Lietuvoje

2016.09.28 18:16

Vienas iškiliausių litvakų Sh. Peresas nepamiršo žydų praeities, bet viltingai žvelgė į ateitį

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2016.09.28 18:16

Į pasaulį buvęs Izraelio prezidentas Shimonas Peresas žvelgė ne per priešų ar draugų prizmę, o – išminčiaus akimis. Taip Sh. Peresą, kuris mirė šį trečiadienį, prisimena parlamentaras Emanuelis Zingeris. Sh. Pereso žodžių sako niekada nepamiršiąs ir buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas, kuriam irgi yra tekę bendrauti su buvusiu Izraelio vadovu.

Kai 2013 m. Sh. Peresas su valstybiniu vizitu lankėsi Lietuvoje, ne kartą pabrėžė: „Žydai niekada nepamirš savo istorijos ir kultūros ištakų, tragedijų, tačiau jiems dabar svarbiausia – ne knaisiotis po praeitį, o kurti naują ateitį“. Jis taip pat akcentavo, kad Vilnius žydams nėra tik geografinis planetos taškas: „Tai – mūsų istorijos puslapis. Vilnius buvo vadinamas Šiaurės Jeruzale, todėl labiausiai norėčiau pamatyti, kaip jis pasikeitė.“

Per vizitą prieš trejus metus Sh. Peresas ne tik apžiūrėjo, kaip per nepriklausomybės metus pasikeitė Šiaurės Jeruzalė. Jam jubiliejaus proga [tuo metu Sh. Peresas šventė 90-metį] tuometinis sostinės meras Artūras Zuokas įteikė Vilniaus garbės piliečio regalijas.

Prieš šias iškilmes A. Zuokas dar kelis kartus su Sh. Peresu buvo susitikęs Izraelyje. Viešėdamas jo rezidencijoje Jeruzalėje, buvęs Vilniaus meras turėjo progos pristatyti planus atkurti sostinėje Didžiosios sinagogos fragmentus ir idėją sukurti pasaulio teisuolių parką Vilniaus Jeruzalės rajone.

„Nedaug gyvenime buvau sutikęs politikų, kuriuos galėčiau laikyti savo įkvėpėjais. Sh. Peresas – neabejotinai vienas iš jų. Jis visada labai gražiai kalbėdavo apie Lietuvą ir Vilnių. Laiške, kurį man buvo atsiuntęs po mūsų susitikimo Izraelyje, jis rašė, kad „žydams yra svarbūs du miestai – Jeruzalė Izraelyje ir Šiaurės Jeruzalė (Vilnius) Lietuvoje. Negali būti žydu, nepabuvęs lietuviu. Lietuva – jidiš kalbos motina. Todėl sakoma litvakas. Litvakas – ne tik geografinė sąvoka. Tai – charakteris ir kultūra“. Šių Sh. Pereso žodžių niekada nepamiršiu“, – prisipažino A. Zuokas.

Jis taip pat prisiminė, kad, priėmęs Vilniaus garbės piliečio regalijas, Sh. Peresas sostinei padovanojo Jeruzalės akmens plytelę, kuri buvo skirta Vilniuje planuojamam statyti paminklui Pasaulio teisuoliams. Deja, šis projektas iki šiol neįgyvendintas.

„Tą Sh. Pereso atvežtą mums visiems Jeruzalės akmenį galima būtų laikyti susitaikymo ir, drįsčiau pasakyti, atleidimo ženklu Lietuvai už tą sudėtingą ir tragišką laikotarpį, kurį išgyveno ir Lietuva, ir Izraelis“, – teigė A. Zuokas.

Sh. Peresas buvo vienas didžiausių išminčių

Seimo narui Emanueliui Zingeriui yra nusišypsojusi laimė su Sh. Peresu ne kartą susitikti ir bendrauti Izraelyje, ir, žinoma, jo vizito Lietuvoje metu.

„Jo matomos Izraelio, žmonijos, mokslo, taikos trajektorijos negalėjo nestebinti savo globalumu, o tuo pačiu ir – žmogiškumu, pasaulinio lygio erudicija. Jis, kaip niekas kitas, sugebėjo įžvelgti ir Izraelio, ir pasaulio ateitį, nuolatos galvodamas tik apie taiką. Mano galva, Sh. Peresas tikrai nejautė neapykantos palestiniečiams, nes į pasaulį žvelgė ne per priešų ar draugų prizmę, o – išminčiaus akimis“, – teigė E. Zingeris.

Sh. Pereso vizitą į mūsų šalį jis pavadino istoriniu ir teigė manąs, kad jo kalbas Lietuvoje reikėtų išleisti atskira knyga. E. Zingeriui itin įsiminęs buvusio Izraelio prezidento domėjimasis Lietuvos istorija ir santykiais su gyvenusiomis bei tebegyvenančiomis tautomis.

„Sh. Peresas buvo žmogus, kuris nuolatos mąstė. Jis buvo apmąstęs ne tik žydų ar Izraelio istoriją, bet ir visos žmonijos. Ji jam buvo vieninga. O kaip žydų valstybės atstovas, jis visada sugebėdavo taip blykstelėti, taip sušvytėti, kad norom nenorom priversdavo aplinkinius pripažinti: „Štai – tikras, talentingas, išmintingas Izraelio pasiuntinys ir litvakiškai mąslus žmogus“, – kalbėjo E. Zingeris.  

Visada svajojo apie Izraelį

2013 m. liepą, prieš savo vizitą į Lietuvą ir  litvakams vieną svarbiausių pasaulio miestą Vilnių, vadinamą Šiaurės Jeruzale, Sh. Peresas interviu dienraščiui „Lietuvos rytas“ prisipažino, kad atvykti į Lietuvą jį pirmiausia paskatino istorinė atmintis ir siekis kurti naują ateitį.

„Šių dalykų neįmanoma atskirti, nors jie ir skirtingi. Praeitis yra mirusi, o ateitis – gyva. Praeities pakeisti neįmanoma, o ateitį kuriame kasdien“, – kalbėjo tuometinis Izraelio prezidentas.  

Sh. Peresas gimė 1923 m. rugpjūčio 2 d. Vyšniavo miestelyje, esančiame maždaug 70 kilometrų Vilniaus, dabartinėje Baltarusijos teritorijoje.

„Geografiniu požiūriu niekas nepasikeitė, atstumas nuo mano gimtojo Vyšniavo iki Izraelio liko tas pats. O tapatybės prasme tas atstumas didžiulis – gimiau šalyje, kuri nebuvo žydiška, o didžiąją gyvenimo dalį gyvenau žydų valstybėje. Tai vienas svarbiausių mano gyvenimo įvykių. Augdamas Vyšniave, gyvenau viltimi išvykti į Izraelį. Ir ši svajonė išsipildė. Izraelyje norėjau patekti į kibucą (ūkis, kuriame žemė ir gamybos priemonės yra visų kibuco narių nuosavybė – LRT.lt). Tai irgi išsipildė. Vėliau gyvenimas mane pastūmėjo į politiką ir Izraelio valstybės kūrimą. Gal tai – mano likimas?“ – tame pačiame interviu „Lietuvos rytui“ kalbėjo Sh. Peresas.

„Vienas dalykas šiandien akivaizdus – kai pradėjome kurti Izraelį, manėme, kad turime didžiulę svajonę. Šiandien ta svajonė atrodo jau maža, nes realybė pranoko tai, apie ką svajojome. Visą gyvenimą buvau optimistas. Juk optimistai ir pesimistai miršta taip pat, tačiau skirtingai gyvena. Tai kodėl turėčiau gyventi kaip pesimistas, jeigu galiu gyventi kaip optimistas?“, – svarstė Sh. Peresas.   

Sh. Pereso laimė – tarnauti kitiems

Paklaustas, ko žmogui reikia, kad jis būtų laimingas, Sh. Peresas sakė: „Man atrodo, didžiausia laimė – tarnauti kitiems. Nemanau, kad egoistai gali būti laimingi. O savanoriauti, aukotis dėl kitų – didinga ir kilnu. Esu laimingas, kad man gyvenimas suteikė galimybę tarnauti savo šalies žmonėms. Tai man teikia daug laimės, net ir sulaukus tokio amžiaus“.

Sh. Pereso gyvenime būta ir sukrečiamų akimirkų. Jis yra buvęs liudininku vienos tragiškiausių Izraelio istorijos akimirkų – savo akimis matė, kaip visai šalio jo, 1995 metų lapkritį buvo nužudytas tuometis šalies premjeras ir artimas bendražygis Yitzhakas Rabinas.

Prisimindamas šią tragediją, Sh. Peresas yra kalbėjęs: „Būna pavojingų ir liūdnų akimirkų, bet jos mane skatina tęsti gyvenimą, o ne trauktis iš aktyvios veiklos. Prisimindamas tokį bičiulį, kaip Y. Rabinas, norėjau dar energingiau tęsti tai, ką darėme kartu. Žinoma, galėjau pasirinkti ir kitą kelią, bet nė akimirkos neabejojau, kad privalau likti aktyvioje politikoje“.   

Vilnius žydams – ne tik geografinis taškas

Lietuva pastaruoju metu vis labiau supranta, kokie svarbūs mūsų istorijai buvo, yra ir dar bus litvakai. Sh. Peresas irgi buvo litvakas ir nuolatos tai pabrėždamas sakydavo, kad litvakas pirmiausia yra kokybės ir senos žydiškos kultūros ženklas.

„Lietuva, Latvija, Lenkija, Rusija – tai šalys, kuriose žydai gyvena šimtmečius. Čia gimė žydų kultūra, kalba. Keitėsi epochos ir valdžios. Vyšniavą, kuriame gimiau, valdė ir lenkai, ir rusai, ir lietuviai. Bet ir esant skirtingoms valdžioms žydai išlaikė savo kultūrą, sukūrė teisinę bazę. Tai nepaprasta patirtis – gyventi kartu su kitų šalių žmonėmis ir kasdien tyliai svajoti apie savo – žydų valstybę. Mano gyvenimo lopšys – Vyšniave, tačiau, kaip ir daugelis žydų, nuo pat vaikystės aš svajojau apie buvimą kitur – Izraelyje. Dabar tai jau mano gyvenimo patirtis.

Visi mes turime įvairios patirties. Lietuvos istorijoje buvo ir laimingų periodų, ir tragiškų laikų, kai ją buvo okupavę siaubingi režimai. Bet istorijos pakeisti neįmanoma. Galima tik kurti naują. Izraeliui ir viso pasaulio žydams visada buvo ir yra svarbi jų istorija bei atmintis. Turiu galvoje holokaustą. Pirmiausia dėl to, kad ši tragedija niekada nebepasikartotų. Daug kas priklausys nuo naujos kartos požiūrio. Bet jos negalime kaltinti dėl praeities. O ateitis – jos rankose“, – interviu „Lietuvos rytui“ 2013 m. liepą yra sakęs Sh. Peresas.