Naujienų srautas

Lietuvoje2016.09.20 16:51

E. Pašilis: dėl kariuomenės pirkimų tyrimo pradėtas vidinis tyrimas

Liepa Želnienė, 15min.lt 2016.09.20 16:51

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis antradienį Seime atsakydamas į socialdemokratų frakcijos klausimus tikino, kad prokurorai privalo įvertinti visus gautus duomenis, o dėl prokurorų sprendimų tiriant kariuomenės pirkimus pradėtas vidinis tyrimas. Jis neatmeta, kad gali būti pradėtas ir tarnybinis patikrinimas.

„Bus aiškinamasi, ar prokuroras nepažeidė tvarkos, ar nepriėmė procesinių veiksmų, kažko nematė ir panašiai. Jis gali peraugti į tarnybinį tyrimą, tačiau nenoriu užbėgti už akių“, – sakė jis.

Tačiau, pasak E. Pašilio, faktas, kad šioje byloje teismo nuomonė nesutapo su prokuroro, nerodo, kad prokuratūroje yra sisteminių ikiteisminio tyrimo vykdymo problemų.

„Atvejis nėra kažkuo išskirtinis. Tačiau kilus tiek viešojoje erdvėje tiek nuogąstavimų, kad galbūt prokuroras kažko nematė, o kadangi tai yra rezonansinis atvejis, tyrimai bus sujungti į vieną, tai siekiant išsklaidyti greičiau visas abejones“, – aiškino jis.

Prokuroras tikino, kad vidinis tyrimas buvo pradėtas prieš kelias savaites, iki gaunant socialdemokratų skundus ir kvietimą ateiti į jų frakcijos posėdį Seime.

Pasak jo, per tą laiką buvo apklausų, prokuroras kreipėsi į Vokietijos įmonę teisinės pagalbos.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė teiravosi E. Pašilio, kas kaltas – ministras, „kuris pagavo vagį“, ar prokuroras, kuris neįžvelgė galimo nusikaltimo ir nutraukė tyrimą.

„Teko ir tokį darbą dirbti teisėjo, kai reikėjo spręsti, kas kaltas, kokią sankciją skirti, tačiau dabar vyksta ikiteisminis tyrimas ir aš nesiimu vertinti. Manau, atsakiau į klausimus“, – nepasidavė generalinis prokuroras.

P. Gražulis ėmėsi savo reikalų

Seimo narys „tvarkietis“ Petras Gražulis nepraleido progos Seimo salėje aprėkti generalinio prokuroro. Jis aiškino, kad prokuratūra užsiima politinėmis bylomis ir „ieško listerijų“, ko neva neturėtų daryti.

Prokuroras į P. Gražulio repliką nereagavo, tik tikino, kad byla bus ištirta nešališkai. Anot E. Pašilio, tiriant „Judex“ bylą kol kas nėra priimtas sprendimas prašyti Seimo naikinti P.Gražulio teisinį imunitetą.

Tuo tarpu opozicija P. Gražulio pasisakymą pavadino atviru mėginimu daryti spaudimą prokurorui dėl konkretaus tyrimo.

„Nenorėčiau vertinti, ar teisti Seimo narių. Matyt, jie turi teisę užduoti klausimus“, – teigė prokuroras.

Dėl N. Venckienės – jokių naujienų

Socialdemokratai prokuroro klausė ne tik apie prokurorų darbą tiriant kariuomenės viešuosius pirkimus, bet ir dėl prezidentės įtakos bylų tyrimui, dėl banko „Snoras“ buvusių vadovų, buvusios Seimo narės Neringos Venckienės ekstradicijos, generalinio prokuroro pavaduotojų pasirinkimo.

Prokuroras tikino, kad dėl N. Venckienės ekstradicijos jokių naujienų iš JAV nėra gauta.

„Vyksta tolesnis susižinojimas, tačiau pranešimo apie priimtą sprendimą dar laukiame“, – sakė E. Pašilis Seime.

Taip pat E. Pašilis neprognozuoja, kiek užtruks buvusio Liberalų sąjūdžio pirmininko Eligijaus Masiulio korupcijos bylos tyrimas.

G. Danėlių pasirinkęs gailisi

Jis pripažino suklydęs pasirinkdamas pavaduotoju Dalios Grybauskaitės patarėją Daivą Ulbinaitę teisme gynusį advokatą Giedrių Danėlių.

E. Pašilis tikino, kad vertino tik kandidato patirtį, tačiau turėjo pažiūrėti „giliau“.

„Manau, niekam nekelia abejonių jo profesinės kompetencijos. Tačiau tikrai sutinku, kad derėjo dėmesingiau įvertinti visas aplinkybes, tikiuosi, kada nors mano pasiūlytas kitas pretendentas niekam nesukels jokių abejonių, ir iškart noriu pasakyti, kad kol kas tokio kandidato neturiu“, – sakė E. Pašilis.

Kilus pasipiktinimui G. Danėlius pats atsisakė kandidatuoti į generalinio prokuroro pavaduotojo pareigas.

E. Pašilis sako, kad kandidatūros su prezidentūra nederino ir "niekas" jo nerekomendavo.

„Daugelis prokurorų jį pažįsta ir nereikėjo jokių išskirtinių rekomendacijų“, – tikino jis.

Iki šiol E. Pašilis dirba su vieninteliu pavaduotoju ir sako, kad daugiau jų surasti nėra prioritetinis klausimas.

Opozicija kreipėsi į etikos sargus

Opozicija E. Pašilio iškvietimą į Seimą vertina kaip spaudimą prokuratūrai ir dėl to kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją.

Opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius reikalavo Seimo neklausyti prokuroro, kol komisija nepateikė savo išvados, tačiau į jo prašymą nebuvo atsižvelgta.

Rugpjūčio pabaigoje kilo ažiotažas paaiškėjus, kad kariuomenė įvairių virtuvės įrankių iš bendrovės „Nota Bene“ pirko aštuonis kartus brangiau nei rinkoje.

Tuomet socialdemokratai kvietė E. Pašilį į frakcijos posėdį, tačiau jis atsisakė atvykti argumentuodamas, kad „šiuo metu išsamūs atsakymai politikams nesuderinami su vykstančių ikiteisminių tyrimų interesais“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi