Lietuvoje

2021.09.16 08:38

Prezidento patarėja neišsižada atgarsio sulaukusio savo pasisakymo: apie kokią šlovę kalbame, jeigu krizė neišspręsta?

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.09.16 08:38

Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė savo pasisakymą apie tai, kad migracijos problema šalyje buvo suvaldyta tik po „aiškaus prezidento pokalbio“, vertina kaip teisingą, ji pakartojo įsitikinimą, kad Vyriausybėje spręsti problemą vėluota.

Apie tai prezidento vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais ketvirtadienį pasisakė LRT RADIJUJE.

„Buvo keista girdėti, kad lyg prezidentūra nori šlovę nuo Vyriausybės nuimti ar jos spinduliuose šildytis ir panašiai. Apie kokią šlovę kalbame, kai krizė dar neišspręsta? Esminis dalykas yra turbūt tai, kad šiuo momentu mums pavyko tą krizę suvaldyti ir tai yra gerai. Kad buvo per vėlai pradėta tai daryti, akivaizdu. To įrodymas – 4 tūkst. nelegalių migrantų, kurie šiuo metu yra Lietuvoje“, – laidoje „Ryto garsai“ sakė A. Skaisgirytė.

Pasak jos, buvo „du mėnesiai chaotiško tvarkymosi“, kol galiausiai padėtis suvaldyta.

„Kad prezidentas ragino Vyriausybę ir konkrečiai Vidaus reikalų ministeriją aktyviau spręsti tą krizę nuo pat pradžios – berods su ministre Bilotaite susitiko šiuo klausimu pirmą kartą dar birželio 4 dieną – tai yra tikrai taip. Vėliau įvyko net dvi Valstybės gynimo tarybos, kuriose buvo svarstomas nelegalios migracijos klausimas – viena birželio, kita liepos mėnesį. Ir tik rugpjūčio pradžioje gimė operacijų vadovės sprendimas dėl to, kad nelegalių migrantų neįleisti į Lietuvos teritoriją“, – kalbėjo A. Skaisgirytė.

Prezidento patarėja A. Skaisgirytė šią savaitę „Žinių radijui“ sakė, krizės pradžioje prastai tvarkęsi valdantieji tik po sušauktos Valstybės gynimo tarybos ir aiškaus pokalbio su prezidentu ėmėsi rezultatą duodančių ryžtingų veiksmų.

„Jeigu pačioje pradžioje matėme, kad sekasi tvarkytis gana prastai, tai maždaug po mėnesio situacija pagerėjo, kai po sušauktos Valstybės gynimo tarybos ir aiškaus prezidento pokalbio su premjere, vidaus reikalų ministre ir kitais ministrais buvo imtasi ryžtingų priemonių“, – „Žinių radijui“ antradienį sakė patarėja, kurią citavo ELTA.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė replikavo, jog toks pasisakymas „parodo, kad mūsų Vyriausybė suvaldė šią krizę ir, panašu, kad šioje šlovėje nori, matyt, pasišildyti ir kitos institucijos“. Premjerė Ingrida Šimonytė savo feisbuko paskyroje sureagavo santūriai, tačiau taip pat aiškiai parodydama nepritarimą: „Bandau prisiminti tą „aiškų pokalbį. Gal be reikalo tikiuosi, kad kiti politikai, o ypač jų vardu kalbantieji irgi vertina savo nuopelnus su tinkamu saiku. Bet norėčiau vis dar tikėtis“.

A. Skaisgirytės teigimu, G. Nausėda kėlė neteisėtos migracijos problemą ES lygiu dar pavasario pabaigoje, o sušaukti Valstybės gynimo tarybą ėmėsi matydamas, kad „nevyksta reikalai“.

„Prezidentas dar gegužės mėnesį kėlė klausimą Europos Sąjungos vadovams, jau tada buvo aišku, kad susiduriame su reiškiniu, kuris turi rūpėti visai Europos Sąjungai. Tai, kas nuo jo priklauso tarptautinėje plotmėje, jau tada jis darė. O viduje taip, tam, kad pradėti valdyti krizę, nebūtina laukti Valstybės gynimo tarybos, ją galima tiesiog pagal kompetenciją institucijoms pradėti valdyti. Kai prezidentas matė, kad, deja, nevyksta reikalai, tai ir sušaukė Valstybės gynimo tarybą kaip instrumentą duoti postūmį tolesniems veiksmams. Kas pasiteisino, nes taip paskui pradėjo reikalai judėti“, – kalbėjo patarėja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt