Lietuvoje

2016.09.21 20:10

J. Kerry: Rusija privalo priversti Sirijos režimą nutupdyti savo lėktuvus

BNS2016.09.21 20:10

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry trečiadienį pareikalavo, kad Rusija priverstų Basharo al-Assado režimą nutupdyti savo oro pajėgų lėktuvus, siekiant atgaivinti paliaubas Sirijoje.

Kreipdamasis į JT Saugumo Tarybą, kurioje buvo ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, J. Kerry sakė, kad pastangas karui Sirijoje užbaigti galima išgelbėti, jeigu tik Maskva prisiims atsakomybę už pastaruosius aviacijos smūgius.

Pasak J. Kerry, tik Rusijos ir Sirijos kariuomenės lėktuvai skaidė tuose šiauriniuose Sirijos rajonuose, kuriuose pirmadienį buvo smogta Jungtinių Tautų humanitarinę pagalbą gabenusiai vilkstinei, o antradienį subombarduota lauko ligoninė.

„Manau, kad siekiant atkurti šio proceso patikimumą, mes turime judėti pirmyn ir pabandyti nedelsiant nutupdyti visus karinius lėktuvus, kurie skraido tuose svarbiuose rajonuose, kad deeskaluotume padėtį ir suteiktume galimybę netrukdomam humanitarinės pagalbos srautui“, – pareiškė jis.

„Ir jeigu taip atsitiks, atsiras galimybė sugrąžinti tikėjimą šiuo procesu“, – sakė J. Kerry, kalbėdamas apie anksčiau šį mėnesį Ženevoje pasiektą susitarimą su S. Lavrovu dėl karo veiksmų Sirijoje nutraukimo.

„Ženevoje Rusija įsivaizdavo, kad B. al-Assadas yra pasiryžęs gyventi be karo veiksmų ir pritars idėjai, kad nebūtų skraidoma virš sutartų rajonų“, – kalbėjo J. Kerry.

„Tačiau dėl to, kas įvyko pastarosiomis dienomis, mielieji, mes neturime pasirinkimo – padaryti tai geriau greičiau nei vėliau, nedelsiant imtis veiksmų pasitikėjimui atkurti ir įgyvendinti dabar tikras paliaubas“, – tęsė jis.

Maskva atmetė teiginį, kad Rusijos ir Sirijos lėktuvai pirmadienį smogė JT pagalbos vilkstinei, ir S. Lavrovas sakė Saugumo Tarybai, kad daugiau „nebebus vienašalių pauzių“ iš B. al-Assado vyriausybės pajėgų pusės.

Pasak S. Lavrovo, vyriausybės pajėgų paskelbtos bombardavimo pertraukos tik leido sukilėliams vėl apsiginkluoti bei sustiprinti savo pozicijas ir ragino JT nares peržiūrėti uždraustų teroristinių grupuočių, kurioms netaikomos paliaubos, sąrašus.

„Jeigu mes sutartume dėl tokio kompleksinio požiūrio, integruoto daugialypio požiūrio, tikimybė bus didesnė, kad karo veiksmų nutraukimo režimas išliks“, – tvirtino S. Lavrovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.