Lietuvoje

2021.09.15 13:37

Lietuva kreipėsi į EŽTT: prašo atšaukti sprendimą dėl 5 afganistaniečių, nes buvo piktnaudžiaujama procesu

atnaujinta 14.15
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.09.15 13:37

Išvakarėse Ignalinos rajone Puškų užkardos pasieniečių sulaikyti 5 afganistaniečiai trečiadienį pasiprašė prieglobsčio Lietuvoje. Pradėti tokiais atvejais įprasti veiksmai, praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). Tuo metu Teisingumo ministerija pranešė parengusi kreipimąsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą.

VSAT Vilniaus pasienio rinktinės Puškų pasienio užkardos ruože, Ignalinos rajone, antradienį vakare VSAT pareigūnai sulaikė 5 asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų neturėjusius asmenis. Sulaikymo vieta – apie 240 metrų nuo sienos su Baltarusija. Iškvietus greitąją pagalbą medikai apžiūrėjo šiuos Afganistano piliečiais prisistačiusius užsieniečius. Pavojaus jų sveikatai nebuvo.

Lietuva prašo EŽTT panaikinti paskirtas laikinas apsaugos priemones penkių afganistaniečių atžvilgiu

Visgi Lietuvos Vyriausybės atstovė Europos Žmogaus Teisių Teisme Karolina Bubnytė-Širmenė trečiadienį komentavo, kad jau parengtas Teisingumo ministerijos prašymas EŽTT panaikinti paskirtas laikinas apsaugos priemones penkių afganistaniečių atžvilgiu.

„Šiuo metu yra atliekamas šio prašymo dalykinis redagavimas ir šiandien jis bus išsiųstas EŽTT“, – sakė K. Bubnytė-Širmenė. Anot jos, vienas iš argumentų yra tai, kad laikinos apsaugos priemonės yra nebeaktualios. Prašoma pripažinti, kad jos yra negaliojančios nuo pat jų paskyrimo.

„Mūsų manymu, jų buvo paprašyta piktnaudžiaujant procesu, todėl, kad buvo teikiama galimai melaginga informacija EŽTT. Jų buvo paprašyta neatsižvelgiant į labai specifinį kontekstą, kurį mes turime kalbant apie šią migrantų krizę, kuri yra palaikoma ir inspiruota trečiosios valstybės, Lukašenkos režimo. Tai yra visai kiti argumentai ir jie, mano vertinimu, yra labai reikšmingi nagrinėjant bylą toliau.

Pats svarbiausias dalykas, kurį mes norėjome indikuoti teismui, kad pats EŽTT būtų labai atsargus ir dėmesingas, nes jį bandoma įtraukti naudojant kaip įrankį į tą hibridinės atakos kontekstą, naudojantis Lietuvos prisiimtais įsipareigojimais žmogaus teisių apsaugos atžvilgiu. <...> Lietuvos prisiimti įsipareigojimai žmogaus teisių apsaugos srityje neturėtų tapti mūsų valstybės demokratijos susinaikinimo aktu“, – kalbėjo K. Bubnytė-Širmenė.

Anot jos, Lietuvos prašymo nagrinėjimas EŽTT gali užtrukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių.

Panaudoję tarnybinį šunį pasieniečiai nustatė vietą, kurioje, įtariama, šie migrantai neseniai buvo neteisėtai perėję sieną iš Baltarusijos.

Naktį į trečiadienį minėti asmenys praleido Puškų užkardoje. Trečiadienį priešpiet jie pasiprašė prieglobsčio Lietuvoje.

Pradėti tokiais atvejais įprasti veiksmai, vienas pirmųjų yra migrantų testavimas dėl COVID-19. Gavus testų rezultatus bus sprendžiama dėl tolesnio asmenų apgyvendinimo. Apie prieglobsčio prašytojus informuotas Migracijos departamentas, kuriam bus perduota visa pasieniečių surinkta medžiaga ir kuris nagrinėja tokius prašymus.

VSAT antradienio vakarą patvirtino, kad minėti penki afganistaniečiai anksčiau tądien sulaikyti Lietuvos teritorijoje, maždaug 250 metrų nuo Lietuvos sienos su Baltarusija.

Šie migrantai jau anksčiau po EŽTT sprendimo buvo sulaikyti Lietuvos teritorijoje, tačiau tuomet buvo apgręžti ir grąžinti į Baltarusiją.

Į Lietuvą šiemet neteisėtai per sieną su Baltarusija pateko daugiau nei 4 tūkst. migrantų.

Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl jos šalyje paskelbta ekstremali situacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.