Lietuvoje

2016.09.26 07:20

Bosnijoje ir Hercegovinoje baiminamasi naujo etninio konflikto

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.09.26 07:20

Bosnijoje ir Hercegovinoje esančios Serbų respublikos gyventojai sekmadienį dalyvavo referendume, kuriame buvo klausiama, ar išsaugoti šio regiono nacionalinę šventę – Respublikos dieną.

Ją Bosnijos serbai švenčia sausio 9-ąją, kai 1992-ais metais pasiskelbė nepriklausomybę nuo Bosnijos. 

Šis sprendimas įvelė šalį į trejus metus trukusį konfliktą, nusinešusį daugiau nei šimto tūkstančių žmonių gyvybes ir dar du milijonus palikusį be namų.

Nors Bosnijos ir Hercegovinos konstitucinis teismas sako, kad šis referendumas yra neteisėtas, o jį kritikuoja Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga ir net dalinę autonomiją turinčios Serbų Respublikos pagrindinė sąjungininkė, Serbija, tačiau regiono vadovas, kuris ir sušaukė šį referendumą, Miloradas Dodikas sakė, kad rezultatai bus geri, nes atmosfera rinkimų apylinkėse džiugi. 

Atėjęs balsuoti M. Dodikas taip pat pareiškė, kad tai pirmas žingsnis į 2018, kai Serbų Respublika sieks tapti nepriklausoma valstybe.  

„Mums šis referendumas yra šventė. Žmonės eina ir balsuoja. Mane pasiekė informacija, kad visoje Serbų Respublikoje žmonės šį balsavimą supranta kaip šventę. Manau, kad visi argumentai už ir prieš buvo demokratinio proceso dalis, tačiau dabar tai jau nesvarbu. Dabar svarbiausia švęsti sausio 9-ąją. Kaip matote, visa Serbų Respublika yra taiki ir tyli ir bus tokia iki dienos pabaigos“, – kalbėjo M. Dodikas.

Bosnijos ir Hercegovinos konstitucinis teismas išaiškino, kad šis referendumas yra neteisėtas. Jis net atšaukė jį, tačiau M. Dodikas ignoravo šį sprendimą ir referendumą vis tiek sušaukė. 

Jame dalyvavo apie milijoną gyventojų. Pagal konstitucinį teismą  sausio 9-iosios šventė pažeidžia kitų tautybių gyvenančių Bosnijoje ir Hercegovinoje orumą, nes primena apie saubingus karus, kurie pareikalavo šimto tūkstančių žmonių gyvybių. 

Etniniame konflikte buvo ir karo nusikaltimų bei genocido. Musulmonams ši data primena Srebrenicos žudynes, per kurias buvo nužudyta aštuoni tūkstančiai musulmonų vyrų ir berniukų. 

Šio referendumo rezultatai nebus pripažinti, tačiau baiminamasi, kad jis gali išprovokuoti naują etninį konfliktą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt