Lietuvoje

2021.09.14 10:55

Opozicijos vienybė bliūkšta – Darbo partija tarė tvirtą „ne“ vienai iš frakcijų

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.09.14 10:55

Sauliui Skverneliui ir dar 12 politikų sukūrus naują frakciją, panašu, baigėsi opozicijos vienybė. Atskilus daliai „valstiečių“, šios frakcijos ir „darbiečių“ yra per mažai, kad būtų išrinktas opozicijos lyderis. Visgi naujų partnerių šios dvi frakcijos, atrodo, neturės, nes Darbo partija nutarė, kad su viena iš opozicinių frakcijų jiems – ne pakeliui.

Praėjusią savaitę 13 opozicijos politikų, vedamų S. Skvernelio, sukūrė naują Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“. Tačiau nors pasiskelbė konstruktyvia opozicija, skubėti formalizuoti santykių su kitomis opozicinėmis frakcijomis jie neskuba.

Sysas: nenorime dirbti su Seimo nariais, kurie negerbia moterų ar pasisako homofobiškai

O ir kitos frakcijos, dirbančios kitoje barikadų pusėje nei valdantieji, susitarti neskuba. Aiškėja, kad Darbo partija nubrėžė raudonas linijas ir su viena iš opozicijos frakcijų nutarė nebendradarbiauti, kad ir kas nutiktų.

Tarė „ne“ Regionų frakcijai

Darbo partijos atstovas Vytautas Gapšys antradienį Seime žurnalistams kalbėjo, kad partijos taryba priėmė sprendimą nerekomenduoti parlamentinei frakcijai eiti į koaliciją opozicijoje su Regionų frakcija.

„Tas sprendimas iš esmės užkerta kelią tolimesnėms deryboms, jeigu tokios būtų, tarp „valstiečių“, „darbiečių“ ir Regionų frakcijos.

Žinote, buvo iš skyrių pasisakymų, buvo įvairių vertinimų, kaip tai atrodytų, bet manau, jog nėra didelė paslaptis ir mūsų istorinė santykių drama iš anksčiau žinoma. Manau, kad viską sudėjus į vieną vietą tos raudonos linijos ir buvo nubrėžtos“, – apie tai, kuo Darbo partijos tarybai neįtiko Regionų frakcija, kalbėjo V. Gapšys.

Jis dėstė, kad šiuo metu reikėtų labai daug kam „apsigalvoti ir pakeisti nuomonę“, kad galėtų vykti opozicijos derybos. Pasak V. Gapšio, kad ir kaip bedėliotum, be socialdemokratų ir Regionų frakcijos „darbiečiai“ ir „valstiečiai“ neturi pakankamai atstovų, kad galėtų vėl rinkti opozicijos lyderį.

„O ir tarp S. Skvernelio ir „valstiečių“ dar yra savų santykių, kurie yra neseniai išsivystę. Manau, kad kuriam laikui tos diskusijos bus sustojusios ir visi pagalvos iš naujo. Ar opozicijos lyderis atsiras? Manau, kad šią sesiją – vargiai“, – aiškino „darbietis“.

Sprendimo nesupranta

Toks Darbo partijos sprendimas atrodo nesuprantamas Regionų frakcijos atstovui Remigijui Žemaitaičiui. Jis kalbėjo, kad dėl to situacija opozicijoje dabar sudėtinga, o daugiausia iš to laimės ne kas kitas, o valdantieji.

„Gal Darbo partija turi įtarimų ir kelia klausimus, ar Regionų frakcija nebendradarbiauja su S. Skverneliu ir socialdemokratais, taip siekdama išrinkti savo opozicijos lyderį? Tai manau, kad taip nereikėtų Darbo partijai nuogąstauti.

Kitas dalykas – tai yra dovana valdantiesiems, nes kai opozicija nesusitaria, tai valdantieji labai gerai jaučiasi“, – dėstė R. Žemaitaitis.

Tiesa, apie tai, kad Darbo partijai kyla klausimų dėl bendradarbiavimo su Regionų frakcija, anot R. Žemaitaičio, buvo aišku ir anksčiau. Dar pavasario sesijoje, pasak jo, Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas pareiškė negalintis palaiminti bendradarbiavimo su Regionų frakcija be partijos tarybos sprendimo.

„Gegužės–birželio mėnesį buvo su Darbo partija susitikimas. Tame pačiame susitikime dalyvavo ir mūsų frakcijos atstovas, ir Darbo partijos atstovas, ir Saulius Skvernelis, tuomet dar nuo „valstiečių“. Jie šnekėjo apie bendrą opozicijos darbą.

V. Uspaskichas informavo, kad jam reikia partijos tarybos pritarimo dėl bendradarbiavimo, tai kreipėsi į tarybą ir va – po trijų mėnesių dabar yra toks sprendimas“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

Politikas tvirtino, kad opozicija privalo susitarti dėl opozicijos lyderio, nes kitu atveju opozicija yra paliekama be atstovo Seimo valdyboje, netenka galimybės užduoti papildomus klausimus per Vyriausybės valandą.

„Jeigu žiūrėtume sveikos politinės logikos prasme, visuose parlamentuose opozicinės partijos kuo skubiau siekia išrinkti opozicijos lyderį ir jį turėti. Tai yra privalomas dalykas. Tai reikia nuleisti ambicijas, jei kas nors jų turi“, – teigė R. Žemaitaitis.

Susitarimo nepasirašys

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas žurnalistams antradienį tvirtino, kad neformalus opozicijos bendradarbiavimas vyksta, tačiau Lietuvos socialdemokratų partija nutarė, kad formalaus susitarimo nepasirašys.

„Mūsų politinė taryba priėmė aiškų sprendimą, kad mes toliau dirbame kaip konstruktyvi opozicija, bet nesijungiame į jokius papildomus opozicinius junginius, nes esmė visų tų junginių yra turėti opozicijos lyderio postą. <...> Bet mes nematome reikiamo skaičiaus frakcijų narių, kurie nebūtų prisišiukšlinę“, – sakė A. Sysas.

Jis teigė, kad socialdemokratai nebrėžia raudonų linijų, tačiau kalbėjo, kad kiekvienoje frakcijoje yra žmonių, kurie prieštarauja socialdemokratų vertybėms. Todėl, anot A. Syso, socialdemokratai nesupranta, kaip su tokiais žmonėmis būtų galima dirbti.

Tiek Regionų, tiek naujojoje S. Skvernelio vadovaujamoje frakcijoje yra buvusių Lietuvos socialdemokratų partijos narių. Visgi A. Sysas teigė, kad ne šie politikai kelia daugiausia klausimų socialdemokratų frakcijai.

„Kalbu apie kitus Seimo narius, kurie pasižymi homofobiškais pasisakymais, negerbia moterų ir t. t.“, – teigė politikas. Sprendimą nesijungti prie opozicinių susitarimų socialdemokratai persvarstytų, anot A. Syso, jei griūtų Vyriausybė ir susiformuotų naujas ministrų kabinetas.

Bendradarbiauti pasiruošę

Naujai susikūrusios Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas S. Skvernelis, paklaustas, ar įmanomas susitarimas su kitomis opozicijos frakcijomis, teigė, kad įmanoma yra viskas, tačiau tokiam žingsniui turi pritarti partijų tarybos. Iš visų opozicinių frakcijų tik vienintelė „Vardan Lietuvos“ neatstovauja politinei partijai.

„Mūsų frakcija pasiruošusi bendradarbiauti ir formaliai, ir neformaliai su visa opozicija“, – tvirtino S. Skvernelis.

Paklaustas apie Darbo partijos sprendimą atsiriboti nuo Regionų frakcijos, S. Skvernelis teigė, kad pirmiausia tai lėmė tam tikri asmeniškumai: „Darbiečiai“ ir „regionai“ – ten, matyt, istoriškai žiūrint atrastume, dėl ko tokie sprendimai yra.

Taip pat yra mūsų frakcija ir kolegos „valstiečiai“. Galbūt dar irgi tos aistros karštos, bet tikiuosi, kad jos nurims, nes mes esame atviri ir su jais bendradarbiauti.“

S. Skvernelis teigė besitikintis, kad jei ir nepavyks opozicijai susitarti formaliai, jie sugebės kartu susitelkti balsavimuose dėl įstatymų projektų.

„Ir tada jau nežiūrėsime, kam patinka Jonas, kam patinka Petras arba kam nepatinka Saulius. Reikia stengtis ir mes dėsime visas pastangas, kad taip ir būtų“, – tvirtino S. Skvernelis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.