Lietuvoje

2021.09.20 21:26

Gimnazijoje kas savaitę vyksta moksleivių patikra metalo detektoriais: įstaigos valdžia aiškina – tai daroma pačių vaikų labui

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.09.20 21:26

Moksleivių priklausomybė tabako gaminiams niekur nedingo. Tai rodo vienos Kretingoje veikiančių mokyklų patirtis – nors rugsėjis dar tik įsibėgėja, tačiau per patikrą jau yra įkliuvusių jaunų patraukti cigaretės dūmą neatsispiriančių mokinių. Neatmetama, kad dalį mokinių išbandyti draudžiamas medžiagas skatina noras pasijusti suaugusiais, tačiau taip pat pastebima, kad suaugusiųjų bandymai užmerkti akis ir nežiūrėti į šią problemą, gali būti pragaištingas jauniems žmonėms.

Nors šiuo metu ugdymo įstaigose aktualiausi klausimai yra susiję su COVID-19 pandemija, tačiau panašu, jog pasaulį apraizgęs koronavirusas iš mokyklų neišstūmė ir anksčiau buvusių problemų. Vienos tokių – jaunų žmonių rūkymo, priklausomybės nuo psichotropinių medžiagų problemos.

Kretingoje veikiančios Pranciškonų gimnazijos vadovas Alvydas Virbalis pasakojo, jog mokykloje kas savaitę moksleiviai tikrinami metalo detektoriais. Patikros metu siekiama nustatyti, ar jaunuoliai į mokyklą neatsinešė psichotropinių medžiagų, elektroninių cigarečių ar kitų draudžiamų daiktų.

„Žinoma, metalo detektoriai fiksuoja ne psichotropines medžiagas, o tiesiog metalą, tai gali būti ir diržo sagtis, tačiau, pavyzdžiui, specialų skystį garinančiose cigaretėse taip pat yra metalo ir detektoriai tai užfiksuoja“, – pasakojo A. Virbalis.

Šios gimnazijos moksleiviai dėl to, ar neturi draudžiamų medžiagų ar daiktų kas savaitę tikrinami jau 4 – 5 metus. Anksčiau mokinius aplankydavo kinologai, o vėliau pradėta patikrą vykdyti metalo detektoriais. Tam pritaria ir mokinių tėvų bendruomenė.

„Visa tai darome dėl pačių mokinių saugumo“, – akcentavo A. Virbalis.

Nors mokslo metai dar tik prasidėjo, deja, bet vykusios moksleivių patikros nebuvo bevaisės – šį mėnesį jau užfiksuota moksleivių, kurie turėjo elektronines cigaretes, rūkomas garinant specialų skystį. Gimnazijos vadovo teigimu, įprastai įkliūva tokių daiktų turintys 14 – 18 metų amžiaus moksleiviai.

„Norisi būti suaugusiais, norisi patiems priimti sprendimus, galbūt tai yra ir tam tikras mados dalykas“, – pastebėjo A. Virbalis.

Tokiais atvejais, kai vaikas įkliūva su psichotropinėmis medžiagomis ar yra pričiumpamas, nes turi draudžiamų daiktų, apie tai visuomet yra informuojami tėvai, jie kviečiami į mokyklą, o vaikui suteikiama psichologinė ir dvasinė pagalba, dirba socialinis pedagogas.

Per eilę metų, kai Pranciškonų gimnazijoje vykdoma tokia stebėsena, tam tikrų pokyčių matyti, tačiau A. Virbalis situaciją vertina atsargiai. Anot jo, gali būti, kad tobulėjant moksleivių kontrolei, ir patys jaunuoliai geriau slepia savo žalingus įpročius – galbūt cigaretes palieka kažkur slėptuvėse ne mokykloje ir pan.

„Gali būti, kad mes nustatome tik ledkalnio viršūnę“, – pastebėjo pašnekovas.

Patikra gimnazijoje vykdoma iš anksto neįspėjant apie kada ji bus atliekama ir kokia amžiaus grupė bus tikrinami neskelbiant.

Gimnazijos vadovas akcentavo, jog problemų dėl moksleivių priklausomybių yra ne tik Pranciškonų gimnazijoje, bet ir daugelyje kitų ugdymo įstaigų ir pritarė, kad prieš kurį laiką dėl psichotropinių medžiagų buvo tikrinamos visos Kretingos rajono mokyklos ir šių medžiagų pėdsakų buvo rasta visose.

Pašnekovas pastebėjo, jog jam yra tekę dalyvauti Pakutuvėnų susitaikinimo sodybos veikloje, kur priklausomybių narkotinėms medžiagoms ar alkoholiui turintys asmenys, pasakodami savo istorijas ir tai, kaip įniko į priklausomybę, pastebi, kad prie viso to pastebimai prisidėdavo ir tai, kad jauniems žmonėms jų nusižengimai buvo atleidžiami ar jaunuoliams pavykdavo išsisukti.

„Verta tai daryti dėl to, kad diskutuoja tėvai, dėl to, kad ir prekeiviai žinotų, kad tai vyksta, kad imamasi priemonių užkirsti tam kelią. Juk tai yra mūsų vaikai“, – sakė A. Virbalis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt