Lietuvoje

2016.09.22 19:33

D. Grybauskaitė JT šalių lyderius ragino stiprinti moterų vaidmenį sprendžiant krizes

LRT.lt2016.09.22 19:33

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį 71-uosiuose Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos debatuose šalių lyderius paragino stiprinti moterų vaidmenį sprendžiant tarptautines krizes.

„Visiems didžiausiems šiandienos iššūkiams įveikti – pradedant migracija, terorizmu, kariniais konfliktais ir baigiant klimato kaita – būtinas aktyvus moterų vaidmuo. Tik sudarydami lygias galimybes moterims priimti svarbiausius politinius ir verslo sprendimus, siekti kokybiško išsilavinimo, stiprindami moterų apsaugą nuo smurto ir diskriminacijos, užtikrinsime, jog pasaulio ateitis bus darni“, – sakė prezidentė.

Šalies vadovė atkreipė pasaulio lyderių dėmesį į skurstančių moterų padėtį. Pasak D. Grybauskaitės, skurdo feminizacija turi baigtis. Nors skurdas pasaulyje paveikia daugelį žmonių, išvaduoti moteris iš skurdo yra gerokai sunkiau. Įsišaknijusi diskriminacija ir stereotipai neleidžia moterims pasinaudoti ekonominėmis galimybėmis. Dėl to skursti pasmerkiamos ištisos šeimos.

Jungtinių Tautų duomenimis, moterims visame pasaulyje yra sunkiau gauti paskolą verslui, o už tą patį darbą jos yra atlyginamos vidutiniškai 24 proc. mažiau. Lietuvoje praėjusiais metais vidutinis moterų darbo užmokestis per mėnesį tesiekė 84,5 proc. vidutinio vyrų darbo užmokesčio.

Skurdas yra ne tik besivystančių šalių problema, todėl socialinės atskirties mažinimas turi išlikti kiekvienos valstybės prioritetu.  Europoje labiausiai skursta vienišos motinos ir senyvo amžiaus moterys, o Lietuvoje su skurdo rizika susiduria beveik 30 procentų vyresnių nei 65 metų amžiaus moterų.

Savo kalboje D. Grybauskaitė akcentavo ir švietimo reikšmę skatinant pasaulio vystymąsi. Šalies vadovės teigimu, išsilavinimas yra daugelį durų atveriantis raktas, tačiau iš 750 milijonų neraštingų pasaulio suaugusiųjų net du trečdaliai yra moterys. Teroristinės organizacijos, tokios kaip ISIS ir „Boko Haram“, degina mokyklas ir žudo mokytojus, siekdamos sutrukdyti moterims tapti savarankiškomis. Todėl prezidentė paragino pasaulio lyderius užtikrinti mergaičių ir moterų saugumą bei lygias galimybes vyrams ir moterims įgyti nemokamą kokybišką išsilavinimą.

Lietuva aktyviai dalyvauja įgyvendinant darnaus pasaulio vystymosi darbotvarkę. Mūsų šalis prisideda prie tarptautinės paramos skurdžiausioms pasaulio valstybėms, vykdo vystomojo bendradarbiavimo projektus, kurie ne tik padeda kurti saugią ir demokratišką kaimynystę Lietuvai, bet ir skatina moterų teisių apsaugą mūsų regione. Praėjusiais metais Lietuvos parama pasaulio vystymuisi siekė daugiau kaip 43 milijonus eurų.