Lietuvoje

2016.09.20 13:07

Tarp politikų pažadų prieš rinkimus – sukurti daugiau darbo vietų, nei yra bedarbių

Marius Jokūbaitis, 15min.lt2016.09.20 13:07

Dauguma partijų prieš rinkimus, žarstydamos pažadus apie geresnę ateitį, daugiausia kalba apie augsiančias pajamas. Tuo tarpu nedarbo problema – ne pirmaujanti, todėl ir pažadai čia ne patys dosniausi. Išimtis – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) konkretus pažadas – per ketverius metus sukurti net 147 tūkstančius naujų darbo vietų.

Tai yra įrašyta ekonomikos proveržio plane, kurį siūlo konservatoriai. 147 tūkstančiai darbo vietų – konkretus skaičius, tačiau ar įmanoma įgyvendinti tokį pažadą net ir augant ekonomikai? Ar per ketverius metus Lietuvoje gali iki tiek padaugėti darbo vietų, kai jau dabar susiduriama su darbuotojų stygiumi?

Lietuvos darbo biržos duomenimis, rugpjūčio mėnesį Lietuvoje buvo 134,9 tūkstančiai bedarbių. Tad žadama sukurti daugiau darbo vietų, nei yra šiuo metu bedarbių.

SEB prezidento patarėjas Gitanas Nausėda mano, kad šis skaičius – 147 tūkst. naujų darbo vietų – turbūt yra siejamas su norimais pritraukti investuotojais į Lietuvos regionus.

„Iš pirmo žvilgsnio, pusantro šimto tūkstančių žmonių rodiklis atrodo paradoksalus, kadangi bedarbių skaičius Lietuvoje yra mažesnis nei ketinama sukurti naujų darbo vietų. Visgi mes neatsižvelgiame į tai, kad darbo rinka nėra eismas viena kryptimi. Nė viena partija neteikia garantijų, kad jų valdymo metais darbuotojai nebus atleidžiami“, – pastebėjo G. Nausėda.

Pasak jo, jei pavyktų įgyvendinti tokią programą, nedarbo lygis šalyje turėtų toliau mažėti.

„Jei pavyktų ją įgyvendinti, susidurtume ne tiek su problema, kaip fiziškai rasti tiek laisvų žmonių darbo rinkoje, o kaip rasti tinkamų pagal kvalifikaciją ir patirtį darbuotojų. Todėl tokia programa turi žengti koja kojon su aktyvia darbo jėgos perkvalifikavimo politika“, – 15min sakė SEB banko prezidento patarėjas.

Kitu atveju, pasak jo, naujų darbo vietų kūrimas pakibs ore. „Ir teks kalbėti apie darbo jėgos imigraciją, kuri mūsų visuomenėje sutinkama gana priešiškai“, – sakė G. Nausėda.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis apskritai mano, kad partijos turėtų susilaikyti nuo pažadų didinti darbo vietas.

 „Kiek partijų siūlo kurti darbo vietas, bet juk ne partijos kuria darbo vietas. Jos turi sukurti aplinką, kad tos darbo vietos būtų kuriamos, ir leiskit tai daryti tiems, kurie tą gali ir nori . Nes būtent žmonės ištrauks mūsų valstybę“, – sakė R. Dargis.

Kitos partijos apskritai neskiria daug dėmesio nedarbo problemai. Tiesa, valdantieji socialdemokratai žada, kad nedarbas bus ne didesnis kaip 6 proc., jei jie laimės rinkimus. Darbo partija, Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjunga bei „Tvarka ir teisingumas“ konkrečių skaičių, susijusių su darbo vietomis, nemini.

Kur konservatoriai žada sukurti 147 tūkst. naujo darbo vietų?

– 26 tūkst. aukštą eksporto potencialą turinčiuose sektoriuose (IT, biotechnologijose, šviesos technologijose, energetikos sektoriuje, inžinerinėje pramonėje, logistikoje ir kitose srityse);

– 27,5 tūkst. paslaugų centruose,;

– 27 tūkst. naujai regionuose įsteigtose smulkaus ir vidutinio dydžio įmonėse.

– dar iki 67 tūkst. naujų darbo vietų bus sukurta vietos paslaugų ir prekybos sektoriuose (1 darbo vieta gamybos sektoriuje papildomai sukuria dar 0,7 darbo vietos, o 1 darbo vieta paslaugų centre – 0,8 darbo vietos).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.