Lietuvoje

2021.09.13 05:30

Kur visi pešasi, kažkas vis tiek laimi: ar tai – socialdemokratai?

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.09.13 05:30

„Tas reitingas yra tuščias, remiasi tik prekiniu ženklu“, – interviu portalui LRT.lt Lietuvos socialdemokratų partijos vertinimą komentavo sociologas Vladas Gaidys. Patys socdemai su tokia nuomone nesutinka ir teigia, kad teikė daug naudingų pasiūlymų, sunkiai dirbo ir jų atstovai savivaldoje. Visgi portalo LRT.lt kalbinti ekspertai sakė, kad teikti siūlymus opozicijoje yra sudėtinga, o kortas maišo ir naujai susikūrusi nuo „valstiečių“ atskilusi frakcija.

Rugpjūčio viduryje pasirodę partijų vertinimo reitingai parodė tai, kas buvo seniai matyta – į pirmą poziciją iškopė socialdemokratai, surinkę 15,9 proc. gyventojų palaikymą. Visgi visuomenės apklausą atlikusios bendrovės „Vilmorus“ vadovas V. Gaidys sakė manantis, kad toks reitingas yra tuščias, lemtas rinkėjų nepasitenkinimo tiek esančia, tiek buvusia valdžia.

„Yra toks vakuumas politinėje scenoje ir žmonės ieško, už ką dar būtų galima balsuoti. Vieni nepatinka dėl skiepų, kiti nepatinka, nes alkoholio ribojimus įvedė. O socialdemokratai – neutralūs. Manau, tai yra tuščias reitingas. Tai hipotezė. Bet gal aš ko nors nematau“, – komentavo V. Gaidys ir pridūrė, kad socialdemokratams gelbsti stiprus prekės ženklas – tiek pačios partijos, tiek jos pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės.

Tačiau ilgametis socialdemokratas Juozas Olekas su tokiu sociologo vertinimu kategoriškai nesutinka. Europarlamentaras tvirtino – socialdemokratai pateikė daug naudingų pasiūlymų ir žmonės tai įvertino.

Yra toks vakuumas politinėje scenoje ir žmonės ieško, už ką dar būtų galima balsuoti.

V. Gaidys

„Žmonės mato, ką socialdemokratai siūlo, o siūlo tikrai nemažai. <...> Žmonės atsiliepia į mūsų siūlymus ir matymą, kaip su iškilusiomis problemomis nesusitvarko dabartiniai valdantieji“, – tvirtino J. Olekas, neseniai siekęs tapti socialdemokratų vedliu.

Tačiau Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Andžejus Pukšto kalbėjo, kad sudėtinga iš partijos reikalauti veiksmų, kai ji dirba opozicijoje. O socialdemokratai jau antrą kadenciją yra opozicine partija.

„Opozicija yra opozicija. Čia, ko gero, labiau yra dabartinės politinės dėlionės atspindys. Ko gero, tai byloja apie tam tikrą nepasitenkinimą dėl dabartinės Vyriausybės darbų“, – komentavo politologas.

A. Pukšto taip pat dėstė, kad reitingo augimui įtakos turėjo ir naujoji pirmininkė bei tai, kad ji prie savęs išlaikė tokius žinomus partijos veidus, kaip Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius.

Politologė: reitingas – ne darbo pasekmė

Klaipėdos universiteto (KU) politologė Gabrielė Burbulytė portalui LRT.lt sakė visiškai sutinkanti su V. Gaidžio mintimi apie tuščią socialdemokratų reitingą: „Šita pačios partijos ar partijos lyderės reitingo aukštuma tikrai nėra darbo pasekmė. Tai alternatyva žmonėms, kurie sako, kad jie „nesusitepę“.

Jie valdžios paskutiniu metu daug neturėjo, į partijos pirmininko kaitą plačioji visuomenė galbūt labai neįsigilino. Tikrai pritarčiau, kad tai kol kas yra tuščias reitingas, ir šiuo metu jis yra toks dėl to, kad aplink verda košė.“

Pasak politologės, šiuo metu į socialdemokratus pažiūrėję žmonės mato, kad kol kas jų gretose yra ramu, palyginti su tuo, kas dedasi aplinkui, tad ir duoda jiems pliusiuką.

Kaip kalbėjo ekspertė, rudenį ant Seimo narių stalų guls keletas klausimų, dėl kurių ne vienai partijai teks labai stipriai apsispręsti. Vienas tokių klausimų – Partnerystės įstatymas.

G. Burbulytė priminė, kad savo rinkimų programoje socialdemokratai yra įrašę, jog sieks partnerystės įteisinimo Lietuvoje: „Jeigu socialdemokratai elgsis pagal ją, tai jie turėtų pritarti Partnerystės įstatymui. Matome, kad per paskutinį balsavimą ne visi pritarė. Tai kaip jie elgsis ne tik šituo, bet ir kitais klausimais? Ką jie rinksis palaikyti?“

Tikrai pritarčiau, kad tai kol kas yra tuščias reitingas, ir šiuo metu jis yra toks dėl to, kad aplink verda košė.

G. Burbulytė

Anot politologės, socialdemokratų vertinimą lems ir tai, kaip ir dėl ko jie kritikuos valdančiąją daugumą, taip pat ir kokia bus jų pozicija prezidento atžvilgiu.

„Atsižvelgiant į tai, kaip socialdemokratai elgsis vienu ar kitu klausimu, manau, tas reitingo tvarumas ir išryškės“, – sakė ekspertė.

Nauja pirmininkė – naujas ir reitingas

Prieš keturis mėnesius socialdemokratai išsirinko naująją pirmininkę – Europos Parlamento narę Viliją Blinkevičiūtę. Nuo tada partijos reitingas pradėjo kilti iš žemumų, į kurias buvo nukritęs po 2020-ųjų Seimo rinkimų, kuriuose socdemai pademonstravo prasčiausią rezultatą per 30 metų. Kilo ir pačios V. Blinkevičiūtės reitingas – daugiau nei dešimtmetį EP dirbanti V. Blinkevičiūtė iškopė į populiariausių politikų trejetuką.

„Labai sunku pasakyti, kas būtų, jeigu būtų, bet mes džiaugiamės, kad tiek partijos, tiek pirmininkės reitingas yra aukštas“, – paklaustas, ar partijos reitingas būtų kilęs, jei nebūtų pasikeitusi vadovybė, svarstė J. Olekas.

Anot politiko, dar prieš partijos pirmininko rinkimus vyko diskusija dėl partijos atsinaujinimo idėjų. Tad, J. Oleko teigimu, vykusios diskusijos ir kylantis reitingas „rodo gerą sinergiją“. Europarlamentaras sakė esąs įsitikinęs, kad partijos reitingai kils ir toliau.

VDU politologas A. Pukšto kalbėjo, kad V. Blinkevičiūtės stojimas prie partijos vairo ir tinkamos komandos subūrimas turėjo įtakos tam, kaip keisis partijos reitingai.

„V. Blinkevičiūtės atėjimas, be abejo, buvo tas variklis, dėl kurio socialdemokratai nuėjo į priekį“, – sakė politologas.

Paklaustas, ar tai reiškia, kad Gintautas Paluckas buvo veiksnys, lėmęs žemą socialdemokratų vertinimą, A. Pukšto komentavo: „Taip, deja, bet rezultatai rodo būtent tai. Vis tiek V. Blinkevičiūtė žmonėms yra atpažįstama. Ko gero, partija įgavo politinį garvežį ir rinkėjas to politinio garvežio labai laukė.“

Kalbėdamas apie socdemų reitingų stabilumą, A. Pukšto svarstė, kad kai Lietuva susiduria ne tik su pandemija, bet ir su migrantų krize, prognozuoti, kaip gali kisti reitingai, sudėtinga. Tiesa, jis teigė, kad sudėtingose situacijose labiau krenta pasitikėjimas ne opozicija, o valdančiaisiais ir Vyriausybe.

„Kitas dalykas dėl partinės dėlionės, kas čia įvyko. Jeigu dalis rinkėjų nematys alternatyvos aptrupėjusioje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijoje arba tarp tų, kurie nuo šios partijos atskilo, <...> galima tikėtis, kad artimiausiu metu tas reitingas kils. Bet turėkime omenyje, kad rinkimai dar yra tolokai, dar treji metai, tad nebūtinai tai reiškia, kad jie išlaikys tuos reitingus“, – aiškino A. Pukšto.

Pati V. Blinkevičiūtė šeštadienį vykusiame socialdemokratų tarybos posėdyje kalbėjo, kad augantį pasitikėjimą partija lėmė aktyvus partijos atstovų darbas regionuose, kaip ir Seime dirbančių socdemų veikla.

„Ir jis auga visų mūsų dėka, todėl, kad aktyviai dirba ir mūsų merai, vicemerai, tarybų nariai, mūsų bičiuliai ir bičiulės visuose skyriuose. Aktyviai dirba mūsų frakcija, ir mes visi labai stengiamės būti matomi, būti aktyvūs, atstovėti žmonių lūkesčius, rūpesčius, ir tai veikia.

<...> Nes mes, socialdemokratai, esame dabar tie, kur žmonės mato, mumis tiki, pasitiki ir mes turime pateisinti tą jų pasitikėjimą. <...> Mes esame vienintelė kairioji partija Lietuvoje, dabar esu tikrai įsitikinusi“, – dėstė V. Blinkevičiūtė, pridurdama, kad nereikėtų užmigti ant laurų.

Pakeliui su S. Skverneliu?

Antradienį buvęs premjeras Saulius Skvernelis paskelbė su dar 12 bendražygių kuriantis Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“. Naujojoje frakcijoje dirbsiantys politikai teigė save pozicionuojantys kaip centro-kairės atstovus. J. Olekas, paklaustas, kaip naujos frakcijos atsiradimas keičia socialdemokratų poziciją, sakė, kad tam įvertinti reikia laiko.

„Traktavimų visokių gali būti, ponas Karbauskis irgi taip (kaip centro-kairės politiką – LRT.lt) traktavo, bet žmonės greitai to atsikando. <...> Manau, kad matysime, būtų smagu, kad nauja frakcija dirbtų žmonėms, nes vienas dalykas yra sakyti, kitas – dirbti. <...> Man kol kas nesusidaro vaizdas, kad bus atstovaujama centro-kairei“, – vertino europarlamentaras.

VDU politologas A. Pukšto, paklaustas, kaip turėtų elgtis socialdemokratai, kad naujoji frakcija nepaviliotų jų rinkėjų, komentavo, kad centro-kairės politinėje pusėje darosi ankšta.

Man kol kas nesusidaro vaizdas, kad bus atstovaujama centro-kairei.

J. Olekas

„Man atrodo, kad S. Skverneliui bus sunku suformuoti savo tapatybę ir surasti vietą“, – teigė politologas. Visgi, jo manymu, per praėjusius Seimo rinkimus dalis socialdemokratų rinkėjų, kurių daugiausia yra vidutinio ir vyresnio amžiaus, nutrupėjo ir pasirinko „valstiečius“. O pasirinko šie rinkėjai „valstiečius“ būtent dėl S. Skvernelio, Lino Kukuraičio ir panašių politikų, kurie šiuo metu sudaro naująją frakciją.

Jaunąjį socialdemokratų rinkėją, politologo manymu, paviliojo Laisvės partija: „Sunku paaiškinti Laisvės partijos fenomeną, bet atrodo, kad dalis kairiojo jaunimo, kad ir kaip būtų paradoksalu, ten lokalizavo savo pažiūras.“

Politologė G. Burbulytė, paklausta, ar socialdemokratų reitingas yra tvarus ir gali laikytis aukštas ilgą laiką, sakė, kad tai būtų įmanoma, tačiau planus jaukia nuo LVŽS atskilusi ir susikūrusi nauja frakcija.

„Teoriškai tokia galimybė (bendradarbiauti su naująja frakcija – LRT.lt) yra, bet man tai kelia labai daug klausimų. Nepamirškime, kad ir į LVŽS buvo nemažai socdemų perbėgę, ir dabar turime Algirdą Butkevičių... Kaip rinkėjas į tai pažiūrės, sunku pasakyti.

Sąlyčio taškų jie turi, programinių nuostatų panašių turi, bet kaip tai praktiškai pasirodys rinkėjui, nesiimčiau vertinti. Nematau labai daug pliusų socialdemokratų rinkėjui“, – komentavo KU politologė G. Burbulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt