Lietuvoje

2021.09.17 18:12

LRT FAKTAI. Kepenio akibrokštas Seime: ar kaukės kenkia sveikatai?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.09.17 18:12

Ketvirtadienį nuskambėjo Seimo nario „valstiečio“ Dainiaus Kepenio pasisakymas, esą posėdžio metu jis nedėvi kaukės, nes ji neva kenkia sveikatai. Tai jis pasakė Vyriausybės valandos Seime metu, o vėliau LRT.lt užsiminė, kad kaukės naudoti nebeketina.

„Kaukė labai kenkia mano sveikatai, todėl aš nedėviu jos. Ir kadangi aš labai tikiu mokslu, rugpjūčio mėnesio „The Lancet“ žurnalas patvirtino, kad kaukė… Iš tikrųjų mokslas neįrodė jos naudos, jinai labai kenkia mano sveikatai“, – sakė Seimo narys, prieš tai paragintas laikytis tvarkos ir kaukę užsidėti.

Sako, kad remiasi mokslu

Vėliau savo kalbą apie tariamą kaukių žalą jis paskelbė ir feisbuke.

„Mano pasisakymas Seime, kodėl nedėviu ir neprivalau dėvėti kaukės. Kadangi ne aklai tikiu, o analizuoju mokslą, pasiremiau ir „The Lancet“ mokslinio žurnalo duomenimis“, – rašė Seimo narys.

Minėtame žurnale išties yra straipsnis apie kaukes ir atstumų laikymąsi, pavadinimu „Peržiūrint mokslinius įrodymus dėl atstumų laikymosi, veido kaukių ir akių apsaugos“.

Straipsnyje, kuriuo remiasi D. Kepenis, vertinamas kitas mokslinis tyrimas, kuriame tvirtinama, esą valstybės, kuriose kaukes dėvėti griežtai privaloma, sumažino užsikrėtimų skaičių. Straipsnis kritikuoja tyrimo metodus ir išvadas.

Tačiau ar pagrįsta D. Kepenio kritika ir apie ką išties diskutuoja mokslininkų bendruomenė, LRT.lt pasiteiravo Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto profesoriaus Dainiaus Martuzevičiaus.

„Daugiausiai kritika dėl per daug užtikrintų išvadų, turint omenyje duomenų įvairovę ir tuo pačiu, didelę neapibrėžtį. Kritikuojama, kad pritaikyti ne visiškai teisingi statistiniai metodai, nagrinėjami duomenys yra daugiausiai iš sveikatos apsaugos įstaigų, todėl nėra tinkami išvadoms apie visą visuomenę apskritai.

Kritikuojama, kad analizėje neįtraukiami naujausi duomenys. Dažniausia šios korespondencijos išvada – straipsnis nėra pajėgus patikimai įrodyti apie pandemijos valdymo kaukių dėvėjimu efektyvumą“, – apie straipsnį, kuriuo Seimo posėdyje mojavo D. Kepenis, aiškino profesorius.

Jis pabrėžė, kad „The Lancet“ neminima kaukių žala sveikatai, kaip galima suprasti iš Seimo nario pasisakymo.

„Paprasčiau sakant, savo pozicijai pagrįsti Seimo narys pasirinko neteisingą šaltinį“, – komentavo profesorius.

LRT.lt taip pat ne kartą rašė, kad kaukės nekelia žalos sveikatai – jos nesukelia deguonies trūkumo, infekcijų, nors tokie teiginiai ne kartą skambėjo ir iš Seimo narių lūpų.

Profesoriaus Martuzevičiaus teigimu, straipsnis pagrįstai atkreipia dėmesį, kaip sunku atlikti tokius mokslinius tyrimus, kurie aiškiai parodytų, kiek efektyvios valdant pandemiją yra kaukės. Gali būti, toks tyrimas niekada nebus atliktas.

„Tokio pobūdžio <...> analizė reikalauja labai kokybiškų įvesties duomenų, gautų gerai suplanuoto atsitiktinio eksperimento metu. Tokių studijų dėl kaukių dėvėjimo ir jo įtakos pandemijos valdymui galime ir nesulaukti, kadangi tokios studijos vienas iš elementų turėtų būti dalies žmonių užkrėtimas virusu ir stebėsena, kontroliuojant visus kitus parametrus“, – profesoriaus teigimu, toks tyrimas paprasčiausiai būtų neetiškas.

Dėl šios priežasties, pasak D. Martuzevičiaus, yra remiamasi epidemiologinėmis studijomis, jos atliekamos skirtingose šalyse, esant skirtingai aplinkai, pandemijos etapui, kultūrai, ir labai daug kitų faktorių.

„Išgryninti statistiškai reikšmingą išvadą ir priklausomybes iš tiesų yra sunku“, – sako jis.

Tačiau pašnekovas priduria, kad rekomendacija dėvėti kaukes viešose vietose yra grįsta mokslinėmis žiniomis.

„Išsakytoje kritikoje yra daug tiesos. Tačiau tai neturi būti priežastimi suprasti, kad pastatuose virusas gali būti pernešamas ne tik tame pačiame kambaryje, bet ir į skirtingus aukštus per ventiliacijos sistemas. Kaukių dėvėjimas yra viena iš priemonių, kartu su atstumų laikymusi, intensyvia ventiliacija, oro valymu. Šios priemonės parinktos pagal jau turimas žinias apie aerozolio dalelių sklaidą ir jų sklidimą mažinančias priemones“, – LRT.lt sakė D. Martuzevičius.

Kepenis nusiteikęs priešintis

LRT.lt pasiteiravo D. Kepenio, kokiais argumentais jis rėmėsi ir ką konkrečiai perskaitė mokslinėje literatūroje.

„Jūs būtinai paskaitykite, rugpjūčio mėnesio „The Lancet“ žurnale, kur apie kaukes atsiliepia mokslininkai, jie sako savo išvadą. Ten sakoma, kad kaukių dėvėjimas yra nepagrįstas“, – sakė D. Kepenis.

Tačiau toliau jis pristatė jau nebe mokslinius argumentus.

„Reiškia, jis kvėpuoja jau prasčiau, kvėpavimas yra apsunkintas. O tai yra viena iš grėsmių ligą gauti“, – pasak Seimo nario, tai jis turėjo omenyje sakydamas, jos kaukės kenkia jo sveikatai.

Tokie argumentai ne tik neaprašomi „The Lancet“, bet ir apskritai paneigti mokslininkų – eksperimentai parodė, kad kvėpuojant per kaukę, deguonies kiekis kraujyje nemažėja. LRT.lt anksčiau kalbinti ekspertai pabrėžia, kad nepatogumo jausmas su kauke yra fizinis ir tai nekelia grėsmės sveikatai.

Tačiau D. Kepenis sako, kad kaukės Seime dėvėti nebeketina, jis kalba apie teisinius argumentus, kuriuos dar pristatys visuomenei ir esą įrodys, kad kaukių viešumoje dėvėti neprivaloma.

„Aš nesutiksiu su tuo <...> Mano šios dienos akibrokštas buvo skirtas tam, kad žmonės susimąstytų. Šiandien mane persekioja dešimt kartų per mikrofoną: užsidėk kaukę. Tai yra visiškai neįstatymiška ir pažeidžia mano teisę pasirinkti. O kad kenkia mano sveikatai – tai tikrai nepadeda.

Kaukės tikrai nežadu nešioti, jeigu pakvies policiją, aš tikrai turėsiu pokalbį, nes nesutinku, tai yra neįstatyminiai veiksmai kai kurių Seimo valdybos narių“, – LRT.lt sakė Seimo narys.

Seimo nario D. Kepenio teiginiai, kad kaukės kenkia sveikatai, nes su jomis sunkiau kvėpuoti, nėra pagrįsti moksliniais tyrimais. „The Lancet“ rugpjūčio mėnesį paskelbta publikacija išties kritikuoja tyrimą apie kaukių efektyvumą, tačiau, kaip pabrėžia LRT.lt kalbintas KTU profesorius D. Martuzevičius, tai nėra įrodymas, esą kaukės yra nenaudingos. Minėta publikacija taip pat nėra apie kaukių žalą sveikatai.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt