Lietuvoje

2013.04.04 08:57

D. Grybauskaitė: Lietuva pasirengusi pagreitinti Turkijos derybas dėl stojimo į ES (nuotraukos)

ELTA 2013.04.04 08:57

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Lietuva pirmininkavimo Europos Sąjungai (ES) metu stengsis, kad Turkijos derybos dėl narystės Europos Sąjungoje pagreitėtų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Lietuva pirmininkavimo Europos Sąjungai (ES) metu stengsis, kad Turkijos derybos dėl narystės Europos Sąjungoje pagreitėtų.

„Lietuva, pirmininkaudama Europos Sąjungai kitą pusmetį, yra pasirengusi ne tik atverti, bet ir pagreitinti derybų procesą. Tokios galimybės politinės tikrai yra“, – trečiadienį po susitikimo su Turkijos prezidentu Abdulah Gulu sakė Prezidentė.

Valstybės vadovės teigimu, Lietuvos pirmininkavimo metu turėtų būti galima atidaryti vieną ar du derybų straipsnius.

„Bet turbūt ne tie atidaromi straipsniai yra svarbūs. Svarbu, kad Europai Turkija reikalinga ir kol kas Turkijai reikalinga Europa. Sakau „kol kas“ todėl, kad labai svarbu, kad šie procesai neužsitęstų per ilgai, todėl ir Europa keičiasi, keičiasi ir Turkija, keičiasi ir geopolitinė situacija visame regione“, – sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentė pažymėjo, kad Lietuvą ir Turkiją sieja ir istoriniai ryšiai, ir rezultatyvi šiandiena. Valstybės vadovė prisiminė, kad Turkija viena pirmųjų pripažino atkurtos Lietuvos nepriklausomybę, atidarė ambasadą, kaip NATO narė padeda ginti oro erdvę.

Santykius su Turkija D. Grybauskaitė apibūdino kaip „geriausius“ ir pažymėjo, kad Turkijos delegacijos vizito Lietuvoje metu bus pasirašytas susitarimas dėl Turkijos prisijungimo prie „Vikingo“ geležinkelių projekto, sutartis pasirašys ir verslininkai bei Turkijos ir Lietuvos nacionaliniai transliuotojai.

„Turkija – viena iš regiono lyderių. Ji labai svarbi ir Europos Sąjungai, ir mums kaip NATO partnerė“, – sakė D. Grybauskaitė.

Pasak D. Grybauskaitės, derybos dėl Turkijos stojimo į ES gali būti atnaujintos dar birželį, Airijai nebaigus pirmininkavimo.

D. Grybauskaitė sakė nemananti, kad Kipro problemos išsprendimas yra būtinas Turkijos deryboms dėl stojimo į ES.

„Nemanyčiau, kad dabartinėje situacijoje Kipras vienokiu ar kitokiu metu mėgintų blokuoti derybų procesą. Manau atvirkščiai – dabar yra daug kitų problemų, ir visa Europa ir Turkija yra pasirengusios Kiprui padėti. Tokiame fone neturėtų būti kliūčių derybų proceso paspartinimui tarp Europos ir Turkijos“, – pažymėjo valstybės vadovė.

Turkijos prezidentas A. Gulas pažymėjo, kad Turkija – labai didelė valstybė, o didelių šalių stojimo procesas į ES, anot jo, visada būna skausmingas. Turkijos vadovas išreiškė viltį, kad Lietuvos pirmininkavimo ES metu bus atidaryti nauji derybų skyriai. Prezidentas A. Gulas priminė, kad, net jeigu derybų procesas būtų sėkmingai baigtas, Turkijos dar laukia referendumas.

„Svarbu palaikyti šio proceso gyvybingumą ir šį procesą sėkmingai baigti, bet galiausiai, jeigu derybos bus sėkmingai baigtos, narystė netampa automatine, nes šis klausimas bus sprendžiamas referendumo būdu, o Turkijos žmonės gali turėti įvairių nuomonių. Tačiau tai yra ateities klausimas, o šiuo metu mums rūpi sėkmingai baigti derybų procesą“, – sakė A. Gulas.

Turkijos prezidentas padėkojo Lietuvai už paramą šios šalies derybų dėl stojimo į ES procese.

„Mums be galo malonu, kad jūs mus remiate, ir mes esame įsitikinę, kad jūs ir toliau mus remsite, ypač jūsų pirmininkavimo metu“, – sakė A. Gulas.

Turkijos vadovas taip pat prisiminė praeitį – kad Lietuva ir Turkija pasirašė draugystės sutartį dar 1930 m.

„Turkija buvo ištikima šiai sutarčiai. Turkija niekada nepripažino Lietuvos okupacijos ir aneksijos, ir po to, kai Lietuva atkūrė savo nepriklausomybę, mes iš karto įsteigėme ambasadą Vilniuje“, – sakė Turkijos prezidentas.

A. Gulas prisiminė bendravęs su D. Grybauskaite, dar kai buvo užsienio reikalų ministras ir gyrė Lietuvos vadovę už jos patirtį, kuri, pasak jo, bus labai naudinga Lietuvai pirmininkaujant ES.

Taip pat A. Gulas pabrėžė ketvirtadienį planuojamo pasirašyti susitarimo dėl „Vikingo“ traukinio svarbą.

„Abi šalys turės geresnę prieigą prie didesnio geografinio arealo. Turkija yra svarbioje geografinėje padėtyje – esame arti Persijos įlankos, prie Azijos, esame svarbus susisiekimo mazgas. Stambule mes greitai baigsime statyti povandeninį transporto tunelį, tai taip pat svarbi jungtis“, – kalbėjo A. Gulas.