Lietuvoje

2016.09.20 14:56

Nelegalius statinius Vilniaus tabore griauna patys romai

BNS2016.09.20 14:56

Vilniaus romų tabore antradienį pradedami griauti nelegalūs statiniai, dalį jų griauna patys romai.

Pirmadienio rytą aukštutiniame tabore planuota griauti vieną iš statinių, kuriuos nugriauti dar pernai įpareigojo teismas, tačiau statybų inspekcijos atstovai, teismo sprendimą vykdantis antstolis, policija įsitikino, kad statinį griauti ėmėsi patys savininkai.

Kaip BNS informavo Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos inspektorius Artūras Budrys, atsakingas už Naujininkų seniūniją, griovimo darbai vykdomi, savininkas įsipareigojo statinį visiškai pašalinti savo lėšomis iki penktadienio.

Savivaldybės bendrovės „Grinda“ paslaugų prireikė griaunant tik seniai sudegusio namo liekanas – jos išvežtos.

Trečiadienį taip pat aukštutiniame tabore numatyta griauti dar vieną namą, dėl kurio priimtas teismo sprendimas. A.Budrio teigimu, šis statinys taip pat yra griaunamas romų pastangomis.

„Su policija nusprendėme stebėti. Jei procesas judės toliau, viskas bus gerai. Jei darbai nebus vykdomi, imsimės savo ruožtu priemonių, kurios numatytos įstatyme“, – sakė jis.

Romų bendruomenės atstovai priekaištauja, jog kol kas tik viena šeima, išsikėlusi iš griaunamo pastato, yra gavusi savivaldybės socialinį būstą. Savivaldybės atstovai teigia, kad be namų gyventojai nebus palikti. Dalis romų, kaip nurodo savivaldybės įmonė „Vilniaus būstas“, nėra pateikę visų reikiamų dokumentų, nors patys taboro gyventojai sako tai padarę.

Institucijų sprendimą griauti nelegaliai pastatytus romų namus kritikuoja ir nevyriausybininkai. Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė sako, kad neturėdami užtikrintos gyvenamosios vietos romai negali integruotis, susirasti darbo, neužtikrinama jų garbė ir orumas.

Vilniaus savivaldybė yra patvirtinusi trejų metų romų integracijos programą, pagal kurią ketinama skirti iki 0,7 mln. eurų taboro gyventojų iškeldinimui, švietimui, sveikatos apsaugai, aplinkos tvarkymui, saugumui, čia besilankančių narkomanų reabilitacijai ir kitoms problemoms spręsti. Rengiant planą dalyvavę nevyriausybininkai kritikuoja jį dėl per didelio dėmesio nusikalstamumui ir per mažos reikšmės švietimui bei kitoms problemoms, tačiau vertina jį kaip „žingsnį į priekį“.

Nelegalius statinius bandyta šalinti ir anksčiau: 2012-aisiais nugriauti trys gyvenamieji, 2004-aisiais – penki gyvenamieji ir vienas negyvenamas pastatas, tačiau nuo to laiko tabore atsirado naujų namų, kuriems nebuvo išduoti statybų leidimai.

2011 metų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno apie 2100 romų. Vilniaus taboras yra didžiausia koncentruotai romų  tautybės asmenų gyvenama vieta Baltijos šalyse. Šiuo metu Vilniaus romų tabore gyvena iki 400 asmenų, apie 100 jų – vaikai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.