Lietuvoje

2021.09.15 10:12

Liubajevas apie penkių afganistaniečių sulaikymą Lietuvoje: stebime spektaklio tęsinį, kurio režisierius yra kitoje sienos pusėje

atnaujinta 10.56
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt, BNS2021.09.15 10:12

Pasieniečiai antradienio vakarą Lietuvoje sulaikė penkis afganistaniečius, kurie, kliaudamiesi Europos Žmogaus Teisių Teismu (EŽTT), siekia likti šalies teritorijoje. VSAT vadovas Rustamas Liubajevas trečiadienį tai įvertino kaip Baltarusijos kuriamo spektaklio tęsinį ir pabrėžė, kad afganistaniečiai Lietuvos sieną kirto neleistinoje pasienio vietoje, o tą įrodo atsekti pėdsakai ir brydė iš Baltarusijos pusės.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadovas R. Liubajevas trečiadienį žurnalistams teigė, kad incidentą galima pavadinti „kitos valstybės rengiamu spektakliu“.

VSAT vadas apie sulaikytus 5 afganistaniečius: incidentą galima pavadinti „kitos valstybės rengiamu spektakliu“

„Šio spektaklio režisierius yra kitoje sienos pusėje, Baltarusijoje. Tame spektaklyje, deja, gana svarbų vaidmenį atlieka ir kai kurie Lietuvos piliečiai ir ta detektyvinė istorija vakar pasipildė dar vienu epizodu, kai eteryje buvo pranešta apie tai, kad emigrantai yra Lietuvos teritorijoje. Mums pavyko nuvykti į įvykio vietą, tie migrantai buvo sulaikyti prie valstybės sienos, apie 250 metrų nuo valstybės sienos“, – sakė VSAT vadovas.

Jo teigimu, kai VSAT pareigūnai prie jų priėjo, asmenys nepateikė jokių dokumentų, pateikė kelionės dokumentų kopijas telefonuose.

„Mūsų pareigūnai nedelsdami iškvietė medikus, jie atvyko, apžiūrėjo migrantus, nes vienas iš jų skundėsi sveikata. Po apžiūros buvo konstatuota, kad pavojus sveikatai negresia, buvo nustatytas kojų nutrynimas ir migrantai išgabenti į Puškų užkardą, šiuo metu jie ten ir yra“, – tikslina VSAT vadovas.

VSAT pasieniečiai patikrino sienos ruožą, buvo nustatyta sienos pažeidimo vieta, ten matoma brydė iš Baltarusijos pusės.

Žinios. Dėl galimų darbo sąlygų pažeidimų laikinai nušalintas NVSPL vadovas Danas Bakša

„Tai leidžia mums teigti, kad neteisėti migrantai atvyko į Lietuvos teritoriją pažeisdami Lietuvos kirtimo sieną nustatytoje vietoje. Šiuo metu vyksta tyrimas dėl šio fakto. <..> Su migrantais buvo kalbamasi, buvo suteikta pagalba, buvo sudaryta galimybė pailsėti, kalbėjau telefonu su Puškų užkardos vadu, jie dar miega, vakar migrantai prieglobsčio neprašė“, – sakė R. Liubajevas.

Šie migrantai jau anksčiau po EŽTT sprendimo buvo sulaikyti Lietuvos teritorijoje, tačiau tuomet buvo apgręžti ir grąžinti į Baltarusiją.

Tačiau R. Liubajevas pabrėžė, kad tais atvejais yra taikomos priemonės, numatytos vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sprendime, suteikiančiame pasieniečiams teisę neįleisti asmenų, neteisėtai atvykusių į šalį.

Jis patikslina, kad jų likimas bus toks, kad jiems bus suteikta galimybė kreiptis ir prašytis prieglobsčio Lietuvoje, bet koks bus jų sprendimas, mes nežinome.

Antradienį jis teigė, kad šįkart migrantai įleisti atsižvelgus į EŽTT sprendimą, tai, kad buvo „labai nemažai neaiškių dalykų, kurių tikrai mums reikia išsiaiškinti“.

„Fiziškai visi neteisėti migrantai, kurie bando atvykti į Lietuvą, sulaikomi Lietuvos teritorijoje, prie sienos, ir jų atžvilgiu taikomos visos priemonės, kurios numatytos mūsų įstatymuose. <...> Mes turėsime išsiaiškinti visas aplinkybes, nes istorija apauga įvairiais faktais, tai jie yra Lietuvoje, tai nėra, tai jie būna, tai jų nėra. VSAT pastatoma į tokią situaciją, kai mes, neturėdami galimybių įrodyti aplinkybių, esame labai sudėtingoje situacijoje“, – sakė VSAT vadovas.

R. Liubajevas pabrėžė, nors kol kas neteisėti migrantai dėl prieglobsčio prašymo dar nepateikė patys ir yra šiuo metu Puškų užkardoje, apie tokią galimybę jie dar kartą bus informuoti trečiadienį.

LRT.lt primena, kad, pritaikęs laikinąsias apsaugos priemones, Europos Žmogaus Teisių Teismas praėjusią savaitę neleido Lietuvos pasieniečiams išsiųsti penkių afganistaniečių atgal į Baltarusiją.

VSAT antradienio vakarą patvirtino, kad minėti penki afganistaniečiai tą dieną sulaikyti Lietuvos teritorijoje, maždaug 250 metrų nuo Lietuvos sienos su Baltarusija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.