Lietuvoje

2021.09.16 22:08

Profsąjunga ragina imtis pokyčių dėl nuotolinio mokymo apmokėjimo, ministerija atkerta – pinigų turi ir mokyklos, ir savivaldybės

Giedrė Skridailaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.16 22:08

Lietuvos mokyklose šiuo metu fiksuoti 130 aktyvūs koronaviruso protrūkiai, o izoliacijoje – apie 4 tūkst. mokinių. Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga kreipėsi į Švietimo ministeriją, ragindami kuo skubiau keisti teisės aktus. Esą dabar galiojantys teisės aktai nereglamentuoja mokymo namuose, kai mokinys yra saviizoliacijoje ir apmokėjimo už tokį ugdymo procesą. Tačiau ministerija sako, jog papildomų pinigų turi ir mokyklos, ir savivaldybės.

Šioje Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos (VVDG) klasėje turėtų vykti pamokos, bet klasė tuščia. Susirgus mokytojai, izoliuojamos visos šešios vienuoliktokų klasės.

„Turėjome nuo šiandien pasakyti, kad neinate į mokyklą ir laukiate centro žinių arba pateikiate centrui įrodymus, kad esate paskiepyti, persirgę arba turite pakankamą kiekį antikūnių. Didelės dramos nėra mokykloje, mes su tėvais jau rugsėjo antrąja kalbėjomės apie įvairius galimus scenarijus“, – pasakoja VVDG direktorius Rytis Komičius.

Panorama. Prekybos tinklai nepritaria ribojimams: daugiau žmonių mažesnėse parduotuvėse – mažiau saugumo

Šioje Vilniaus mokykloje jau antrą kartą šiais mokslo metais izoliuojasi mokiniai. Pirmąjį kartą izoliavosi tik dalis, todėl pamokos vyko mišriai: dalis mokinių klasėje, kiti – transliuojamą pamoką stebėjo namuose.

„Dabar jau reaguojame dauguma pedagogų kalbėdamiesi tarpusavyje ir aš pati daug ramiau. Žvelgiant į hibridinį ugdymą, reikėtų pastebėti tai, kad papildomai ruoštis reikėtų, bent jau permąstyti užduotis, jeigu tai būtų kontroliniai darbai, savarankiški atsiskaitomieji darbai“, – mano VVDG mokytoja Sigita Malmyga.

Ši mokykla – ne vienintelė tokia. Paliūniškio pagrindinėje mokykloje vienos klasės mokiniai taip pat išsiųsti mokytis į namus. Tačiau direktorė sako, kad sunkiau susirgus mokytojai.

„Tokiu būdu tenka ieškoti žmogaus, kuris galėtų po savo kontaktinio darbo valandų prisijungti kitą klasę arba dirbti hibridiniu būdu. Tai iš tikrųjų yra nemažas krūvis“, – dėsto Paliūniškio pagrindinės mokyklos direktorė Daiva Morkūnienė.

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM), ragindama keisti teisės aktus. Esą dabar nereglamentuotas mokymas namuose, kai mokinys izoliuojasi, nėra apmokėjimo už tokį ugdymo procesą. Tačiau ministerija sako, kad tai mokyklų ir savivaldybių reikalas.

„Jokie teisės aktai niekada to neribojo ir dabar mokytojui galima atlyginti už papildomus darbus. Mes matome, kad mokyklose yra tų lėšų likutis, kuris galėtų būti naudojamas tokiomis sąlygomis. Taip pat savivaldybės turi nepaskirstytų mokinio krepšelio lėšų“, – supažindina ŠMSM kancleris Julius Lukošius.

„Jeigu jie sako, kad iš mokyklų, tai reiškia jie patys siūlo nevykdyti ugdymo plano, tai yra taupyti etatus, mokytojams neduoti krūvių ir iš tų sutaupytų kažkieno valandų, tada apmokėti ateityje, jeigu kažkada turėsime savo problemą“, – atsako Švietimo ir mokslo profsąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.

Tačiau kalbinti pedagogai situaciją vertina skirtingai.

„Papildomas apmokėjimas, jeigu jis yra, visada yra gerai, tačiau nežinau, aš apie tai negalvoju“, – teigia mokytoja S. Malmyga.

„Iš tikrųjų mokytojai labai skundžiasi, kad reikia pasiruošti dvigubai“, – neslepia mokytoja Laima Juknienė.

Lietuvos mokyklose šiuo metu fiksuota 130 aktyvių koronaviruso protrūkių, o izoliuojasi apie 3 tūkst. moksleivių. Klasių durys užvertos, o ugdymo procesas visai klasei organizuojamas per nuotolį ten, kur dar nėra įrangos ar galimybių pamokas vesti mišriu būdu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt