Naujienų srautas

Lietuvoje2016.09.28 12:33

Vyriausybė nusprendė J. Milių atleisti iš pareigų

Trečiadienį vyriausybė nepritarė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo Jono Miliaus ataskaitai – jis posto neteks spalio 5 dieną. Pats J. Milius po posėdžio teigė dar nenusprendęs, ar kreipsis į teismą dėl atleidimo, ir tikino pirmiausiai norintis pailsėti.

J. Miliaus veiklos ataskaitai nepritarta dviejų balsų persvara.

Po posėdžio kalbėdamas su žurnalistais jis kartojo iki galo nežinantis, už ką atleistas, ir priminė, kad galioja nekaltumo prezumpcija.

„Klausykit, kokiu jūs mąstymu mąstote? Įtariamasis. Šiandien įtariamasis, rytoj galiu būti neįtariamasis“, – sakė jis.

Jis klausimu į klausimą atsakė, kodėl nepritarta jo ataskaitai: „Jūs man atsakykit irgi. Kol kas negavau atsakymo.“

Prabilo apie skambučius į Rusiją

Paskutines dienas poste skaičiuojantis VMVT vadovas sakė apie atleidimo priežastis kalbėjęsis su premjeru Algirdu Butkevičiumi. „Premjeras šiandien aiškino. Sakė, kad dėl skambučių į kitas šalis“, – teigė J. Milius.

Jis prisipažino, kad lemiamos reikšmės turėjo jo skambučiai į Rusiją: „Į Rusiją, taip. Nežinau, kas pažymoje, nemačiau, nesusipažinau. Kadangi nerodė man tos pažymos niekas. Paskambinau kolegai, kad nori susitikti verslininkai pakalbėt, kokios ten yra kliūtys toje valstybėje ir ką ten padaryti, kad to nerastų, pavyzdžiui. Na, tokia listerija, pavyzdžiui, ar galima virtą koldūną vežti – mano klausimas toks. Tai čia....“

Teisėsauga įtaria, kad šaldytų mėsos gaminių gamintoja „Judex“ per Seimo narį Petrą Gražulį bandė paveikti J. Milių, kad „Judex“ nebūtų baudžiama dėl jos produkcijoje rastų bakterijų, taip pat ir listerijos, bei ši informacija nepatektų į viešumą. Pranešama, kad bakterijų „Judex“ produkcijoje rado Rusijos pareigūnai.

Dabar aiškėja, kad J.Milius dėl „Judex“ bėdų kontaktavo su Rusijos pareigūnais ir tarpininkavo jų susitikimui su verslininkais.

Planuoja pailsėti

„Mano planas – pailsėti. Kadangi dirbau be atostogų“, – paklaustas apie ateities planus, sakė J. Milius. Jam priminus, kad ką tik atostogavo, jis tikino, kad to buvo maža, nes dirbo daug metų be atostogų ir yra jų sukaupęs 200 dienų.

„Na tai gausiu (išeitinių). Turėsiu iš ko gyvent“, – šyptelėjo jis ir prisipažino VMVT vadovo poste uždirbdavęs 3 tūkst. eurų per mėnesį.

J. Miliui yra pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo.

Kaip J. Milius buvo krapštomas iš posto

J. Milius iš posto krapštomas ilgai. Įtarimai piktnaudžiavus tarnyba ir klastojus dokumentus J. Miliui buvo pareikšti liepos 28 dieną.

Iškart po to prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras Algirdas Butkevičius pradėjo raginti tarnybos vadovą atsistatydinti, tačiau jis sakė, jog to daryti neketina, nes įtarimai dar nereiškia, kad jis dėl ko nors kaltas.

Rugpjūčio antroje pusėje paaiškėjo, kad V. Baltraitienė, J. Milius ir Latvijos žemės ūkio ministras Janis Dūklavas dalyvavo vakarienėje ir medžioklėje su verslininkais, kurių veiklą prižiūri VMVT.

Kilus triukšmui vakarienės dalyviai skirtingai aiškino, kas į vakarienę ir medžioklę pakvietė verslininkus. V. Baltraitienė net buvo nurodžiusi J. Dūklavą, po ko šis viešai pareiškė V. Baltraitienei, jog taip elgtis negalima.

Galiausiai suderinę pozicijas ministrė ir J. Milius suorganizavo spaudos konferenciją, kurioje paskelbė, kad neformalią vakarienę suorganizavo J. Milius. Po to V. Baltraitienė nusišalino nuo J.Miliaus klausimo svarstymo.

Per skandalą dėl su „tvarkiečiu“ Petru Gražuliu siejamai koldūnų bendrovei „Judex“ galbūt darytų palankių sprendimų, J. Milius išėjo paatostogauti.

VMVT vadovui atostogaujant Vyriausybė nusprendė prašyti J. Miliaus pateikti savo, kaip vadovo ataskaitą, mat tuomet paaiškėjo, kad jokio kito būdo atleisti VMVT vadovą nėra, nebent Vyriausybė nepritartų jo ataskaitai.

J. Milius savo veiklos ataskaitą Vyriausybei ir Žemės ūkio ministerijai išsiuntė rugsėjo 1 dieną.

Rugsėjo 15 dieną susirinkęs ministrų kabinetas nusprendė ataskaitai nepritarti, nepaisant to, kad ŽŪM sudaryta daro grupė, vertinusi tą pačią ataskaitą, priėmė priešingą sprendimą, kad ji tinkama.

Tądien premjeras A. Butkevičius sakė, kad sprendimą lėmė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) kiekvienam ministrui pateikta slapta informacija apie J. Milių. VMVT vadovo gynėja V. Baltraitienė buvo įpareigota parengti Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo siūloma atleisti J. Milių iš pareigų.

Tuomet pradėjo aiškėti, kad balsų atleisti J.Milių gali nepakakti, nes J. Baltraitienę ginantys „darbiečiai“ ir P. Gražulio interesų paisantys „tvarkiečiai“ pareiškė, kad J.Milių palaikys.

Tiesa, Darbo partijos deleguotas energetikos ministras Rokas Masiulis yra sakęs, kad partijos nuomonė jam tik patariamoji ir jis balsuos pagal savo sąžinę. Pagal įstatymus sakė balsuosiantis ir „tvarkiečių“ deleguotas vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas.

Socialdemokratai suprato, kad vien jų balsų atleisti J. Milių nepakanka – reikia ne mažiau 8 balsų, todėl iš pirmadienio darbotvarkės J. Miliaus klausimas buvo išbrauktas susisiekimo ministrui Rimantui Sinkevičiui paprašius, nes esą dėl ligos nebuvo laiko susipažinti su STT medžiaga. Tiesa, vėliau paaiškėjo, kad ministras tuo metu tikrai nesirgo ir tai įsakmiai liudijo jo „Facebook“ paskyra.

Tyrimai vyksta ir prokuratūroje, ir VTEK

Prokurorai įtaria, kad šaldytus maisto produktus gaminanti Kauno bendrovė „Judex“ per parlamentarą „tvarkietį“ Petrą Gražulį siekė paveikti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kad ši neskirtų nuobaudų už pažeidimus. Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras A. Butkevičius viešai ragina J. Milių trauktis iš pareigų, tačiau nuo 2010 metų tarnybai vadovaujantis pareigūnas teigia to daryti neketinantis. Jis savo kaltę kategoriškai neigia.

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė yra nusišalinusi nuo J. Miliaus veiklos ataskaitos vertinimo. Jos ir J. Miliaus atžvilgiu bendrą tyrimą atlieka Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, kuri aiškinasi V. Baltraitienės ir J. Miliaus galimą interesų konfliktą dalyvaujant minėtoje vakarienėje ir medžioklėje su verslininkais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi