Lietuvoje

2021.09.14 20:00

COVID-19 situacija Klaipėdoje vis prastėja: ligoninėse padėtis keičiasi kiekvieną valandą, dėl atsipalaidavimo žeriami priekaištai ir merui

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.09.14 20:00

Klaipėdoje teigiamų ženklų dėl sergamumo COVID-19 liga kol kas neįžvelgiama. Netrukus visos apskrities ligoninės taps kovidinėmis, uostamiestyje, kur gydomi patys sunkiausi pacientai, užimtumas keičiasi kiekvieną valandą, prireikia įkurti vis daugiau lovų pacientams, virusas vis plačiau įsisuka ir į ugdymo įstaigas, tįsta norinčiųjų išsitirti dėl COVID-19 eilės. Padėtį bus bandoma švelninti didinant testavimo apimtis.

Statistikos departamento duomenimis, praėjusią parą Klaipėdoje nustatyta 70 naujų COVID-19 atvejų. Naujų atvejų per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų rodiklis Klaipėdoje siekia net 899 atvejus.

„Naujų atvejų per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų kreivė eina į viršų, pokytis yra pakankamai žymus“, – situaciją Klaipėdos savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdžio metu apibendrino Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Asta Dirgėlienė.

Virusas įsisuka ir į uostamiesčio mokyklas. Anot Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro direktorės Jūratės Grubliauskienės, antradienio duomenimis, 58 uostamiesčio moksleivių klasės iš 28 mokyklų yra izoliacijoje, taip pat ir 12 darželio grupių iš 8 ikimokyklinio ugdymo įstaigų.

„Testavimas. Dedame į jį vilčių ir tikime, kad šis instrumentas prisidės prie situacijos valdymo“, – sakė J. Grubliauskienė.

Tai, jog sergamumas uostamiestyje ir apskrityje auga ryškiai jaučia ir sunkiai sergančius pacientus priimančios ligoninės.

Klaipėdos savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė teigė, kad šiuo metu yra užimta apie 86 proc. Klaipėdoje esančių COVID-19 ligoniams skirtų lovų.

„Kiek sekame situaciją, didžioji dalis patenka į ligoninę ir reanimaciją nevakcinuotų asmenų“, – pastebėjo R. Perminienė.

Pacientų skaičius auga kasdien

Ligoninėse situacija keičiasi itin dinamiškai. Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL), kuri yra gydymo procesą visame regione koordinauojanti, vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis teigė, kad ligoninės lovų užimtumas keičiasi kiekvieną valandą.

„Šiuo metu užimtumas yra viršijęs tiek, kiek mes turime lovų, bet lovos yra neesminis dalykas – jos yra išskleidžiamos ir mes skleidžiame daugiau tų lovų“, – pastebėjo V. Janušonis.

Šiuo metu KUL yra gydomi 125 COVID-19 liga sergantys pacientai. Jau seniau į šių ligonių gydymą įsitraukė Respublikinė Klaipėdos ligoninė, taip pat ir Tauragėje, Šilutėje, Šilalėje bei Kretingoje esančios ligoninės, o šį penktadienį COVID-19 skyrius turėtų pradėti veikti ir Gargždų ligoninėje.

„Visos ligoninės taps kovidinėmis, kadangi pacientų pakankamai auga kiekvieną dieną. Buvo stabilu tam tikrą laiką, dabar auga“, – pastebėjo V. Janušonis.

Regione iš 249 pacientų, gulinčių ligoninėse, apie 45 yra pasiskiepiję. KUL iš 125 pacientų paskiepiję yra 35.

„Nors aš dažnai kartoju tą patį ir dabar pasakyčiau, kad paskiepyti labai retai atsiduria reanimacijoje ir labai retai miršta, būna išimtinių atvejų. Turime 35 paskiepytus iš 125 pacientų ir, deja, yra 3 pacientai reanimacijoje pirmą kartą regione atsidūrę paskiepyti. 2 yra su labai sunkiomis imunitetą veikiančiomis būklėmis – vėžiu, tačiau 1 pacientas – jaunas – 44 metų, neturi papildomų ligų, dviem dozėmis yra skiepytas prieš kelis mėnesius ir yra ypatingai sunkus su gresiančiu pavojumi gyvybei“, – sakė V. Janušonis.

Didina testavimo pajėgumus

Tai, jog Klaipėdoje ir aplinkiniuose miestuose sergamumo situacija yra įtempta rodo ir didelis, norinčiųjų išsitirti mobiliuosiuose punktuose. Tiesa, čia tiriasi ne vien tie, kurie jaučia simptomus, bet ir tie, kurie turi tikrintis profilaktiškai, nes nėra pasiskiepiję ir dirba, kontaktavo su užsikrėtusiu asmeniu ir pan.

Anot R. Perminienės, siekiant, jog išsitirti, ar serga, visi simptomus jaučiantieji galėtų kuo greičiau, įsteigtas vadinamasis žaliasis koridorius – žmonės testui gali registruotis ne per karštąją liniją, o kreipdamiesi į savo šeimos gydytoją. Žaliasis koridorius suformuotas ir tiems, kurie testuotis turi dėl to, jog turėjo kontaktą su sergančiu asmeniu.

Šiuo metu Klaipėdos testavimo punktas susideda iš trijų dalių – prie „Švyturio“ arenos stovi trys autobusai, kuriuose ir yra įkurti miesto testavimo punktai. Šiuose autobusuose septynias dienas per savaitę 8-20 val. dirba 9 pamainos specialistų. Jau šią savaitę ketinama pastatyti ir ketvirtąjį autobusą. Keturiuose autobusuose iš viso dirbtų 12 pamainų specialistų.

Ano R. Perminienės, šiuo metu veikiant trims autobusams Klaipėdoje per dieną ištiriama apie 800 asmenų, įkūrus ketvirtą galima bus priimti 1 tūkst.–1,1 tūkst. Tiesa, ar tai leis pastebimai sutrumpinti eilę – nežinia.

„Čia susideda keletas faktorių. Dažnai pagal ministro įsakymą plečiasi testuojamų grupių skaičius. Didžiausia bėda – mūsų mobiliuose punktuose testuojasi visi, kas nori, punktai nėra pririšti prie savivaldybės gyventojų. Jeigu kai kuriose savivaldybėse jie nedirba šeštadienį ir sekmadienį šie punktai arba kurortinėse savivaldybėse per dieną testuoja tik 50 asmenų, tai srautas yra toks, kad pas mus nuolat atvyksta aplinkinių savivaldybių gyventojai. Ir jeigu tos savivaldybės susitvarkytų savo galimybes, mums vienreikšmiškai mažėtų tie srautai. Jegu jos nesusitvarkys, atotrūkis 3 – 4 dienos vis tiek liks“, – neabejojo R. Permienienė.

Mobilios skiepų komandos vyks ten, kur daugiausia nepasiskiepijusių žmonių

Šiuo metu pasiskiepiję yra 52,6 proc. Klaipėdos gyventojų. Uostamiestį lenkia kiti didieji Lietuvos miestai – Kaune pasiskiepiję yra 64,1 proc. gyventojų, Vilniuje – 61,8 proc.

Komiteto posėdžio metu R. Perminienė pristatė, kokiomis priemonėmis vasaros mėnesiais siekta didinti vakcinacijos tempą – kalbėtasi su bendruomenių atstovais, rengtos mobilių vacinacijos komandų išvykos į bendruomenes, judrius miesto taškus, užmegztas bendradarbiavimas su vaistine viename didžiausių prekybos centrų, kur skiepai „atėjo“ visai šalia žmonių.

R. Perminienės teigimu, artimiausiu metu mobiliosios vakcinacijos komandos ketina rengti vakcinacijos akcijas, kurių metu būtų kviečiami pasiskiepyti moksleiviai nuo 12 metų, akcijos bus tęsiamos ir gyvenamuosiuose rajonuose.

Pastebima, kad daugiausia nepasiskiepijusių klaipėdiečių gyvena pietinėje miesto dalyje, tad ir vakcinacijos akcijas ketinama rengti šioje miesto dalyje esančiuose mikrorajonuose. Įvedus galimybę vakcinuotis trečia doze, mobilios komandos vyks į globos namus.

Pažėrė kritikos miesto valdžiai

Tiesa, kai kurie politikai pastebi per didelį Klaipėdos, kuri jau senokai pateko į juodąją zoną, valdžios atsipalaidavimą. Komiteto posėdžio metu akcentuoti tam tikri trūkumai.

„Mano linkėjimas miesto merui ne po balius vaikščioti, ne po renginius lakstyti, o organizuoti tinkamą tarybos darbą ir apklausti tarybos narius – kiek iš mūsų esame vakcinuoti, kiek iš mūsų galime atvykti“, – rėžė tarybos narė Alina Velykienė.

Dėmesį į šiomis dienomis uostamiestyje vykusį Futbolo mokyklos atidarymo renginį ir tai, kaip ten buvo elgiamasi, atkreipė ir kita politikė – Vaida Raugelė.

„Visą vasarą visi džiazavo, šoko, linksminosi, o dabar visi skaičiuojame. Vietoje to, kad neitume į kraštutinumus ir išlaikytume tas prevencines saugos priemones ir galėtume dirbti, į mokyklas eiti ir t.t. Pasižiūrėjus į vakarykštį renginį – iš tiesų visi be kaukių, visi linksmi, apsikabinę, kas su sportine apranga, kas tribūnose sėdi patenkinti. Kelia klausimų“, – dėstė V. Raugelė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.