Lietuvoje

2021.09.09 14:57

Didėja krizių centrų finansavimas: kas ir kokias paslaugas gali juose gauti?

LRT.lt2021.09.09 14:57

Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. savivaldybėse veikė 61 krizių centras bei laikino apgyvendinimo įstaiga motinoms ir vaikams. Juose buvo 1065 vietos. Per ketverius metus, nuo 2017-ųjų, šalyje padaugėjo 15 krizių centrų ir 291 vieta juose. Kasmet paslaugas Krizių centruose gauna vis daugiau žmonių, pavyzdžiui, pernai jos buvo suteiktos kiek daugiau nei 2600 asmenų, o 2017 m. – per 1 500 žmonių.

„Svarbiausia, kad žmonės, atsidūrę sudėtingoje gyvenimiškoje situacijoje, nebijotų kreiptis į krizių centrą. Čia dirbantys specialistai yra išties profesionalūs ir suteiks reikalingą pagalbą arba padės ją surasti kitur. Visoje Lietuvoje plečiasi krizių centrų tinklas, finansavimas didėja, paslaugos ne tik tampa labiau prieinamos, bet ir tiksliau atliepia mūsų žmonių poreikius“, – kalbėjo ministrė Monika Navickienė, lankydamasi Trakų savivaldybėje įsikūrusiame Paramos šeimai ir vaikams centre.

Krizių centruose teikiamos paslaugos, padedančios žmogui išgyventi krizę ir ją įveikti: ugdomi socialiniai įgūdžiai, jie palaikomi ar atkuriami, teikiamos būtinosios paslaugų – asmens higienos, buitinės ir kt., asmeniui ar šeimai padedama atkurti savarankiškumą, prarastus socialinius ryšius ir padėti integruotis į visuomenę, laikino apgyvendinimo, jei asmuo ar šeima dėl patirto smurto, prievartos, nustatyto vaiko apsaugos poreikio ar kitų priežasčių negali naudotis savo gyvenamąja vieta.

Krizių centrų plėtra yra planuojama ir 2021-2027 metais, jie bus finansuojami Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Numatoma skirti finansavimą nestacionarių, bendruomeninių paslaugų infrastruktūros socialinę riziką patiriantiems ir socialiai pažeidžiamiems asmenims, pavyzdžiui, krizių ir specializuotos pagalbos centrai vaikams, šeimoms, nusikaltimų aukoms ir kt.

Už socialinių paslaugų teikimo savo teritorijos gyventojams užtikrinimą atsakingos savivaldybės.

Intensyvi krizių įveikimo pagalba

Gali būti teikiama ir intensyvi krizių įveikimo pagalba. Šiuo atveju padeda socialiniai darbuotojai, individualios priežiūros personalas, psichologai ir kiti specialistai.

Intensyvios krizių įveikimo pagalbos paslaugos gavėjais gali būti: vaikai, kuriems nustatyta laikinoji priežiūra, kiti tos šeimos vaikai kartu; socialinę riziką patiriantys vaikai ir jų šeimos; socialinę riziką patiriantys suaugusieji; socialinę riziką patiriančios šeimos; vaikai, likę be tėvų globos, vaikai (nuo 16 m.) ir sulaukę pilnametystės (iki 24 m.) asmenys, kuriems buvo teikta socialinė globa (rūpyba) ar kurie gyveno socialinę riziką patiriančiose šeimose; smurtautojai; iš pataisos įstaigų paleisti asmenys, nuo kurių paleidimo iš pataisos įstaigos dienos praėjo ne daugiau nei 12 mėn.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt