Naujienų srautas

Lietuvoje2016.09.26 09:54

Seime įvyko konferencija, skirta 75-osioms žydų genocido metinėms

Minint Holokausto Lietuvoje 75-metį, Seime vyksta konferencija „Gelbėję Lietuvos žydus, gelbėję Lietuvos garbę“. Už žydų gelbėjimą Pasaulio teisuoliais pripažinti beveik 900 lietuvių. 

Konferencijoje dalyvavo Holokaustą tiriantys istorikai. Iš Hamburgo atvykęs daktaras Joachimas Tauberis sako norintis paneigti mitą, kad visi Lietuvos žydai buvo bolševikai, sveikino Raudonosios armijos įsiveržimą ir gausiai dirbo sovietų sąjungos represinėse saugumo struktūrose. Lietuvos istorikai pripažįsta, kad šis mitas prisidėjo prie antisemitizmo Lietuvoje.

„Mes turim šaltinių, kad iš esmės tai yra mitas. Lietuvos komunistų partijoje žydų buvo maždaug 16 proc., rusai sudarė maždaug 30 proc. ir visi kiti, aišku, buvo lietuviai. Mano pranešimo tema – bandymas paneigti mitą, jog žydai palaikė Sovietų sąjungą“, – teigė istorikas.

Mokslininkai aiškinasi kodėl atsirado toks mitas.

Vokietijoje dirbančio istoriko teigimu dėl tokio mentaliteto, kad žydai yra išdavikai ir sovietų sąjungos kolaborantai 1941 metų birželį nacių Vokietijai užpuolus Sovietų sąjungą ir Lietuvoje prasidėjus sukilimui, paskelbusiam apie nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimą ir Laikinosios Vyriausybės sudarymą nuo pirmų minučių žydai tapo sukilimo aukomis.

 „Žinot, jei kalbama bendrai apie Holokaustą, tai mes matom kelis regionus, kur holokaustas reiškėsi ypač brutaliai, tai ne vien Lietuva ir Latvija, bet ir Rytų Lenkija ir tai yra tos teritorijos, kurios pirmiau buvo užimtos sovietų, o vėliau buvo užimtos nacių. Ir, žinot, kai vyksta dvi okupacijos, žmonės visą laiką ieško, o kas dėl to kaltas, ir, mano galva, viena iš Holokausto paaiškinimo priežasčių yra grynai psichologinė – kada ieškoma kaltų paprastai yra surandamas pats silpniausias, kuris negali apsiginti, o čia prisideda ir vokiečių stipriai skleidžiama propaganda apie žydus komunistus“, – teigė Lietuvos istorijos instituto istorikas Alvydas Nikžentaitis.

Per Antrąjį pasaulinį karą naciai Lietuvoje, dažnai padedami lietuvių kolaborantų, išžudė 90 proc. iš maždaug 200 tūkst. Lietuvos žydų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi