Lietuvoje

2021.09.16 12:38

Blinkevičiūtė – apie galimybių pasą didžiosiose parduotuvėse: „Tai absurdo spektaklis“

LRT.lt2021.09.16 12:38

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė teigia nematanti logikos reikalauti galimybių pasų didžiosiose parduotuvėse bei siūlo reikalavimą atšaukti.

„Akivaizdu, kad šis reikalavimas sunkiai įgyvendinamas, o jei jo neįmanoma tinkamai įgyvendinti, jis netenka savo prasmės. Jei reikalaujama tik galimybių paso, bet nereikalaujama tapatybės dokumento, vadinasi, į prekybos centrus iš esmės gali patekti visi norintieji. Tai ir vyksta.

Prekybos centrai ir žmonės priversti apsimesti, kad vykdo valdžios nurodymus. Valdžia apsimeta, kad sėkmingai kovoja su pandemija. Absurdo spektaklis, kurį iššaukė absurdiškas reikalavimas“, - socialdemokratų išplatintame pranešime žiniasklaidai teigia V. Blinkevičiūtė.

Socialdemokratų lyderės manymu, tokį perteklinį reikalavimą būtina atšaukti, o padidėjęs pirkėjų srautas mažesnėse parduotuvėse niekaip nesumažins užsikrėtimų skaičiaus.

„Tai tik iliuzija. Eilinis eksperimentas, kuris sukelia daug nepatogumų, o rezultatas neaiškus, nes sunkiai įvertinamas. Manau, reikia atsisakyti reikalavimo, o palikti rekomendaciją: jei parduotuvės nori tikrinti galimybių pasus, gali tai tinkamai įgyvendinti, tegul tikrina. Leiskime joms savarankiškai tai nuspręsti“, - sako V. Blinkevičiūtė.

Ji sutinka, kad daugelyje Europos Sąjungos valstybių panašūs pasai yra. Klausimas tik toks, kokia jų paskirtis ir kaip jie naudojami.

„Matau didelę galimybių paso taikymo prasmę, ypatingai uždarose pasilinksminimo, pramogų, laisvalaikio vietose, bet ne parduotuvėse“, - įsitikinusi V. Blinkevičiūtė.

Socialdemokratai jau anksčiau yra teigę, kad Vyriausybė turi aiškiai apibrėžti galimybių paso teisines ribas, jo taikymo sąlygas bei sritis, taip pat tikslus.

Pasak socialdemokratų, visa tai būtina įtvirtinti įstatymuose, reguliuojančiuose užkrečiamųjų ligų plitimo ir ekstremalių situacijų valdymą, civilinę ir darbo saugą.

Ten, kur yra dideli žmonių sambūriai, socialdemokratų nuomone, turėtų veikti testavimo centrai. Patalpų ventiliacija, kaukės, atstumai, higienos reikalavimų laikymasis – visa tai socdemams atrodo nekvestionuotina.

LRT.lt primena, kad vykdydami Vyriausybės nutarimus, nuo šio pirmadienio didieji prekybos centrai, sporto klubai, kino teatrai ir kitos paslaugų teikimo vietos iš gyventojų privalo reikalauti galiojančio galimybių paso (GP). LRT.lt pateikė svarbiausią informaciją apie tai, kur bus reikalaujama galimybių paso ir kaip jis bus tikrinamas.

Neturintieji galimybių paso viešojo maitinimo įstaigų klientai galės sėdėti lauke prie staliukų, tačiau užsukti į įstaigos vidų atsiskaityti už maistą ir gėrimus ar apsilankyti viduje esančiame tualete jiems bus draudžiama. Lankytojams maistą ir gėrimus vartoti prie vieno stalo leidžiama sėdint ne daugiau nei 5 asmenims, išskyrus vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narius.

Kurjeriai, maisto išvežiotojai, atvykstantys į prekybos centrus, taip pat turės pateikti galimybių pasus.

Apgyvendinimo įstaigose ir viešbučiuose nuo pirmadienio galima aptarnauti klientus savitarnos principu. Iki šiol darbuotojai turėdavo patiekti maistą, net jei ir būdavo aptarnaujami klientai su galimybių pasu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI