Lietuvoje

2021.09.15 13:13

Bilotaitė: EŽTT galėjo būti klaidinamas, o dėl afganistaniečių patekimo į Lietuvą turėtų būti pradėtas ikiteisminis tyrimas

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.09.15 13:13

Ministrė Agnė Bilotaitė sako mananti, kad dėl į Lietuvą patekusių penkių Afganistano piliečių turėtų būti pradėtas ikiteisminis tyrimas. Ji taip pat teigė, kad yra priežasčių manyti, jog Europos Žmogaus Teisių Teismais buvo tyčia klaidinamas, todėl prašoma peržiūrėti sprendimą dėl penkiems afganistaniečiams taikomų laikinų apsaugos priemonių.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė prieš Vyriausybės posėdį dėstė, kad dėl afganistaniečių užvirusi situacija parodo, jog yra bandoma testuoti naują migracijos kelią, pasinaudojant Afganistane susidariusia situacija.

„Tai yra akivaizdu. Noriu patikinti, kad į Lietuvą yra galimybė patekti teisėtu būdu. Jei situacija Afganistane iš tikro yra tokia, kad žmonės atsidurtų čia teisėtu būdu, tai Lietuva yra pasirengusi suteikti jiems visą reikalingą pagalbą“, – trečiadienį tvirtino ministrė.

Detalesnių komentarų apie tai, kas nutiko per keletą dienų nuo rugsėjo 9-osios, kuomet buvo tvirtinta, jog penkti afganistaniečiai nepateko į Lietuvą, A. Bilotaitė sakė negalinti pateikti. Anot jos, tai tiksliau komentuoti galėtų Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

„Bet akivaizdu, kad tai yra Baltarusijos režimo bandymai ir noriu pasakyti, kad Lietuva padarys viską, kad tas kelias neatsirastų“, – aiškino A. Bilotaitė.

Ministrės teigimu, dėl afganistaniečių patekimo į Lietuvos teritoriją gali būti pradėtas ikiteisminis tyrimas, nes, anot jos, yra „daug įdomių aplinkybių“. Ji sakė, kad teisėsauga ir kitos institucijos turėtų situaciją įvertinti ir priimti reikalingus sprendimus.

Pasak jos, šioje situacijoje matoma daug žaidėjų ir gerai sustyguotų procesų, todėl teisėsauga turėtų tai įvertinti. A. Bilotaitė teigė, kad tokie dalykai tiesiog paprastai neatsiranda.

„Kalbant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą, yra paruoštas Teisingumo ministerijos kreipimasis, dėl to, kad tos laikinos apsaugos priemonės būtų panaikintos. Mūsų žiniomis, ta pati informacija, kuri buvo pateikta EŽTT, galėjo būti netiksli, klaidinanti ir Lietuva laikosi pozicijos, kad tas sprendimas turėtų būti peržiūrėtas“, – kalbėjo ministrė.

Anot jos, jei afganistaniečiai turėtų asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus ir nesinaudotų Baltarusijos režimo sukurta neteisėtų migrantų gabenimo sistema, jie galėtų pasienio punktuose teisėtai pereiti sieną ir pasiprašyti prieglobsčio.

„Bet kadangi tie asmenys dalyvauja nusikalstamoje veikoje, naudojasi migracijos neteisėtu keliu, kurį organizuoja Baltarusijos režimas, jie sutinka dalyvauti neteisėtoje veikoje ir taip atsitinka. Bet jei tie asmenys tikrai nuoširdiai norėtų atvykti į Lietuvą ir gauti prieglobstį, jie tikrai rinktųsi visai kitą kelią, teisėtą kelią “, – pabrėžė A. Bilotaitė.

Kol kas, ministrės teigimu, sprendimas dėl afganistaniečių statuso nėra priimtas, tai priklausys nuo to, ar jie oficialiai kreipsis dėl prieglobsčio.

Ji tvirtino žinanti, kad penki afganistaniečiai Baltarusijos teritorijoje atsirado gerokai iki įvykiu Afganistane.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.