14

Naujininkuose ruošiamos patalpos migrantams apgyvendinti: nors čia gyvens pažeidžiamiausios grupės, gyventojams jų kaimynystė kelia nerimą

Goda Malinauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.17 16:14

Vilniuje, Naujininkuose, ruošiamos patalpos migrantų apgyvendinimui. Apie 300 jų apsigyvens buvusiuose nakvynės namuose. Nors čia gyvens pažeidžiamiausios jų grupės – šeimos su vaikais, sergantys ir neįgalieji –Naujininkų gyventojams jų kaimynystė kelia nerimą.

Naujininkuose ruošiamos patalpos migrantų apgyvendinimui, jau pastatytos vaikams skirtos lovos, sudėti čiužiniai. Tačiau buvusiuose laikinuose nakvynės namuose darbai dar nebaigti.

Į Naujininkus bus keliama 300 migrantų: nors atsikrausto pažeidžiamausia grupė, kaimynystė kelia nerimą gyventojams

„Skaičiuojame, kad vienas kambarys skirtas vienai šeimai, gali būti 4 ar 6 vaikai, ar keli tiktais. Ir tame kambaryje ta viena šeima gyvena. O iš viso visame aukšte turėtų apsigyventi apie 70 žmonių“, – supažindina Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) ministrės patarėjas Tomas Kavaliauskas.

Vienas aukštas gyventi jau beveik paruoštas, čia šeimas su vaikais, sergančius ir neįgaliuosius planuojama perkelti iki spalio.

„Planas buvo kitą savaitę, bet turime tokių iššūkių, kadangi pastatas buvo ilgą laiką nenaudojamas ir buvo ir benamių, tikrai reikėjo pridėti rangą, kad parengtume bent minimalias sąlygas, o žmonės galėtų gyventi, tebeturime kol kas ir tarakonų, ir žiurkių, ir viso kito, tai vykdoma ir dezinfekcija, ir pastato rengimas, tai tas laike užtrunka“, – pasakoja T. Kavaliauskas.

Du aukštai vis dar ruošiami, į juos migrantai atkeliaus pasibaigus darbams. Iš viso čia bus apgyvendinta iki 300 žmonių.

„Lietuvoje iš tiesų oras vėsta ir ruduo šiemet atėjo labai greitai, lauke šalta tikrai. Yra vis dar gyvenančių asmenų nešildomose patalpose, vaikai yra, nėščios moterys, kūdikiai, svarbu žmonėms suteikti šiltas patalpas“, – informuoja Ruklos pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė.

Tačiau tokią kaimynystę Naujininkų gyventojai vertina prieštaringai.

„Taip nesąžininga, mums ir savų benamių užtenka“, – sako kalbintas vyras.

„Jeigu tai iš tikrųjų motinos su vaikais, kur tikrai nuo kažko baisaus bėga, tai kaip ir gaila. Bet žinome, kad būna visokių atvejų – riaušių, nepasitenkinimo ir visą ką, tiesiog nežinau“, – dėsto kalbinta moteris.

„Kaip ir visi žmonės, ne to, tai ano baisu, kad vaikščios, ar mes žinome, kas jie tokie“, – atsako kita moteris.

„Na, jie žmonės. Mes negalime sakyti, kad nenorime ar dar kažko“, – teigia vietos gyventoja.

Naujininkų bendruomenės atstovas sako, kad vietos gyventojai iš tiesų pasidaliję į dvi stovyklas. Tačiau dalies nerimą esą reiktų suprasti.

„Jau taip atsitikdavo, kad jie buvo apgauti, nes kuriant nakvynės namus buvo daug pažadų ir kamerų įrengimo, ir didesnės kontrolės kriminogeninės situacijos, patruliavimo, kad bus tik metams, laikinai labai, bet viskas užtruko“, – pasakoja Naujininkų bendruomenės valdybos pirmininkas Artūras Melianas.

„Natūralu, kad iškyla tam tikrų baimių, bet mes linkę laikyti jas labiau stereotipinių arba tam tikrų įsitikinimų sferos. Labai intensyviai bendraujame su Naujininkų bendruomene“, – atsako T. Kavaliauskas.

Pasak SADM, jei iki mėnesio pabaigos ne visus pastato aukštus spės sutvarkyti, likusi migrantų dalis laikinai bus apgyvendinta kitur.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt