Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Už vilkų nuodėmes atlygins merijos

Kazys Kazakevičius, „Lietuvos žinios“2015.09.08 13:45

Vilkų padarytų nuostolių žmonėms iki šiol niekas nekompensuodavo, bet jau nuo kitų metų tai turėtų tapti savivaldybių prievole.

Vilkų padarytų nuostolių žmonėms iki šiol niekas nekompensuodavo, bet jau nuo kitų metų tai turėtų tapti savivaldybių prievole, rašo „Lietuvos žinios“.

Tokia prievolė numatyta Aplinkos ministerijos ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto (AAK) parlamentui pateiktose įstatymų pataisose. Lėšų turėtų atsirasti nuo 30 iki 70 proc. padidinus savivaldybėms atitenkančią dalį mokesčių, kuriuos sumoka medžiotojai už medžiojamų gyvūnų išteklius. Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos įstatymo pataisos – tik dalis visų su medžiokle susijusių įstatymų pataisų paketo, kurį Seime ketinama svarstyti jau kitą savaitę.

Ėriuką nusitempė vaikui matant

Nuostolius, patiriamus dėl vilkų, ūkininkai jau skaičiuoja dešimtimis tūkstančių litų. Kaip LŽ sakė Vilkaviškio rajono Vištyčio apylinkėse su šeima ūkininkaujanti Onutė Kartavičienė, vien praėjusiais metais šie žvėrys išpjovė 20 ėriukų. Vieną dieną jie šešiamečio sūnaus akivaizdoje nusitempė du ėriukus, o po kelių savaičių ūkininkai aptvare nerado dar aštuoniolikos.

O. Kartavičienė neabejoja, kad tai – vilkų darbas. Šeimos sodyba visai netoli miško, tad besibastantys plėšrūnai čia dažni svečiai.

„Ir šią žiemą sniege vis aptikdavome vilkų pėdsakų – ne tik mes, bet ir kaimynai, o vakarais girdime juos kaukiančius“, – kalbėjo O. Kartavičienė. Pasak moters, pernai šie žvėrys papjovė vienų kaimynų veršiuką, kitų – ožį. Ūkininkė teigė bijanti, kad šiemet vilkai gali įsisukti į gyvulių bandas, mat mato juos vaikštinėjančius gerokai didesniais būriais. O. Kartavičienė sakė neskaičiavusi, kiek patyrė žalos, nes nuostolių iki šiol niekas nekompensavo.

Siautėja visoje Lietuvoje

Pastaraisiais metais vilkai siautėja ir Kalvarijos savivaldybės teritorijoje, prie Lenkijos sienos, taip pat Pakruojo, Kauno, Kupiškio, Biržų, Pasvalio, Kaišiadorių, Jurbarko, Švenčionių rajonuose. „Kas bus vasarą, sunku prognozuoti. Juolab kad mūsų rajone šiemet buvo priskaičiuota net 30 vilkų“, – nuogąstavo Biržų rajono merė Irutė Varzienė.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktoriaus Laimučio Budrio teigimu, kol kas nėra duomenų, kiek praėjusiais metais ūkininkai patyrė nuostolių dėl vilkų. Mat nebuvo numatytas šių plėšrūnų padarytos žalos kompensavimo mechanizmas. Yra tik apytiksliai duomenys, o jie rodo, kad 2011 metais vilkai visoje Lietuvoje sudraskė 247 gyvūnus, 2010-aisiais – apie 150.  

„Kai kurios savivaldybės, ūkininkai apie patiriamus nuostolius iki šiol net nepranešdavo. Šiandien jau padaryti pakeitimai žemės ūkio galvijų registre, jame bus žymima, kad gyvulius papjovė laukiniai gyvūnai. Tačiau tendencijos neabejotinai išlieka – vilkų padaroma žala tik didėja“, – aiškino L. Budrys.

Ar daugėja ir miškuose gyvenančių vilkų, kol kas tikslių duomenų nėra. Gamtininkai tik įtaria, kad jų populiacija gausėja. Bet, anot L.Budrio, tikrai kiekviename miške po vilką „nesėdi“. „Kiek iš tikrųjų Lietuvoje yra vilkų, paaiškės tada, kai jie bus galutinai suskaičiuoti. Tai turėjo būti padaryta iki kovo pabaigos, tad netrukus jau turėsime duomenis“, – LŽ sakė departamento direktorius.

Žingsnis į priekį

Vilkaviškio rajono meras Algimantas Antanas Greimas patikino, kad priėmus įstatymų pataisas, kuriomis savivaldybėms tektų prievolė atlyginti žmonėms vilkų padarytą žalą, tai ir bus daroma, nes lėšų Aplinkos apsaugos rėmimo specialiojoje programoje yra. Vilkaviškiečiai šiais metais už medžiojamų gyvūnų išteklius į šią programą numatę surinkti 43 tūkst. litų.

Biržų rajono merė I. Varzienė taip pat tvirtino, kad itin didelių rūpesčių minimos naujos funkcijos savivaldybės administracijai nesukeltų. Mat savivaldybė jau porą metų iš savo kaimo rėmimo programos nuo vilkų nukentėjusiems ūkininkams padengia 40 proc. patiriamų nuostolių. „Įstatymų pataisos, leidžiančios atlyginti vilkų padarytą žalą, yra laukiamos. Vis dėlto tai turėtų būti valstybės reikalas, o ne savivaldybių. Juk žvėrys – valstybės nuosavybė“, – pabrėžė Biržų rajono merė.

Populiariausi