Lietuvoje

2021.09.14 19:16

Advokatė apie Lietuvoje sulaikytų penkių afganistaniečių vežimą į užkardą: „geriausia, kas galėjo nutikti“

atnaujinta 21.44
BNS, LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2021.09.14 19:16

Pasieniečiai antradienio vakarą Lietuvoje sulaikė penkis afganistaniečius. Manoma, tai tie patys asmenys, kurie per Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT) siekia likti šalies teritorijoje. Tiesa, pasieniečių atstovas teigia, kad šie žmonės nepateikia asmens dokumentų.

Minėtus afganistaniečius antradienio pavakarę Lietuvoje užfiksavo žiniasklaidos priemonės.

„Jie sulaikyti 240 metrų nuo sienos su Baltarusija, ten yra valstybės sienos apsaugos zona“, – BNS sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas spaudai Giedrius Mišutis.

Pasak jo, migrantai gabenami į pasienio Puškų užkardą, kur jiems bus suteikta reikalinga medicininė, kita pagalba. G. Mišučio teigimu, pareigūnai vėliau spręs, ar migrantai bus siunčiami atgal į Baltarusiją, ar palikti Lietuvoje. Anot jo, dokumentų asmenys neturi, tad kol kas garantuoti, kad tai tie 5 afganistaniečiai, kurie per Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT) siekia likti šalies teritorijoje, sudėtinga.

„Dabar jie yra gabenami į minėtą Puškų užkardą, galbūt ten prireiks medicininės apžiūros, suteikti pirmos pagalbos veiksmus, taip pat maistas, šiluma ir taip toliau. Tada bus sprendžiama, kokie galimi veiksmai. Pirminiais duomenimis, dokumentų asmenys neturi. <...> Apie tapatybes kalbėti kol kas nėra duomenų“, – LRT TELEVIZIJAI sakė G. Mišutis.

Pritaikęs laikinąsias apsaugos afganistaniečių byloje prieš Lietuvą, EŽTT praėjusią savaitę neleido šalies pasieniečiams išsiųsti jų atgal į Baltarusiją. Kaip skelbė LRT.lt, paaiškėjo, kad Lietuva asmenų neįsileido dėl to, kad jie neturi dokumentų.

G. Mišutis LRT.lt teigė, kad į Lietuvą bandę patekti asmenys buvo parodę nuotraukas telefone, tačiau to nepakanka. Vis tik, priminė jis, net jei ir asmenys bandytų patekti į Lietuvą su pasais ir tai tikrai būtų tie afganistaniečiai, kuriuos mini EŽTT, VSAT laikosi pozicijos, kad Lietuva jų priimti neprivalo, jie turėtų keiptis į artimiausią kontrolės postą.

Afganistaniečių advokatė Asta Astrauskienė BNS sakė, kad pasieniečių sprendimas vežti juos į užkardą yra „geriausia, kas galėjo nutikti“ šioje situacijoje.

„Man svarbiausia buvo, kad jie gautų pirmąją pagalbą, (...) būtų kur nors saugiai, ar palapinėje, ar užkardoje. Svarbiausia, kad jie nenumirtų“, – teigė teisininkė.

„Jeigu juos iš tikrųjų veža į užkardą, labai gerai, tegu susirenka įrodymus, kad jie rugsėjo 5 dieną buvo Lietuvoje“, – pridūrė ji.

Lietuvos institucijos tvirtina, jog nėra objektyvių duomenų, kad afganistaniečiai iki EŽTT sprendimo būtų buvę Lietuvoje. Migrantų advokatė A. Astrauskienė portalui LRT.lt anksčiau teigė, kad afganistaniečiai antradienį ryte buvo Lietuvoje, netoli Ignalinos.

Patys migrantai naujienų portalui 15min.lt antradienio vakarą sakė buvę Lietuvoje rugsėjo 5 dieną.

Į Lietuvą per sieną su Baltarusija šiemet pateko daugiau nei 4,1 tūkst. neteisėtų migrantų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.