Lietuvoje

2021.09.14 10:52

Lietuva prieš 5 Afganistano piliečius: neįsileidžia, nes be dokumentų, advokatė sako, kad jie vėl Lietuvoje

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.09.14 10:52

Tęsiantis diskusijoms dėl penkių Afganistano piliečių, kuriems galioja EŽTT laikinosios apsaugos priemonės – Lietuva įpareigota negrąžinti jų į Baltarusiją – aiškėja, kad Lietuva jų neįsileidžia dėl to, kad jie neturi dokumentų. Tuo metu migrantų advokatė Asta Astrauskienė sako, kad pateikė daugiau informacijos teismui ir jau antradienį tikisi papildomų įpareigojimų Lietuvai, kurios atstovai savo ruožtu irgi kreipėsi į šį teismą. Ji mini, kad afganistaniečiai antradienio ryte esą buvo Lietuvoje, netoli Ignalinos.

Tikina, kad kirto Lietuvos sieną

Nors penkiais migrantais iš Afganistano prisitatantys asmenys tikrai kirto Lietuvos sieną Ignalinos rajone ketvirtadienį, ir buvo susitikę su Lietuvos pasieniečiais, Lietuvos institucijos teigia, kad negalėjo migrantų priimti, nes jie neturėjo asmens dokumentų.

„Kirto neleistinoje vietoje sieną, dokumentų neturėjo, nebuvo galimybės nustatyti tapatybę, todėl vadovaujantis esančia tvarka <...> pasieniečiai įpareigoti nukreipti į kontrolės punktą“, – savaitgalį afganistaniečiams atstovaujančios advokatės Astos Astrauskienės pateiktus vaizdo įrašus komentavo Valstybės sienos apsaugos tarybos atstovas spaudai Giedrius Mišutis.

Tačiau pirmadienį, VSAT vadovas Rustamas Liubajevas ELTAI minėjo, kad Lietuvoje minėtų afganistaniečių šiuo metu nėra.

„Neturime objektyvių duomenų, kad jie Lietuvos Respublikos teritorijoje yra. Iš tikrųjų situacija kartojasi, kokia ji buvo ketvirtadienį. Neturime duomenų, kad jie būtų arba prie valstybės sienos, arba Lietuvos Respublikos teritorijoje. Tai negaliu patvirtinti, mes tokios informacijos neturime“, – sakė R. Liubajevas.

Tuo metu Vidaus reikalų ministerija tvirtina, kad Lietuvos pasieniečių veiksmai nepriimti prieglobsčio prašančių asmenų buvo teisėti.

„Lietuvos pasieniečiai visus asmenis, mėginančius neteisėtai kirsti Lietuvos Respublikos sieną, nukreipia į artimiausią pasienio kontrolės punktą ir pateikia reikalingą informaciją, migrantams suprantama kalba. Šiuo metu nėra objektyvių duomenų, kad 5 Afganistano piliečiai yra Lietuvoje, mūsų šalies atsakingos institucijos pateiks EŽTT informaciją susijusia su šiuo įvykiu ir prašys panaikinti laikinąsias apsaugos priemones. Pažymėtina, kad EŽTT sprendime nėra įpareigojimo Lietuvai įleisti Afganistano piliečius į Lietuvos teritoriją“, – atsakyme LRT.lt teigia VRM.

Ką įpareigoja EŽTT?

EŽTT sprendimo viešame komentare minima, kad „pareiškėjai neturėtų būti stumiami į Baltarusiją, jei jie jau yra Lietuvos teritorijoje“.

Pilnas dokumentas, pasak Lietuvos Vyriausybės atstovės EŽTT Karolinos Bubnytės-Širmenės, taip pat nurodo, kad teismas neįpareigoja Lietuvos priimti afganistaniečių. Šis dokumentas nėra viešas, LRT.lt paaiškino K. Bubnytė-Širmenė.

Pasiteiravus, kodėl tuomet Lietuva kreipiasi į teismą papildomai, ji nuo komentarų susilaikė, motyvuodama tuo, kad šiuo metu rengiama ir tikrinama medžiaga Lietuvos kreipimuisi į EŽTT.

VRM aiškinimu, VSAT neturi objektyvių duomenų, ar sieną kirsti bandantys žmonės yra tie, kuriais prisistato.

„Kai į oro uostą, į Vilnių, atskrenda asmuo ir neturi reikiamų dokumentų, jis yra grąžinamas, nors tarsi geografiškai jis yra Lietuvoje. Taip ir šiuo atveju, kol kas VSAT neturi objektyvių duomenų, kad afganistaniečiai būtų Lietuvoje, o prašyti prieglobsčio reikėtų pasienio kontrolės punktuose arba pagal Užsieniečių teisinės padėties 67 straipsnį ambasadose ar konsulinėse atstovybėse“, – aiškino VRM.

Dokumentų klausimas

Iš A. Astrauskienės pateiktos vaizdo medžiagos matyti, kad pasieniečiai ir migrantai Lietuvoje susitiko pasienyje prie Ignalinos. Iki Pūškų užkardos nuo ten yra 16–18 kilometrų atstumas.

G. Mišučio teigimu, nurodyta vieta, kur eiti ir pateikti prieglobsčio prašymus, buvo „labai arti, ranka paduoti“, todėl keista, kad migrantai keliavo per žaliąją juostą.

Pirmadienį kalbinta A. Astrauskienė sakė, kad migrantai gali būti įleisti, nes esą jie turi pasų kopijas, kurias taip pat turi ir ji.

G. Mišutis patvirtino, kad į Lietuvą bandę patekti asmenys parodė pasų nuotraukas telefone, tačiau to nepakanka. Vis tik, priminė jis, net jei ir asmenys bandytų patekti į Lietuvą su pasais ir tai tikrai būtų tie afganistaniečiai, kuriuos mini EŽTT, VSAT laikosi pozicijos, kad Lietuva jų priimti neprivalo, jie turėtų keiptis į artimiausią kontrolės postą.

A. Astrauskienės teigimu, sieną bandantys kirsti asmenys yra atstumiami tai vienos, tai kitos valstybės pareigūnų. Ji informavo, kad vyrų būklė blogėja, vienam jų sušlubavo sveikata, baigiasi vanduo, telefonų baterijos ir maistas, kitam suplyšo batai. Advokatė sako, kad asmenys nuo praėjusios savaitės pėsčiomis iš viso keliavo 58 valandas, o šiuo metu vėl yra Lietuvoje, čia praleido naktį iš pirmadienio į antradienį.

„Mes pateikėme papildomą prašymą EŽTT, mūsų paprašė pateikti papildomų įrodymų <...> Tikimės, kad teismas rytoj [antradienį – LRT.lt] priims kažkokį sprendimą“, – sakė ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.