Lietuvoje

2016.09.26 18:52

Buvusio LKF generalinio sekretoriaus M. Balčiūno byla paskirta naujai prokurorei

BNS2016.09.26 18:52

Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) buvusio generalinio sekretoriaus Mindaugo Balčiūno byloje nebeliko kaltinimą palaikančios Panevėžio apygardos prokurorės Aurelijos Gališanskytės.

Tiek pati prokurorė, tiek valstybės kaltintojos pakeitimą inicijavusi Generalinė prokuratūra šio sprendimo nušalinimu nuo bylos nevadina.

„Prokurorės pakeitimas susijęs su tuo, kad ikiteisminiame tyrime buvo nustatyta taisytinų vietų prokurorės darbe. Tam, kad nekiltų niekam abejonių dėl objektyvumo teismo procese, buvo padarytas pakeitimas“, – BNS sakė Generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė. Be to, keičiant prokurores, buvo įvertintas ir racionalumo aspektas – A. Gališanskytė iš Panevėžio vykdavo į Vilniuje vykstančią bylą.

Pirmadienį Vilniaus apygardos teisme vykusiame teismo posėdyje kaltinimą M. Balčiūno ir dar aštuonių kaltinamųjų byloje palaikė Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorė Vilma Vidugirienė.

Prokurorė A. Gališanskytė sakė, kad praeitą savaitę žodžiu buvo informuota apie šį Generalinės prokuratūros sprendimą. Ją informavo Panevėžio apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė Nida Grunskienė.

„Buvo pavesta perduoti visą su byla susijusią medžiagą, aš tai įvykdžiau. Įsakymai yra nekvestionuojami, jie yra vykdomi, žodiniai nurodymai vykdomi kaip ir rašytiniai“, – BNS sakė prokurorė.

Ji pažymėjo, kad bylos ikiteisminio tyrimo metu teismas kelis kartus nagrinėjo proceso dalyvių skundus ir niekada neišreiškė abejonių dėl jos šališkumo.

„Visi skundai buvo atmesti, buvo nuspręsta, kad aš, kaip bylą kontroliuojanti prokurorė, esu nešališka“, – BNS sakė A. Gališanskytė.

A. Gališanskytei buvo paskirta tarnybinė nuobauda už esą neteisėtą įtarimų sulaukusios teisininkės baudžiamąjį persekiojimą. Teisininkei byla buvo nutraukta, ji nėra teisiama. Prokurorės darbo patikrinimas buvo atliktas ir pagal kaltinamojo M. Balčiūno skundą, tačiau šiuo atveju pažeidimų nustatyta nebuvo.

„Palaukim teismų sprendimų, kai bus išnagrinėtas skundas dėl generalinio prokuroro įsakymo, kuriuo man buvo skirta nuobauda“ , – BNS sakė A. Gališanskytė.

Bylą dėl nuobaudos skyrimo šiai prokurorei spalio 5 dieną ketina nagrinėti Vilniaus apygardos administracinis teismas. Posėdis tikriausiai vyks už uždarų durų, nes byla susijusi su ikiteisminio tyrimo medžiaga. 

M. Balčiūnas nuolat stengėsi pašalinti iš proceso prokurorę A. Gališanskytę. Birželį kaltinamasis žurnalistams teigė, jog nustebo teisme ją išvydęs.

„Kaltinimai nekinta nuo pirmos dienos, kai buvo ponia A. Gališanskytė, sakykim, sukurpus visą tą pradžią. Tai ji bando išlaikyti. Labai buvau nustebęs vėl ją čia pamatęs šiandien. Tai, visų pirma, Generalinės prokuratūros negerbimas. Kaip žinia, iš jos byla yra atimta, jai pažemintas kvalifikacinis rangas, skirtas griežtas papeikimas. Tai buvo padaryta praeitų metų spalio 20 dieną ir nuo tos dienos byla nė žingsniu nėra paėjusi į priekį“, – tada žurnalistams sakė M. Balčiūnas.

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį pradėjo nagrinėti M. Balčiūno ir kitų kaltinamųjų bylą, susijusią su pasirengimu Lietuvoje vykusiam Europos vyrų krepšinio čempionatui 2011 metais. Visi kaltinamieji kaltę neigia, tačiau žada duoti parodymus.

Prokuratūros duomenimis, eidamas LKF generalinio sekretoriaus pareigas M.Balčiūnas susitarė su federacijos vyr. finansininke ir vykdomąja direktore, kad federacijos vardu būtų surašyti tikrovės neatitinkantys darbų atlikimo – perdavimo aktai bei kiti į oficialią apskaitą įtraukti suklastoti finansiniai dokumentai bei sąskaitos apie neva Panevėžio savivaldybei LKF suteiktas paslaugas.

Ikiteisminio tyrimo, kurį atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnai, duomenimis, Panevėžio miesto savivaldybės lėšos galėjo būti apgaule bei klastojant dokumentus užvaldytos LKF naudai ir vėliau panaudotos bendrovės „Via Unica“ viešbučio „Romantic“ rekonstrukcijai. Šio viešbučio vadovė Dalia Kuklierienė kaltinama papirkimu – įtariama, kad ji kaip kyšį M.Balčiūnui davė televizorių.

Kaip įtariama, siekdami savo tikslų, kaltinamieji įtikino Panevėžio miesto tarybą pakeisti sprendimą dėl biudžeto lėšų paskirstymo, numatant naują programą, kuriai įgyvendinti reikėtų pirkti LKF paslaugas.

Priimant šį sprendimą manyta, kad šios lėšos bus panaudotos įgyvendinant naują Europos vyrų krepšinio čempionato populiarinimo Panevėžyje programą. Pagal ją Panevėžyje penkerius metus turėjo vykti įvairios krepšinio rungtynės, stovyklos, seminarai, kiti renginiai. Pristatant šią programą tikėtasi, kad Panevėžio miestas visą šį laikotarpį turės naudos, nors iš tikrųjų už šiuos pinigus norėta rekonstruoti minėtą viešbutį.

Taip pat nustatyta, kad iš viso kaltinamieji esą tokiu būdu LKF naudai užvaldė 687,847 tūkst. eurų, iš jų daugiau nei 80 proc. panaudota viešbučio rekonstrukcijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt