Lietuvoje

2015.09.08 13:45

A. Kubilius paaiškino, kodėl šešėlinių ministrų portfelių negavo liberalai

Liberalų sąjūdžio (LS) ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoms būnant opozicijoje yra naudingiau nekonsoliduoti savo pajėgų į vieną darinį, ir konservatorių pastanga vieniems formuoti šešėlinę vyriausybę yra racionalus sprendimas. Taip teigia Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius. Jis taip pat paaiškino, kodėl šešėlinių ministrų sąraše nėra I. Šimonytės, A. Sekmoko ir D. Žyliaus.

Liberalų sąjūdžio (LS) ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoms būnant opozicijoje yra naudingiau nekonsoliduoti savo pajėgų į vieną darinį, o konservatorių pastanga vieniems formuoti šešėlinę vyriausybę yra racionalus sprendimas. Taip teigia Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius. Jis taip pat paaiškino, kodėl šešėlinių ministrų sąraše nėra I. Šimonytės, A. Sekmoko ir D. Žyliaus.

„Su LS esame pasitarę, kad, šiuo metu būnant opozicijoje, naudingiau nekonsoliduoti savo pajėgas į vieną darinį. Mes visada esame atviri stipresniam bendram veikimui, ir šiuo požiūriu durys yra atviros, bet mūsų pastanga patiems formuoti šešėlinę vyriausybę, mano manymu, yra racionalus sprendimas, kuriantis tam tikrą tradiciją", – mano A. Kubilius.

„Jei liberalai nutars kurti savo šešėlinę vyriausybę, tikrai džiaugsimės. Jei jiems reikės mūsų patirties, kaip mums sekėsi per šimtą dienų kurti šešėlinę vyriausybę, mes tikrai ta patirtimi pasidalinsime", – patikino A. Kubilius.

Konservatorių pirmininkas svarsto, kad gali formuotis kelios šešėlinės vyriausybės, o rinkėjai tuomet labai aiškiai matys kiekvieną partiją su jos žmonėmis, idėjomis. A. Kubilius teigė siekiantis formuoti naują tradiciją, kad į politinių partijų veiklą, net ir tada, kai jos yra opozicijoje ir neformuoja tikros valdančiosios koalicijos, drąsiau ateitų aukščiausio lygmens profesionalai, įsijungtų į partijų veiklą, o ne galvotų apie įsijungimą tada, kai partijos laimi rinkimus. 

Kiek anksčiau konservatorių pirmininkas yra sakęs, kad šešėlinė vyriausybė svarsto visų pirma tai, ką svarsto Vyriausybė savo posėdžių darbotvarkėse. Jei Vyriausybė nieko nesvarsto arba svarsto tik nereikšmingus klausimus, tuo atveju šešėlinė vyriausybė esą svarsto tai, kas jiems atrodo, kad yra svarbu.

LRT.lt kalbinti politologai, kaip antai Mindaugas Jurkynas ar Lauras Bielinis, yra teigę, kad šešėlinė vyriausybė gali būti įvardijama kaip viešųjų ryšių akcija, tačiau tai esą bus lengva pastebėti  – po metų reikia žiūrėti, ar tokia vyriausybė bus jau pamirštas, vienadienis rezultatas, ar galima tikėtis iš jos rezultatų.

Šešėlinės Vyriausybės ministrais paskirti:

Aplinkos ministerija – Paulius Saudargas;

Energetikos ministerija – Dainius Kreivys;

Finansų ministerija – Mykolas Majauskas;

Krašto apsaugos ministerija – Rasa Juknevičienė;

Kultūros ministerija – Mantas Adomėnas;

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija – Rimantas Jonas Dagys;

Sveikatos apsaugos ministerija – Antanas Matulas;

Susisiekimo ministerija – Jurgis Razma;

Švietimo ir mokslo ministerija – Valentinas Stundys;

Teisingumo ministerija – Stasys Šedbaras;

Užsienio reikalų ministerija – Audronius Ažubalis;

Ūkio ministerija – Andrius Kupčinskas;

Vidaus reikalų ministerija – Arvydas Anušauskas;

Žemės ūkio ministerija – Kazys Starkevičius.

„Be standartinių ministerijų suteikėme daugiau laisvės formuoti specialias atsakomybes tose srityse, kurias matome visuomenėje esant ypač svarbiomis šiuo metu, todėl atsirado regionų plėtros ir bendruomenių reikalų šešėliniai ministrai“, – sakė TS-LKD partijos pirmininkas.

Regionų plėtros ministre paskirta Agnė Bilotaitė, bendruomenių reiklų – Donatas Jankauskas.

A. Kubiliaus pasiteiravus, kodėl šiame sąraše nėra buvusios finansų ministrės Ingridos Šimonytės, energetikos ministro Arvydo Sekmoko ir ūkio ministro Rimanto Žyliaus, jis teigė, kad šešėlinė vyriausybė yra ne vienintelė forma, kurioje partija, bendruomenė intensyviai veikia. 

„Iš tikrųjų galvojame ir apie būsimą Seimo vadovybę. Mums labai svarbu ir ekspertinės komandos. Turiu pasakyti, kad nors šiame sąraše nėra I. Šimonytės, A. Sekmoko ir R. Žyliaus, jie dirba su mumis labai artimai“, – tvirtino A. Kubilius.