Lietuvoje

2016.09.28 13:29

Profesionalė perspėja: pirmi keturi mėnesiai šuniui – svarbiausi jo socializacijai

Simona Stanapėdytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.09.28 13:29

Keturi pirmieji šuns gyvenimo mėnesiai patys svarbiausi jo socializacijai – supančio pasaulio pažinimui. Tai laikas, kai veisėjas ir šeimininkas šunį turi supažindinti su kuo įvairesne aplinka – neįprastais objektais, daiktais, garsais, kvapais, įvairiais žmonėmis, skirtingais paviršiais, mat šio amžiaus šuniukai yra labiausiai smalsūs ir imlūs. Jeigu naujos patirtys bus susietos su teigiamomis emocijomis, ateityje jūs turėsite drąsų ir savimi pasitikintį šunį.

„Jeigu 6 mėnesių šuniukas kažko bijo, tai jau [reikalinga] reabilitacija, o ne socializacija. Todėl labai svarbu nepraleisti šuniuko pirmųjų gyvenimo mėnesių ir jį supažindinti su kuo įvairiausiais kvapais, garsais, žmonėmis“, – perspėja trenerė, šunų elgesio specialistė Vilma Jazukevičiūtė.

Pirmuosius socializacijos žingsnius turėtų žengti veisėjas ir perduoti estafetę naujiesiems šeimininkams. Su augintiniu, kol jam sukaks 4 mėnesiai, reikėtų aplankyti ne tik draugus, auginančius skirtingo amžiaus vaikus, bet ir nukeliauti į kaimą supažindinti šunį su naminiais gyvūnais, parke ant suolelio stebėti žmones su dviračiais, riedlentėmis, vežimėliais, skėčiais ir kitais daiktais, kurie šuniui gali būti nematyti.

Taip pat reikėtų pasivaikščioti ten, kur kyla oro balionai ar leidžiasi lėktuvai, ir girdėti jų skleidžiamas garsas. Visus naujus potyrius turi lydėti paskatinimas maistu, kuris sietųsi su geromis emocijomis. Gerai socializuotas šuo neturi bijoti nieko, ko nėra anksčiau nepatyręs. Nesocializavus šuns padariniai gali būti įvairūs – nuo bailumo, lojimo ant nematyto objekto iki agresijos.

Sąrašą, su kokiais objektais reikėtų supažindinti šuniuką iki keturių mėnesių, galima rasti internete, paieškos langelyje įvedus žodžių junginį „šuns socializacija“.

Daugiau apie šuns socializaciją – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.